środa, 20 czerwca 2018, imieniny: Bogumił, Bożena
Artykuły
Czym skutkuje reforma oświatowa PIS - Nie będzie 8- klasowej Szkoły Podstawowej w Desznicy, Makowiskach i Łysej Górze
16 lutego 2017 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Radni Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie podjęli uchwałę w sprawie  dostosowania sieci szkół podstawowych do nowego ustroju szkolnego w Gminie Nowy Żmigród oraz zamiaru obniżenia stopnia organizacyjnego Szkoły Podstawowej w Desznicy, Łysej Górze oraz Makowiskach. Od 1 września 2017 roku w Desznicy, Łysej Górze i Makowiskach powstaną klasy I-IV wraz z oddziałami przedszkolnymi.

Grzegorz Bara - wójt Gminy Nowy Żmigród 

Do tej pory w Desznicy, Makowiskach i Łysej Górze funkcjonowały szkoły w strukturze klas I - VI. Po zmianie ustroju szkolnego, w Desznicy, Makowiskach i Łysej Górze szkoły będą nadal funkcjonować, lecz w stopniu organizacji klas I-IV.  

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Rodzice oraz nauczyciele, którzy przybyli na Sesję Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie, prosili radnych, by w Desznicy, Makowiskach i Łysej Górze powstały Szkoły Podstawowe 8 klasowe. Przeciwny takiemu  rozwiązaniu był wójt gminy Grzegorz Bara oraz większość radnych. Jedynie radni z Desznicy, Makowisk i Łysej Góry nie poparli uchwał przygotowanych przez Wójta. Najbardziej zdeterminowani w obronie szkoły 8-klasowej byli mieszkańcy Łysej Góry.

Elżbieta Bożętka - przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Łysej Górze

Co powiedziała nam Elżbieta Bożętka - przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Łysej Górze

-  Pan wójt w swoim przemówieniu mówił, że dobro dziecka jest najważniejsze. Dla mnie jako rodzica też dobro jest najważniejsze, ale również i przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Podam parę argumentów, które przemawiają za tym,  żeby w naszej miejscowości została utworzona 8-klasowa Szkoła Podstawowa. Po pierwsze występuje bardzo duże zagrożenie życia dzieci, które będą musiały pokonywać ruchliwą  drogę wojewódzką przy, której nie ma chodników. Nie bierze się pod uwagę tego, że  dzieci jesienną i zimową porą będą marzły na przestankach w oczekiwaniu na autobus. Wspomnę o tym, że w rejonie Łysej Góry, zimową porą  występują nagminnie zawieje i zamiecie śnieżne. W czasie trudnych warunków atmosferycznych uczniowie nie zawsze będą mieli możliwość dotarcia do szkoły w Nowym Żmigrodzie i skorzystania z zajęć. Aby dojechać do Nowego Żmigrodu dzieci codziennie będą miały pobudkę o 6-tej rano i wrócą po godzinie 15-tej.  Celem reformy minister Zalewskiej było to, aby dzieci uczyły się w klasach mniej licznych i powinny przebywać w swoim środowisku jak najdłużej. Nie bierze się pod uwagę tego, że utrzymanie budynku szkoły jest takie samo dla szkoły 4-klasowej, jak i 8-klasowej - powiedziała nam Elżbieta Bożętka, przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Łysej Górze. 

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Uczniowie klas V-VI ze Szkoły Podstawowej w Desznicy będą mieli możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej w Kątach.

Część uzasadnienia do projektu Uchwały 

Natomiast uczniowe klas V-VI z Łysej Góry będą mieli możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej w Nowym Żmigrodzie.

Część uzasadnienia do projektu Uchwały 

Uczniowie klas V-VI z  Makowisk będą mieli możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej w Nienaszowie. 

Część uzasadnienia do projektu Uchwały 

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Wójt gminy Grzegorz Bara stwierdzał wielokrotnie podczas obrad Sesji,  że najważniejsze jest dla niego dobro dzieci. 

Mieczysław Woźniak - radny Rady Gminy Nowy Żmigród 

Jako główną przyczynę obniżenia stopnia organizacyjnego Szkoły Podstawowej w Desznicy podano konieczność racjonalizacji wydatków oświatowych wymuszonych przez demografię i sytuację finansową Gminy. Z budżetu gminy oprócz subwencji oświatowej, do oświaty Gmina dopłaca rocznie kwotę około 4 mln złotych. Utworzenie szkół 8- klasowych w Desznicy, Łysej Górze oraz Makowiskach spowoduje dalsze dodatkowe wydatki na oświatę.

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Według stanu na 30 września 2016 roku do Szkoły Podstawowej w Desznicy uczęszcza 17 uczniów w klasach I-VI. Do Szkoły Podstawowej w Łysej Górze uczęszcza 34 uczniów, a w Makowiskach 28 uczniów. 

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Z uwagi na duże zainteresowanie obradami, Sesja odbywała się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie.

Stanisław Piwowarczyk - radny Rady Gminy - Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Gmina Nowy Żmigród określiła plan sieci szkół publicznnych  na okres od 1 września 2017 do 31 sierpnia 2019 roku. W okresie tym będzie funkcjonowała Szkoła Podstawowa im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Desznicy, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Kątach, Szkoła Podstawowa w Łysej Górze, Szkoła Podstawowa w Makowiskach, Szkoła Podstawowa w Nienaszowie, Szkoła Podstawowa w Łężynach, Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie oraz Szkoła Podstawowa w Starym Żmigrodzie.  

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

- Reforma oświatowa spowodowała to, że szkoły sześcioklasowe staną  się z mocy ustawy szkołami 8-klasowymi. Szkoły w Desznicy, Makowiskach i Łysej Górze musiałyby się stać szkołami 8-klasowymi. Jeżeli chodzi o Desznicę, jest to szkoła w systemie I-VI, gdzie obecnie nie ma klasy pierwszej. Do szkoły w tej chwili uczęszcza 17 dzieci, a rodzice chcą 8 klas. Na ten rok przygotowaliśmy prawie 4 mln złotych, aby sieć szkół na tą chwilę utrzymać. Czy  te szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci do klas VII i VIII? Do szkoły w Desznicy dołożyliśmy  563  tys. złotych - mówił wójt gminy Grzegorz Bara.

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

- Dochody bieżące od kilku lat są na niezmienionym poziomie. W tej chwili sytuacja budżetowa nie pozwala nam na zaciągnięcie kredytu. Obecnie dodajemy miesięcznie 380 tys. do oświaty - mówiła Krystyna Szanicka.

 Piotr Suski - przewodniczący Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie - Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

- Nigdy nie miałem zamysłu będąc radnym siedząc tam, jak i tutaj, aby likwidować te szkoły, ale również nie widzę, żeby szkoła, która ma 17 dzieci była szkołą 8 klasową, gdzie w jednym oddziale jest więcej dzieci w szkole  Nowym Żmigrodzie, Łężynach, czy Kątach. To nie jest szukanie ekonomii, gdyż w stosunku do ubiegłego roku mamy 65 dzieci mniej. I w tym roku będzie tak samo - mówił Grzegorz Bara.

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Maria Homlak - radna Rady Gminy Nowy Żmigród

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Sesja Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie 

Wkrótce poinformujemy o tym, czy posiedzenia Komisji Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie są tajne, czy też jawne. Stanisław Grzywacz 

Liczba odsłon: 4421


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego w JDK
20 czerwca 2018
    Jasi elski Dom Kultury zaprasza na wystawę malarstwa pt. „Europejski Rok Dziedz..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018