poniedziałek, 21 stycznia 2019, imieniny: Agnieszka, Jarosław
Artykuły
Frida Kahlo… w Jasielskim Domu Kultury
17 kwietnia 2018 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

 

 

Jasielski Dom Kultury zaprasza na spektakl multimedialny w reżyserii Jakuba Przebindowskiego  „Frida – życie, sztuka, rewolucja”.  To pierwsza polska sztuka teatralna inspirowana życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, którą gra Martyna Kliszewska. Spektakl odbędzie się 27 kwietnia br. o godz. 17.00. Bilety w cenie 25 zł (zwykły)  20 zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie JDK lub online. 

Sztuka jest autorskim zapisem dramaturgicznym, będącym zderzeniem teatru, video art, performance, video teatru, opowiadającym o złożonym i wyjątkowym życiu malarki.  - Marzyłam o tym, żeby zagrać Fridę, żeby zmierzyć się z tą rolą. Poznawałam tę postać od wielu lat - teraz nadszedł moment 110. rocznicy urodzin (2017 rok - przyp. red), który wydał się nam najbardziej naturalny do wystawienia sztuki o życiu artystki - opowiada odtwórczyni głównej roli Martyna Kliszewska.

Twórcy przedstawienia chcą również przyjrzeć się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwoli na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale także będzie próbą zrozumienia sytuacji artystki pragnącej wyrażać się w sposób niezależny i samodzielny.

Martyna Kliszewska - aktorka i malarka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa i grafiki ASP w Łodzi. Zadebiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi w sztuce „Prorok Ilija” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W teatrze tym pracowała min. z Kazimierzem Dejmkiem, Janem Polewką, Pawłem Miśkiewiczem. Obecnie gra na scenach teatrów warszawskich oraz na innych scenach w Polsce (Zazdrość, Hiszpańska Mucha, Być jak Elizabeth Taylor). Pracując w teatrze pozostaje nadal czynna jako malarka. Wystawiała swoje prace m.in. w warszawskiej Galerii Kuratorium, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Częstochowie, Galerii Oblicza w Rybniku, a także na XX Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Projekt teatralny „FRIDA” jest pierwszą próbą połączenia jej aktorskich i malarskich pasji.

 

(JDK)

 

Liczba odsłon: 785


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Czarny Baranek  |  wtorek, 17 kwietnia 2018 10:16
Frida Kahlo - działaczka na rzecz stworzenia komunistycznego raju w Meksyku. Propagowanie tych idei jest, zdaje się, prawnie zabronione.
#2  ~Czarny Baranek  |  wtorek, 17 kwietnia 2018 10:15
Frida Kahlo - działaczka na rzecz stworzenia komunistycznego raju w Meksyku. Propagowanie tych idei jest, zdaje się, prawnie zabronione.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Budżet gminy Nowy Żmigród na 2019 rok przyjęty jednogłośnie
21 stycznia 2019
  Radni przyjęli budżet Gminy Nowy Żmigród na 2019 r. Dochody gminy na 2019 r. szacuje ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019