czwartek, 26 maja 2022, imieniny: Filip, Marianna
Artykuły
W podziemiach Klasztoru Saletynów w Dębowcu powstaje Kaplica Wieczystej Adoracji, która będzie czynna całą dobę
25 czerwca 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

podziemiach Klasztoru Saletynów w Dębowcu koło Jasła powstaje Kaplica Wieczystej Adoracji. Będzie  to specjalnie wyznaczone w świątyni miejsce, w których wierni będą  mogą adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przez całą dobę - dzień i noc. 

Iwona Józefiak - dziewica konsekrowana posługująca w Dębowcu w charakterze przewodnika i zajmują się Apostolstwem Rodziny Saletyńskiej

Temat Kaplicy Wieczystej Adoracji dojrzewał przez lata. Wielokrotnie pytali o nią pielgrzymi, modlili się o jej powstanie uczestnicy prowadzonych w Dębowcu rekolekcji  Wspólnoty Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Saletyni podejmowali ten temat na spotkaniach Komisji Pastoralnej  i Jublileuszowej - powiedziała nam Iwona Józefiak,  dziewica konsekrowana posługująca w Dębowcu w charakterze przewodnika i zajmuja się Apostolstwem Rodziny Saletyńskiej.

ksiądz Paweł Raczyński - kustosz Sanktuarium w Dębowcu  

Ksiądz kustosz Paweł Raczyński MS w 2019 roku otrzymał wyraźne znaki, że jest wolą Bożą powstanie tej kaplicy w Dębowcu. Powierzył ten projekt Maryi: Jeśli Ty będziesz chciała, abyśmy adorowali tutaj z Tobą Twojego Syna, to tak się stanie"

Klasztor Saletynów w Dębowcu - kaplica - krypta pod Bazyliką - zdj. arch.  

Remont kaplicy rozpoczął się 11 stycznia 2021 roku. W kaplicy – krypcie pod Bazyliką, powstanie Kaplica Wieczystej Adoracji. Realizacja projektu pozwoli zwizualizować miejsce Adoracji Pana. 

Klasztor Saletynów w Dębowcu - budowa Kaplicy Wieczystej Adoracji 

Wszyscy, którzy chcą  wesprzeć to dzieło proszeni są o składanie cegiełek w Bazylice (do skarbony) lub na  konto Sanktuarium (Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów Dom Zakonny, 38-220 DĘBOWIEC 55 konto: 27 1600 1013 1837 5322 9000 0002 BNP Paribas)  dopiskiem KAPLICA WIECZYSTEJ ADORACJI.

Klasztor Saletynów w Dębowcu - budowa Kaplicy Wieczystej Adoracji 

Projekt kościoła sanktuaryjnego w Dębowcu opracował wiosną 1936 roku Lwowski architekt Wincent Rawski. W dolnej kondygnacji pod prezbiterium i częścią nawy, miała powstać krypta o wymiarach 14,66 x 8,80 x 3 m. Dokończenie budowy uniemożliwił wybuch II wojny światowej. Po działaniach frontowych i wyzwoleniu Dębowca, saletyni odbudowali zrujnowany klasztor  wraz z kościołem, który został otwarty dla wiernych w 1946 roku - mówiła Iwona Józefiak.

Klasztor Saletynów w Dębowcu - budowa Kaplicy Wieczystej Adoracji 

1 lutego 1949 roku poświęcono dolna kaplicę pod wezwaniem św. Józefa. 3 lipca 1952 roku władze państwowe wraz z funkcjonariuszami UB zagrabiły większa część Domu Macierzystego. Zakonnikom pozostawiono tylko 6 pokoi, zamurowując dostęp do innych pomieszczeń. W tak trudnej sytuacji krypta była wykorzystywana jako mieszkanie nowicjuszy.

Klasztor Saletynów w Dębowcu - budowa Kaplicy Wieczystej Adoracji 

W 1964 roku prof. Jan Budziło, który projektował jednolity wystrój całego sanktuarium w Dębowcu, opracował także nowy projekt wnętrza krypty, wraz z ołtarzem soborowym do sprawowania kultu liturgicznego.

Klasztor Saletynów w Dębowcu - budowa Kaplicy Wieczystej Adoracji 

Od marca 1996 roku amatorski zespół Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej rozpoczął  w krypcie wystawianie sztuk religijnych dla pielgrzymów. Największym zainteresowaniem cieszył się spektakl o synu marnotrawnym. Wielokrotnie w krypcie urządzano Grób Pański, z adoracją w Wielki Piątek i Wielką Sobotą. 

Klasztor Saletynów w Dębowcu - budowa Kaplicy Wieczystej Adoracji 

Dolna kaplica była też przydatna, gdy umierał misjonarz saletyn. Wspólnota zakonna i wierni gromadzili się przy trumnie na modlitwę różańcową oraz Oficjum.

Klasztor Saletynów w Dębowcu - budowa Kaplicy Wieczystej Adoracji 

Podczas pandemii koronawirusa, gdy liczba wiernych w kościele przekraczała wyznaczony limit pięciu osób, celebrowano w tym samym czasie Mszę św. w krypcie. 

Klasztor Saletynów w Dębowcu - budowa Kaplicy Wieczystej Adoracji 

Przez pierwsze dwa tygodnie skuwano posadzkę oraz elementy kamienne ze ścian krypty. W sumie wywieziono 42 samochody gruzu. 19 stycznia po południu przerwano prace, gdyż znaleziono zakopane w ziemi przy filarze dwie małe skrzynki z radziecką amunicją z czasów II wojny światowej. Saperzy z  Rzeszowa zabrali łącznie 450 pocisków. 

Uroczystości odpustowe w Dębowcu - zdj. archiwalne

Ksiądz kustosz Paweł Raczyński zachęca osoby chętne do adoracji,  aby się zgłaszały, celem uzgodnienia terminu  adoracji.

 - Jest również  zamiar, aby w miejscu, gdzie były boczne ołtarze,  były  umieszczone dwie ikony. Jedna św. Józefa, a z drugiej strony ikona Maryi, która będzie ręką wskazywała na swojego Boskiego Syna. Więc z Maryią i świętym Józefem będziemy adorować Najświętsz Sakrament - mówiła Iwona Józefiak.

Setki tysięcy wiernych co roku odwiedza bazylię Najświętszej Maryi Panny z La Salette w Dębowcu. Powstanie Kaplicy Wiecznej Adoracji będzie miejscem całodobowej modlitwy pielgrzymów.

Red.

 

 

Liczba odsłon: 2034


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Tomek  |  piątek, 25 czerwca 2021 11:04
Bardzo dobry pomysł, brawo dla kustosza Pawla Raczyńskiego :) dużo działa oby tak dalej
Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022