środa, 22 maja 2019, imieniny: Emil, Helena
Artykuły
List otwarty Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Podkarpacie" skierowany do Niepełnosprawnych protestujących w Sejmie
02 maja 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Poniżej publikujemy list otwarty Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie” skierowany do Niepełnosprawnych protestujących w Sejmie (i osób popierających protest).

Szanowni Niepełnosprawni protestujący w Sejmie

(i wszystkie inne ON popierające ten protest)

dotyczy: refleksji co w życiu najważniejsze i ogromnej szansy jaką teraz macie

Szanowni Państwo, obserwując spór jaki wybuchł pomiędzy wami, a rządem ws. bardzo istotnych tak dla was - jak i dla wszystkich osób z orzeczoną całkowitą niezdolnością do samodzielnej egzystencji (znaczny stopień niepełnosprawności), zastanawiamy się dlaczego to inni wypowiadają się wciąż o waszych troskach, planach na przyszłość i potrzebach, a nie wy sami.

Dlatego zwracamy się bezpośrednio do was z prośbą, byście to wy sami rozważyli kilka propozycji, które – naszym zdaniem, macie obecnie szansę wynegocjować z rządem dla dobra całego środowiska ON i dobra naszych opiekunów. I tym samym zdobyć duży szacunek i uznanie społeczne.

Z własnych doświadczeń - często kilkudziesięciu lat przeżytych na wózkach, uważamy, że wypowiadanie się innych w imieniu ON szkodzi naszemu środowisku, gdyż osoby postronne często pomijają to co jest dla nas najważniejsze: zdrowie, szacunek i pragnienie użyteczności poprzez pracę na miarę sił i możliwości.

Zauważamy to i podczas waszego protestu, gdy wasi opiekunowie, i liczni publicyści i politycy raz po raz wypowiadają się o nieprzydatności propozycji rządowego pakietu rehabilitacyjnego dot.: zniesienia osobom o znacznym stopniu okresów użytkowania i ograniczeń dotyczących liczby wyrobów medycznych; bezkolejkowego korzystania przez nie ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych; umożliwienia im rehabilitacji w sposób nieograniczony w placówkach, które sami wybiorą oraz korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania.

Stąd tylko krok do dostępu do innowacyjnych metod leczenia typu: regeneracja komórek nerwowych i mózgowych komórkami macierzystymi oraz w komorach hiperbarycznych, czy też elektro-magnetyczne wszczepienne stymulatory pracy mózgu... i w efekcie do pozbycia się wózków, pampersów, cewników, odleżyn, przykurczy, skostnień, zaników mięśni i nerwów, spastyki, padaczek, zalegań, zatrzymań itp.

Z naszej strony uważamy, że te propozycje są przełomowe, gdyż zapewniają ON zdrowie, czy powrót do zdrowia i sprawności, a te są ważniejsze niż jakiekolwiek pieniądze. Zauważcie to i doceńcie.

Tutaj prosimy, dodatkowo rozważcie wynegocjowanie z rządem prawo do bezkolejkowego korzystania ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych oraz dostępu do świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania dla waszych/naszych opiekunów – wszak to od ich kondycji i czasu najczęściej zależy wasze/nasze życie.

Nadto prosimy, rozważcie/rozważajcie podjęcie pracy zarobkowej by to z niej – chociaż w części się utrzymywać, a nie tylko z pomocy społecznej czyli pstrej łaski ludzi płacących podatki. Praca bardzo podnosi prestiż ON i poczucie przydatności z bycia użytecznym elementem społeczeństwa. To budzi największy szacunek. Stąd tylko krok do bycia samodzielnym czy do założenia własnej rodziny.

Myśląc o pracy w warunkach chronionych rozważcie wynegocjowanie by dla dorosłych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej włączono możliwość pracy zarobkowej choćby w wymiarze jedna/dwie godziny dziennie. By w ten sposób przyswajać sobie nawyki współpracy, dyscypliny, korzystania z konta czy pojęcie płacy i jej pochodnych typu obowiązkowe ubezpieczenia, podatki, składki itp.

Warto pamiętać przy tym, że warunki chronione - czyli pracę we w pełni dostosowanym środowisku pracy (regulaminy, technologie, czas pracy, zakresy czynności itp. ‘pod’ schorzenia zatrudnionych osób) z zapewnieniem opieki medyczno-rehabilitacyjnej oraz ok. 40 działań wspierających pracujące ON – zapewniają wam/nam Zakłady Aktywności Zawodowej (dziennie 5 godz. pracy pod nadzorem instruktorów + 2 godz. rehabilitacji) i Zakłady Pracy Chronionej (7 godz. pracy + specjalistyczne programy zmniejszania ograniczeń zawodowych) działające na rynku komercyjno-konkurencyjnym.

Można jeszcze pracować na tzw. rynku otwartym nie zapewniającym żadnych osłon związanych z warunkami chronionymi, który umożliwiaj najsilniejszym i najbardziej usprawnionym ON współpracowanie i konkurowanie z pracownikami pełnosprawnymi na takich samych warunkach.

W tym miejscu prosimy, byście rozważyli wymuszenie na rządzie by ten zalecił promowanie przez PFRON i programy pro-zatrudnieniowe, także i promocję pracy ON w warunkach chronionych (od 15 lat promowana jest tylko praca ON nakierowana na rynek otwarty) oraz pilne podjęcie działań na rzecz zwiększenia mobilności ON poprzez przywrócenie programu „Sprawny dojazd”

Szanowni Państwo, zachęcając was do rozważenia podjęcia działań na rzecz wdrożenia rządowego pakietu rehabilitacyjnego - połączonego z naszymi propozycjami (pro-zdrowotne prawa opiekunów, ułatwienie podjęcia pracy w warunkach chronionych) w miejsce 500 zł dodatku do (już podwyższanej) renty socjalnej – zachęcamy was także do pamiętania iż istnieje cała rzesza ON, które nie mogą obejść się bez nieustannej rehabilitacji i zwiększonego zaopatrzenia medycznego – dla nich propozycje rządowe nielimitujące dostęp do ww. są zbawienne i przełomowe.

Warto też – abyście walcząc o 500 zł dodatek do renty socjalnej wyłącznie dla ‘swojego’ środowiska (ON przekraczające 18 rok życia) pamiętali, że obok was są także niepełnosprawne dzieci i nastolatkowie oraz 30-50-latkowie, i jeszcze starsze ON ze znacznym stopniem, którym – wg waszej propozycji, ten dodatek by nie przysługiwał. Byście pamiętali także i o schorowanych emerytach, z 1000 zł emeryturą po dziesiątkach lat pracy i o ich odbiorze waszego finansowego postulatu.

W kontekście powyższych wasze żądania finansowe jawią się jako dzielenie środowiska ON na grupy osób bardziej i mniej uprawnionych do pomocy państwa. Rozważcie zatem co ważniejsze:

- dzielenie czy łączenie,

- 500 zł czy zdrowie,

- praca i szacunek czy życie z pomocy społecznej,

- wasze zdrowie, czy błysk kamer i pożywki dla mediów i

polityków.

Drodzy państwo, macie obecnie ogromną szansę by nie tylko przyjąć pakiet rehabilitacyjny w imieniu wszystkich ON ale i wynegocjować doń kilka nowych dobrych rozwiązań, i tym samym pozytywnie zaistnieć dla wszystkich osób najsłabszych spośród słabych i ich opiekunów. Dlatego prosimy: podejmując decyzję kierujcie się swoją mądrością i przyszłością, a nie podszeptami ludzi spoza waszego/naszego środowiska, którzy dzięki wam chcą rozgrywać często bardzo brudne gierki dla zbicia swego kapitału.

Łącząc wyrazy szacunku serdecznie was pozdrawiamy życząc zdrowia i wielu jeszcze dobrych rozwiązań na rzecz wszystkich osób niepełnosprawnych.

 

Z poważaniem

Wojciech Gajewski, Prezes

Marek Stec, Pełnomocnik SON „Podkarpacie” ds. Zatrudniania ON

 

 

PS

I nie miejcie pretensji do organizacji ON reprezentujących nas w Krajowej Radzie Konsultacyjnej, że oto podpisały porozumienie z rządem ws. renty socjalnej. Widocznie na tym etapie nie mogli więcej osiągnąć. Zważcie przy tym, że organizacje te istnieją i utrzymują się tylko dzięki dotacjom rządowo-unijnym i z tegoż powodu mają ograniczoną swobodę działania.

Liczba odsłon: 1791


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~helfi  |  czwartek, 10 maja 2018 21:45
Dlaczego dodatek tylko dla niepełnosprawnych od urodzenia, a co z osobami których inwalidztwo powstało w późniejszym czasie,w czym oni są gorsi, dlaczego protestujący o nich nie wspominają.Według mnie to jest niesprawiedliwe i dzielenie niepełnosprawnych na gorszych i lepszych.
#2  ~ur  |  wtorek, 08 maja 2018 00:40
niech pani Monika Zima-Parjaszewska zajmie się naprawą własnego stowarzyszenia w Jaśle ,a nie polityką najpierw należy posprzątać na własnym podwurku
#3  ~ur  |  wtorek, 08 maja 2018 00:39
niech pani Monika Zima-Parjaszewska zajmie się naprawą własnego stowarzyszenia w Jaśle ,a nie polityką najpierw należy posprzątać na własnym podwurku
#4  ~ur  |  wtorek, 08 maja 2018 00:15
podpisali to co wynegocjowały te panie więc powinien się ten pan prezes Gajewski wstydzić krytykując te panie przecież ta reszta obietnic jest nierealne ,jaki specjalista przyjmie mnie bez kolejki,prywatnie muszę czekać 2 tygodnie ,pisząc te pouczenia chyba żyjecie w innym kraju.
#5  ~SON"Podkarpacie"  |  czwartek, 03 maja 2018 14:41
Wywołani do tablicy chcemy oświadczyć, że NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE MA BARW POLITYCZNYCH, JEST SIEROTĄ, tak samo jak ciężka choroba czy niedołężna starość. Bez zdrowia walą się wszystkie plany i marzenia. Ich miejsce zastępuje pustka i osamotnienie. I lęk. Dlatego - rozumiejąc krzyk rozpaczy osób protestujących w Sejmie zaproponowaliśmy by kierowali go nie w kierunku kasy, tylko zdrowia. Tak dla siebie jak i dla swych opiekunów. I w kierunku pracy, by mieć poczucie bycia użytecznym.
Licznym adwersarzom z tegoż forum proponujemy bliższe poznanie z nami, zapraszając do naszej siedziby przy ul.Śniadeckich 15. Szczególnie zapraszamy ludzi młodych i sprawnych mogących i chcących pomagać przy przesiadaniu z wózka, w zakupach, przy pracach porządkowych itp.
Poniżej zamieszczamy oświadczenie wielkich organizacji warszawskich, które zawodowo bronią spraw osób niepełnosprawnych. To m.in. lektura tegoż textu spowodowała, że napisaliśmy nasz list.
========================================================
Warszawa, 30 kwietnia 2018 r.
OŚWIADCZENIE
Jako niżej podpisani przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym przedstawiciele Krajowej Rady Konsultacyjnej, oświadczamy, że:
1. Jesteśmy przeciwni wszelkim działaniom, które prowadzą do podziału środowiska osób z niepełnosprawnościami.
2. Popieramy protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin i podnosimy pilną potrzebę podjęcia działań w celu realizacji prawa osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia w poszanowaniu ich godności i podmiotowości.
3. Doceniamy próby podejmowane przez rząd w celu znalezienia skutecznego rozwiązania obecnej sytuacji, postulujemy o zintensyfikowanie działań.
4. Wszelkie rozmowy dotyczące sytuacji osób z niepełnosprawnościami powinny mieć miejsce po zakończeniu toczącego się obecnie sporu z uwzględnieniem wypracowanych przez środowisko rozwiązań.
5. Jedyną drogą do zagwarantowania Niezależnego Życia osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom, jest osiągnięcie kompromisu w toczącym się obecnie sporze pomiędzy stroną rządową a protestującymi osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami.

Z poważaniem,
Małgorzata Franczak, Fundacja Eudajmonia
Agata Gawska, Fundacja Aktywizacja, Członkini KRK
Grażyna Gaj, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położonych Regionu Małopolskiego, Członek KRK
Adam Kondzior, Ogólnopolska Organizacja Osób Niepełnosprawnych Ruchowo, Członek KRK
Krzysztof Kotyniewicz, Polski Związek Głuchych, Członek KRK
Grzegorz Kozłowski, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Członek KRK
Piotr Kuźniak, Fundacja IMAGO
Piotr Pawłowski, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Członek KRK
Rafał Skrzypczyk, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
Ewa Suchcicka, Bardziej Kochani. Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa
Piotr Todys, Fundacja TUS
Aleksander Waszkielewicz, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, Członek KRK
Anna Woźniak-Szymańska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych i Prezes Zarządu Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, Członkini KRK
Monika Zima-Parjaszewska, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Przewodnicząca KRK
Przemysław Żydok, Fundacja Aktywizacja
#6  ~Pola  |  czwartek, 03 maja 2018 09:39
Można się było spodziewać takiego tonu, przecież podpisany pod listem osobiście pisał przemówienia sejmowe dla posła pisiora. .... wstyd przed całą Polską!
#7  ~Pisiok  |  czwartek, 03 maja 2018 09:19
WSTYDU NIE MACIE, HONORU NIE MACIE. Sluchajcie dalej mącicieli
#8  ~Niepełnosprawny  |  czwartek, 03 maja 2018 09:11
Jestem osobą niepełnosprawną ale ze szmalcownikami nie chce mieć do czynienia. Wypisuje sie z tego stowarzyszenia.
#9  ~xxx  |  czwartek, 03 maja 2018 08:30
Oj Boguś, Boguś - co ty wyczyniasz
#10  ~adhd  |  czwartek, 03 maja 2018 00:16
Ten list to już totalna obelga dla strajkujących w Warszawie! Jak można być aż tak "niepełnosprawnym", żeby pouczać poświęcających się dla dobra niepełnosprawnych dzieci, zamiast jechać do sejmu i wspomagać strajkujących. Obłuda i fałsz przedstawicieli tego stowarzyszenia przekroczyła wszelkie normy współżycia społecznego . Jedyne usprawiedliwienie, to to, że nie są pomysłodawcami tego listu, a podpisali się pod "gotowcem" spłodzonym w pijackim amoku przez jakiegoś pisiora. TRAGEDIA!!!
#11  ~John Marian Jackowsky  |  środa, 02 maja 2018 19:53
Treść dyktowała chyba Pani Beata Szydło lub inny PiS-owiec. Żałosne.
#12  ~NT  |  środa, 02 maja 2018 18:53
Pisowkie popleczniki 🤮🤮🤮
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Aktualne poziomy wód w Wisłoce, Jasiołce i Ropie na terenie Jasła
22 maja 2019
Przez Jasło przepływają trzy rzeki Wisłoka, Jasiołka i Ropa. Ze względu na poziom wody w rzekach prz..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019