poniedziałek, 22 października 2018, imieniny: Filip, Halka
Artykuły
Polsko-Słowacka konferencja „Czyste Karpaty’’ – sukcesem Starostwa Powiatowego w Jaśle
09 listopada 2017 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W drugim dniu konferencji „ Czyste Karpaty  -  Zrównoważony rozwój przemysłu wydobywczego oraz gospodarki opartej na ropie naftowej i gazie ziemnym” omówiono kwestie poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w  Karpatach oraz znaczenia tych surowców dla rozwoju gospodarczego tego regionu. Przeanalizowano również problematykę ochrony środowiska przy jednoczesnym rozwoju tej gałęzi przemysłu.

Konferencja obejmowała trzy panele tematyczne. Pierwszy z nich moderowany był przez posła na Sejm RP Piotra Babinetza i dotyczył znaczenia ropy i gazu ziemnego dla rozwoju gospodarczego Karpat. Dyrektor  oddziału Karpackiego PIG-PIB profesor Leszek Jankowski,  skupił się na omówieniu jak duży potencjał tkwi w znajdujących się na terenie Karpat  złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. Profesorowie Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie  Stanisław Rychlicki i Jerzy Stopa przedstawili perspektywy rewitalizacji podkarpackich złóż naftowych. Przedstawili tezę, że tradycyjną metodą eksploatacji wykorzystuje się około 15% ich zasobów, czyli już istniejące złoża stanowią duży potencjał do dalszej eksploatacji, ale wymaga to zmiany metod ich wydobycia. Podawali przykłady takich działań dokonywanych przez firmy naftowe w USA. Dyrektor Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG S.A. Krzysztof Potera przedstawił bardzo optymistyczne perspektywy zwiększenia nakładów finansowych na poszukiwania złóż ropy naftowej, szczególnie przez oddział  w Sanoku.  Prezes Zarządu Orlen Upstream mówił o rozwoju tej firmy w Polsce. Posiada ona koncesje na wydobycie ropy w powiecie jasielskim i gorlickim. Pozytywny rezultat osiągnięto na wiertni Pasieki w Osobnicy, a kolejna wiertnia budowana jest w miejscowości Skołyszyn.

W drugim panelu podjęto tematykę znaczenia ropy naftowej i gazu ziemnego dla rozwoju gospodarczego Karpat. Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca poruszył temat patriotyzmu gospodarczego. Prezes Eustream dr Milan Sedlaczek mówił o zagrożeniach jakie dla infrastruktury niesie budowa gazociągu NordStream II. Przedstawiciel Orlen Południe S.A. Grzegorz Wysocki przedstawił perspektywy rozwoju tej firmy zwłaszcza Rafinerii w Jedliczu. Dr Tomasz Nałęcz z Instytutu im. R. Rybarskiego przedstawił społeczne i gospodarcze aspekty wykorzystania potencjału geotermalnego dla poprawy jakości życia Polaków oraz odpowiedzialnego rozwoju „małych ojczyzn”.

Ostatni panel dotyczył kwestii  ochrony środowiska przy jednoczesnym rozwoju przemysłu naftowego w Karpatach. Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski poinformował o znaczących środkach finansowych jakie fundusz przeznacza na finansowanie projektów związanych z regeneracją i  odzyskiwaniem odpadów. Wykładowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Andrzej Strugała, Grzegorz Czerski, Piotr Burmistrz i Krzysztof Kogut przedstawili technologie zgazowania odpadów oraz sposobu wykorzystania odpadów do produkcji sorbentów usuwających rtęć ze spalin. Wiceprezes Lotos Infrastruktura S.A. Lucjan Nowakowski przedstawił  planowane inwestycje w jasielskim Lotosie, które wykorzystują technologie przedstawione przez wykładowców  z Akademii Górniczo-Hutniczej a zwłaszcza zwierciny, które wykorzystywane są do odzyskania rzadkich i cennych pierwiastków. Doktor Jozef Macala z Uniwersytetu Cyryla i Metodego w  Trnave mówił o zanieczyszczeniu powietrza oraz o sposobach i możliwościach poprawy tego stanu. 

Wszyscy obecni na konferencji podkreślali jak ogromny potencjał tkwi w Karpatach. Złoża ropy naftowej i gazu ziemnego stwarzają możliwości do rozwoju gospodarczego opartego na ich wydobyciu i przetwarzaniu. Jednocześnie poprzez gospodarcze wykorzystanie odpadów  jest szansa na poprawę stanu środowiska. 

Powiat Jasło 

Liczba odsłon: 1593


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Lipa  |  sobota, 11 listopada 2017 23:18
Lokalny patriotyzm gospodarczy to walka o lokalna gospodarke Co się stało z Poszukiwania Nafty i Gazu w Jaśle firma z 65 letnia tradycja ? Kto o nia walczyl? Patrioci gospodarczy???
#2  ~patriot  |  sobota, 11 listopada 2017 07:20
Patriotyzm gospodarczy jest wtedy jak jeździsz Polonezem
a nie Volkswagenem.
#3  ~patriot  |  sobota, 11 listopada 2017 07:19
Patriotyzm gospodarczy jest wtedy jak jeździsz Polonezem
a nie Volkswagenem.
#4  ~dr nauk nijakich  |  piątek, 10 listopada 2017 13:53
Co to za dziedzina naukowa "PATRIOTYZM GOSPODARCZY"??? Co?
#5  ~kierowca  |  piątek, 10 listopada 2017 11:16
Lesio /młody Misiewicz/ się lansuje na foryou, a boguś na wirtualnym i mamy marazm i zastój !
#6  ~filcoki starosty  |  piątek, 10 listopada 2017 08:37
Komentarz nie na temat
#7  ~topol  |  czwartek, 09 listopada 2017 19:47
Sukces bo będą inwestycje na Rafinerii.
#8  ~dragoness  |  czwartek, 09 listopada 2017 18:34
No i przepraszam GDZIE ten sukces? Że przyjechali i pogadali?
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
PIS zwyciężył do Rady Powiatu w Jaśle
22 października 2018
Rozkład sił w Radzie Powiatu w Jaśle: Prawo i Sprawiedliwość – 13 mandatów, Porozumieni..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018