wtorek, 07 lipca 2020, imieniny: Antoni, Cyryl
Artykuły
W setną rocznicę urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka
09 czerwca 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

 

W setną rocznicę urodzin i dwudziestą rocznicę nadania honorowego obywatelstwa, Miasto Jasło wspólnie z Muzeum Regionalnym w Jaśle zorganizowało konferencję naukową poświęconą Arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi – Honorowemu Obywatelowi Miasta Jasła.

Konferencja rozpoczęła się mszą świętą w jasielskiej kolegiacie pod przewodnictwem bp. Edwarda Białoglowskiego, którą wraz z nim koncelebrowało kilkunastu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Po jej zakończeniu dalsza część sesji odbyła się w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.

W pierwszym panelu głos zabrali świadkowie życia Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Biskup Edward Białogłowski, który był w latach osiemdziesiątych osobistym sekretarzem przemyskiego ordynariusza, przybliżył zebranym jego codzienną posługę, zwyczaje i sytuacje, z którymi musiał stykać się i rozwiązywać każdego dnia.

Drugi z mówców – również obdarzony tytułem Honorowy Obywatel Miasta Jasła – ks. dr Stanisław Marczak przybliżył postawę Arcybiskupa wobec NSZZ „Solidarność”. W swoim wystapieniu ksiądz Marczak mówił nie tylko o swoim doświadczeniu, jako duszpasterza jasielskiej „S”, ale także o postawie biskupa przemyskiego wobec głównych działaczy opozycyjnych w kraju.

Drugi panel miał charakter problemowy i związany był z konkretnymi aspektami posługi Arcybiskupa na ziemi jasielskiej. W pierwszym referacie, ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego omówił budownictwo sakralne w regionie jasielskim w latach 1966-1992. Zaznaczył, iż powstało w tych latach około czterdziestu nowych kościołów i kaplic, których budowanie bardzo często spotykało się z szykanami ze strony władz administracyjnych i Służby Bezpieczeństwa.

Następny z prelegentów, mgr Przemysław Misiołek z Muzeum Regionalnego w Jaśle, scharakteryzował postawę biskupa przemyskiego wobec konliktu w Polanach (gmina Krempna) między społecznością katolicką a prawosławną na tle użytkowania miejscowej cerkwi. Arcybiskup wykazał się w tej sprawie zdecydowaną postawą, która była nie tylko obroną praw katolików, ale podyktowana troską o właściwe zabezpieczenie mienia pogreckokatolickiego.

W przerwie uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć film poświęcony życiu Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz otrzymać pamiątkowy folder.

 

MRJ/UMJ

 

 

Liczba odsłon: 2220


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~owieczka  |  niedziela, 10 czerwca 2018 13:40
DLACZEGO NIE POKAZANO KTO BYŁ WNIOSKODAWCĄ KTO WRĘCZAŁ JAK WYGLĄDAŁA TA UCHWAŁA RADY MIASTA ?
#2  ~ciek  |  sobota, 09 czerwca 2018 21:19
Dlaczego nie ma nikogo z władz powiatowych i parlamentarzystów ?
#3  ~aqq  |  sobota, 09 czerwca 2018 14:13
Dlaczego nie ma fotek sali- mozna by było zobaczyć te tlumy owieczek
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Będzie realizowana przebudowa Oddziału Pediatrii i Alergologii w Jasielskim Szpitalu
07 lipca 2020
Szpital Specjalistyczny w Jaśle zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu o utworzenie nowego z..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020