środa, 17 października 2018, imieniny: Lucyna, Małgorzata
Artykuły
Aeropolis jak polska Dolina Krzemowa
06 lutego 2018 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Ponad 2 miliardy zł w ostatnich latach zainwestowali przedsiębiorcy w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologiczny „Aeropolis”, a wśród nich także ci, którzy biznesową przygodę zaczynali od Preinkubatora Akademickiego albo Inkubatora Technologicznego działających w ramach PPN-T. - Aeropolis” to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać – mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która od 11 lat zarządza PPN-T, w trakcie biznesowego śniadania „Aeropolis”, na którym przedstawiono firmy, jakie w 2017 roku weszły do Preinkubatora i Inkubatora. W sumie 19 nowych przedsiębiorstwo, a wśród nich producenci „elektronicznych żaluzji”, innowacyjnych kotłów grzewczych, turbin do napowietrzania, czy luster reklamowych.

Śniadania biznesowe to cykliczne spotkania, które w „Aeropolis” organizowane są co pół roku i są okazją do wymiany doświadczeń biznesowych, ale też bieżącej oceny działalności PPN-T. Podsumowując rok 2017 prezes Bednarz przypomniał, że od początku działalności Preinkubatora Akademickiego, który jest najstarszym obiektem w Parku, prawie 100 firm zabiegało o możliwość prowadzenia w nim działalności, a tylko w ostatnim roku 8 nowych przedsiębiorstw rozpoczęło w nim pracę. W chwili obecnej na innowacyjnych, młodych przedsiębiorców czeka do wynajęcia już tylko jedno pomieszczenie biurowe oraz dwa produkcyjno – usługowe.

Jeszcze większym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszył się Inkubator Technologiczny usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego w Jasionce, w którym wynajętych jest 89 proc. powierzchni. Inkubator obchodzi w tym roku 6. urodziny, a w ostatnich latach swoją działalność rozpoczęły tutaj 53 firmy zatrudniając 360 osób.

- W 2017 roku podjęliśmy współpracę z 12 nowymi przedsiębiorcami - wyliczał prezes Bednarz.

Wśród nich Digi Glass Factory Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją inteligentnych szyb o regulowanej przeźroczystości oraz z podziałem na segmenty, które mogą być z osobna regulowane.

- Produkty tego typu są już obecne na rynku polskim, ale my jesteśmy jedynym producentem, dzięki czemu czas oczekiwania na produkt jest maksymalnie krótki, a sam towar dwa razy tańszy od innych oferowanych na rynku - przekonywał Marek Siudyła, współwłaściciel Digi Glass Factory sp. z o.o. – Nasz pomysł polegający na modułowym podziale szyby i sterowaniu jej przezroczystością zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego.

Aeropolis synonimem wiarygodności firmy

Siudyła mówił też o korzyściach płynących z obecności w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, o czym przekonał się podczas niedawnych Targów Budowlanych BUDMA w Poznaniu. – To dodaje firmie wiarygodności – dodał. – Kontrahent z Warszawy słysząc skąd jesteśmy, natychmiast skojarzył Rzeszów i „Areopolis” nazywając nas polską Doliną Krzemową.

Do Inkubatora Technologicznego w ostatnim czasie weszły też: Locky sp. z o.o.; Careers Ninja sp. z o.o.; Nétur Polska sp. z o.o. oraz Skala sp. z o.o.

Locky sp. z o.o jest firmą, która rozwiązuje problem braku kontroli nad niezamkniętym zamkiem w drzwiach mieszkania, albo firmy. Spółka została założona w ramach Platformy Startowej Technopark BiznesHub i oferuje nakładkę na klucz wraz z software na urządzenia mobilne, dedykowane dla deweloperów, przedsiębiorstw, ale też użytkowników indywidualnych. W II kwartale tego roku firm planuje debiut na rynkach światowych.

Liudmyla Prochko, właścicielka Careers Ninja sp. z o.o. oferuje rekrutację w branży IT, marketingu i zarządzania, gwarantując pozyskanie do pracy zdalnej najlepszych specjalistów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Dla najbardziej wymagających zleceniodawców potrafi zrekrutować profesjonalnego pracownika w maksymalnie 3 dni.

Nétur Polska sp. z o.o. to spółka - córka firmy Nétur Kanada oferująca około 600 komponentów, których głównymi odbiorcami są firmy: UTC oraz General Electric. W ciągu najbliższych kilku lat firma chce uruchomić w Jasionce druk 3D, a do końca tego roku podwoić zatrudnienie. Firma ma 40 – letnią tradycję w Kanadzie, a najnowocześniejsze technologie oraz zoptymalizowane metody produkcji chce też wdrażać w „Aeropolis”.

Skala sp. z o.o. jest dostawcą zautomatyzowanych systemów kontroli jakości dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Systemy automatycznej kontroli wizyjnej i przetwarzania obrazu, bezkontaktowe systemy pomiarowe, skanery 2D, systemy analizy dźwięku i wibracji oraz automatyzacja procesów kontroli jakości.

- Bliskość firm, z którymi współpracujemy oraz zaplecze laboratoryjne - to przesądziło o naszym wejściu do Inkubatora – mówił Adam Ptak ze spółki Skala.

Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania „Aeropolis” posiada cztery Pracownie: Metalograficzną, Charakterystyki Materiałów, Szybkiego Prototypowania i Badań Starzeniowych, które w 2017 roku na zlecenie przedsiębiorców wykonały 68 usług, z czego najwięcej było skanowania i wydruków na drukarce 3D.

Od Preinkubatora Akademickiego do inwestora w strefie

Od początku istnienia „Aeropolis” idealną ścieżką obecności w Parku byłby biznesowy debiut w Preinkubatorze, rozwój firmy w Inkubatorze Technologicznym, w końcu zakup działki w strefie, budowa własnej siedziby i działalność produkcyjna lub usługowa.

- Społeczność „Aeoropolis” to duma i wyzwaniem. Cieszymy się sukcesami przedsiębiorców, ale … kurczy się nam strefa, a firm przybywa. Jak najszybciej trzeba będzie szukać pomysłu z samorządowcami na jej poszerzenie – mówił prezes Bednarz.

W ostatnim tylko roku do Preinkubatora Akademickiego weszło osiem firm, wśród nich m. in: Aberon sp. z o.o.; MezzoWork sp. z o.o.; PTS Investments sp. z o.o.; Usługi Informatyczne Krzysztof Gurak; Vibbe Sylance Sebastian Pietraszewski i Marcin Domański oraz WiseGlass sp. z o.o.

Ta ostatnia, oferująca lustra WiseGlass - rodzaj luster reklamowych, na których wyświetlają się spoty dostosowane do odbiorcy stojącego przed lustrem, zyskała już dużą popularność. Firma oferuje platformę reklamową, która łączy w sobie media reklamowe oraz oprogramowanie, które pozwala kierować reklamy do różnych typów osób i zbierać dane zwrotne.

Spółka Aberon specjalizuje się w produkcji urządzeń grzewczych elektrycznych w technologii elektrodowo – jonowej oraz oporowej. Urządzenia są przeznaczone do ogrzewania wody c.o., c.w.u, technologicznej oraz basenów.

Artur Kucaj, prezes MezzoWork sp. z o.o. tłumaczył zasady serwisu mikropracy, który w przyszłości ma pozwolić na zdalną pracę nie tylko osobom posługującym się laptopami, ale także tym związanym chociażby z medycyną i online możliwe będzie stawianie diagnozy przez lekarzy specjalistów.

PTS Investments sp. z o.o. oferuje turbiny do napowietrzania stawów wodnych, redukujące umieralność ryb i zanieczyszczenie wody. Spółka proponuje też projektowanie i budowę maszyn oraz wykonywanie elementów na maszynach CNC.

Wsparcie przy wdrożeniach nowych sklepów, nanoszenie poprawek oraz modyfikacji na istniejące instalacje oparte o środowisko Magento zapewnia z kolei firma Krzysztof Gurak Usługi Informatyczne.

Wszystkie firmy, które zaprezentowały się w ramach pierwszego w 2018 roku śniadania biznesowego, po części oficjalnej miały też okazję już na mniej oficjalne rozmowy, a przede wszystkim nawiązywanie biznesowych kontaktów.

Justyna Kunysz

 

 

Liczba odsłon: 973


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Komunikat - zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych
16 października 2018
Urząd Gminy w Skołyszynie zawiadamia, że zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów   w..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018