sobota, 05 grudnia 2020, imieniny: Anastazy, Gerald
Artykuły
W Jaśle większa jest szansa na trafienie "szóstki" w lotto niż zakup szczepionki przeciwko grypie
26 września 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Zbliża się okres jesienno-zimowy. Pojawia się zwiększona liczba zachorowań na grypę. Szaleje przy tym epidemia koronawirsa. To powoduje, że grypa budzi jeszcze większy strach niż wcześniej. Gdzie w Jaśle można kupić szczepionkę na grypę? Co robi w tej sprawie rządząca krajem Zjednoczona Prawica ?

W żadnej jasielskiej aptece nie ma szczepionek przeciwko grypie. Szybciej można trafić szóstkę w lotto, niż zakupić szczepionkę - oświadczyła jedna z pracownic apteki.  

Więkoszość jasielskich aptek otrzymała w tym roku po kilka szczepionek. Apteka przy ulicy Baczyńskiego ( 1 szczepionka), apteka przy ulicy Staszica ( 3 szczepionki), apteka przy ulicy Mickiewicza ( 4 szczepionki), apteka przy ulicy Grota Roweckiego ( 4 szczepionki), apteka przy ulicy Szkolnej ( 15 szczepionek). 

 Wyjątkiem jest apteka na Placu Żwirki i Wigury, która otrzymała 60 szczepionek.

- Na razie nie ma szczepionek. Brakuje ich w hurtowniach i nie wiadomo kiedy się pojawią.  Złożyłam zapotrzebowanie na 150 szczepionek, a do tej pory otrzmałam trzy. Aby nie denerwować pacjentów nie prowadzimy żadnych zapisów, bo to nie ma sensu. W październiku ma pojawić się kolejna partia szczepionek. Trudno jednakże powiedzieć, czy w ogóle szczepionki otrzymamy   - powiedziała nam właścicielka apteki.

Eksperci i Ministerstwo Zdrowia zalecają, aby szczepić się przeciw grypie. Co może zrobić osoba, która ma e-receptę, jednakże nie zakupić szczepionki. Wystawiane e-recepty są ważne przez jeden miesiąc. Te wystawione w sierpniu straciły już ważność. 

Wiadomym jest, że szczepienie przeciw grypie łagodzi przebieg infekcji. Jeśli  mimo szczepienia choroba się nam  przydarzy, to szcepionka  chroni również przed groźnymi powikłaniami. Osoby szczepione na grypę rzadziej zapadają  na wszelkie inne infekcje wirusowe.

Najlepiej szczepić się na grypę listopadzie, bo wówczas najwyższą odporność uzyskuje się w szczycie zarażeń. Przed zarażeniem szczepionka chroni przez jeden rok.

Postanowiliśmy poszukać szczepionek w  jasielskich aptekach. W tym  sezonie dostępne są dwie  szczepionki przeciw grypie - Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra.

Jasielscy seniorzy powyżej 60 roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Miasto na ten cel przeznaczyło  40 tys. złotych. 

Szczepienia  dla jasielskich seniorów odbywać się będą w przychodniach Samodzielnego Publicznego Miejsko-Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jaśle, tj.  w przychodni przy ul. Mickiewicza 4 w Jaśle oraz w przychodni przy ul. K. Baczyńskiego 27.

Możliwa będzie  rejestracja od 30 września br. osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 18.00 pod numerami telefonów: przychodnia przy ul. Mickiewicza 4: tel. 13 44 640 85, przychodnia przy ul. Baczyńskiego 27: tel. 13 44 694 02.

Bezpłatna szczepionka przysługuje seniorom powyżej 75 lat, lekarzom, pielęgniarkom, osobom pracującym z pacjentami, farmaceutom, technikom pracującym w aptekach 

Natomiast z 50 proc. refundacji mogą skorzystać osoby w wieku 65-75 lat, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży, dzieci w wieku od 3 do 5 lat (donosowe podanie szczepionki).

Obecnie nikt nie jest w stanie powiedzieć ile szczepionek zostanie przeznaczonych na akcję bezpłatnego szczepienia. Będzie to uzależnione od ilości dostarczonych preparatów. 

Czym jest szczepionka VAXIGRIP TETRA 

VAXIGRIP TETRA - to 4 szczepy wirusa przeciwko grypie. Przeznaczona jest dla pacjentów od 6 miesiąca życia.  Wszczepienie osłabionych wirusów  grypy do organizmu człowieka powoduje to, że w organiźmie powstaje pamięć immunologiczna, która chroni organizm w trakcie zetknięcia się z prawdziwymi wirusami grypy. 

Czym jest szczepionka Influvac Tetra 

Influvac Tetra  - to 4 szczepy wirusa przeciwko grypie. Przeznaczona jest dla pacjentów od 3 roku życia. Szczepionka zawiera antygeny powierzchniowe wirusa grypy 4 szczepów, które są mnożone w zarodkach kurzych. Podanie szczepionki zapewnia uodpornienie przeciw 4 szczepom wirusa grypy.

  Wszczepienie osłabionych wirusów  grypy do organizmu człowieka powoduje to, że w organiźmie powstaje pamięć immunologiczna, która chroni organizm w trakcie zetknięcia się z prawdziwymi wirusami grypy. 

Red. 

Liczba odsłon: 1182


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~bosze  |  niedziela, 27 września 2020 19:29
antyszczepionkowcy w siódmym niebie
#2  ~janek  |  niedziela, 27 września 2020 12:26
Na Słowacji nie ma problemu. Samochodów nie macie ?
#3  ~wyborca  |  sobota, 26 września 2020 20:07
Przecież to koniec epidemii - tak mówiono przed wyborami. Po co więc się szczepić !!!!!!!!!!!!!!!!
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020