wtorek, 23 października 2018, imieniny: Filip, Halka
Artykuły
W niedzielę i w środę - kwesta na ratowanie zabytków jasielskiej nekropolii
26 października 2017 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

Już po raz dziewiąty odbędzie się akcja zbierania pieniędzy na rzecz ratowania zabytków jasielskiej nekropolii. W tym roku kwesta potrwa dwa dni: 29 października (niedziela) i 1 listopada (środa) od godz. 8-18. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na renowację pomnika nagrobnego z figurą przedstawiającą Najświętszą Maryję Pannę na grobie Marii Sołtys zmarłej w 1905 roku.

Społeczny Komitet korzysta z pieniędzy zebranych podczas kwest, z dotacji Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, a także ze wsparcia finansowego i organizacyjnego Urzędu Miasta w Jaśle. Dotychczas odrestaurowano osiem pomników:

figura św. Jana Ewangelisty, zdobiąca grób Jana Martynka (2009 r.), „Pieta” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego (2010 r.), grobowiec Kleczkowskich (2011 r.), nagrobek Romualda Palcha (2012 r.), pomnik nagrobny Andrzeja Karpińskiego (2013 r.), pomnik z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej na grobie rodziny Srzeniawskich i Małeckich (2014 r.), pomnik z figurą św. Marii Magdaleny (2015 r.) oraz pomnik nagrobny Zofii Olgii Lewickiej z figurką przedstawiającą siedzącego Aniołka (2016 r.)

Z inicjatywą organizowania kwest na ratowanie popadających w ruinę zabytkowych nagrobków wystąpił w 2009 roku Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

 

 

Urząd Miasta w Jaśle

Liczba odsłon: 745


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Adam Harowicz z Desznicy dziękuje wyborcom
22 października 2018
Szanowni Mieszkańcy Desznicy i Jaworza,  Prag nę gorąco podziękować gronu moich wyborców..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018