poniedziałek, 17 grudnia 2018, imieniny: Florian, Jolanta
Artykuły
W Jaśle przechytrzono IPN , gdyż tablicę z okresu PRL-u ukryto pod tynkiem i jest to zgodne z prawem
09 marca 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Gdzie jest tablica, która jeszcze do niedawna wisiała na ścianie budynku Urzędu  Miasta Jasła? Kto i dlaczego podjął decyzję o jej usunięciu? - pytali o to burmistrza, radni Rady Miejskiej Jasła.

Okazuje się, że podczas odnowy elewacji budynku Urzędu Miasta w Jaśle na tablicę położono styropian i została ona zatynkowana. 

Stosownie do art. 5a ust. 3 pkt 1 ustawy, przepisu art. 5a ust. 1 nie stosuje się do pomników niewystawionych na widok publiczny. Mając na uwadze, iż tablica znajduje się na elewacji budynku oraz jest pokryta styropianem, tynkiem i farbą, w rozumieniu ustawy uznaje się, iż jest tablicą niewystawioną na widok publiczny.

Tak więc w Jaśle pozostawiono dla potomnych tablicę na ścianie jasielskiego magistratu, gdyż nie jest wykluczone, że po zmianie władzy i znowelizowaniu Ustawy, wszelkie pomniki i tablice nie będą już "wrogiem" dla rządzących, a staną się elementem historii.

Fot.UM Jasło

Zwróciliśmy się do Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie z zapytaniem, czy w ocenie  Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - tablica  znajdująca się na ścianie frontowej budynku Urzędu Miasta Jasła  powinna zostać usunięta  jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).  

Tablica jest związana trwale i " zlana" z całością ściany, dlatego też nie było  technicznej możliwości jej zdemnotowania. 

W dniu 7 lutego 2018 roku IPN Oddział w Rzeszowie poinformował nas, że tablica znajdująca się na ścianie frontowej budynku Urzędu Miasta Jasła powinna zostać usunięta jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744). i nasz wniosek został przesłany do  Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

Czy przykrycie tablicy styropianem, położenie tynku i zamalowanie będzie dla IPN oznaczało  jej usunięcie z przestrzeni  publicznej, czy też władze Miasta Jasła będą musiały zburzyć budynek jasielskiego magistratu, aby wypełnić normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego ?

Treść umieszczona na tablicy jasielskiego magistratu:

„ W 24 Rocznicę zburzenia Jasła przez Hitlerowców Rada Państwa PRL nadała Miastu za walkę o wolność i sprawiedliwość społeczną Krzyż Grunwaldu – 1944 wrzesień 1968”.

 

Leszek Znamirowski - radny, były zastępca burmistrza Miasta Jasła 

Co mówił Leszek Znamirowski – radny, były zastępca burmistrza Miasta Jasła

- Czy nie dało by się tą tablicę nie przykrywać styropianem. Niech ona stanowi element zbioru Muzeum albo należy oddać do Kozłówki, bo jest to też część historii naszego miasta. Jak sobie przypominam, to jest tak, że to ”za złych czasów” Rada Państwa przyznała, ale to za zasługi jaślan w czasie wojny i po wojnie za odbudowę tego miasta ze zgliszcz. Nie wiem, czy ta tablica mimo, że w niesłusznym czasie została przymocowana zasługuje na takie potraktowanie. To tak między nami tylko  …

Nawet jak ona stanowiła ważną część wzmacniania budynku i w zasadzie na niej budynek się trzymał. To i tak wydaje mi się, że dało by się jakoś technicznie to wymontować i przeznaczyć do Muzeum Regionalnego lub do Muzeum w Kozłówce, gdyby nasze Muzeum uznało, że jest to brzydka tablica i się nie nadaje.

Antoni Pikul - wiceburmistrz Miasta Jasła 

Co mówił Antoni Pikul – zastępca burmistrza Miasta Jasła

Panie radny. O ideologie to trudno mnie podejrzewać w tym przypadku, ale naprawdę oglądaliśmy tą tablicę. Jest ona związana trwale z całością ściany. Nie było możliwości, żeby ją zdemontować. Rozważaliśmy wariant demontażu i przekazania jej do Muzeum. Nie było technicznej możliwości, gdyż było to razem „zlane” ze ścianą. I nie było możliwości technicznych, aby nawet użyć piły. Zrobiliśmy, tak jak zrobiliśmy,  nie patrząc nawet na treść i czas kiedy zostało to założone. Zresztą pozostałe tablice, które można było zdemontować, zdemontowane zostały i ponownie zamontowane na swoim miejscu.

Jest jeszcze jeden aspekt, który jest ważny z przyczyn czysto technicznych. Po termomodernizacji naszego Urzędu Miasta odbył się audyt budynku. Ja nie mówię, żeby przez tablicę „przewrócił się” cały bilans cieplny, ale w tym miejsce ściana musiała by być pozbawiona 14 cm styropianu. Proszę zrozumieć to, że nie było możliwe w jakikolwiek sposób usunięcie tej tablicy jako jednorodnego elementu. Nie było możliwości „odspojenia” jej od ściany bez jej uszkodzenia.

Co mówił radny Leszek Znamirowski 

Fundujemy sztandar, ale kto zagwarantuje nam, że za 50 lat jaślanie potraktują te nasze inicjatywy tak samo jak myśmy je dzisiaj potraktowali. Różne są chichoty historii. To nie jest moim zdaniem postępowanie fair w stosunku do poprzednich pokoleń mieszkańców Jasła.

Józef Kędrek - radny Rady Miejskiej Jasła 

Co mówił  radny Rady Miejskiej Jasła Józef Kędrek

Nie jest ważne kiedy ta tablica została nadana. To było nadane ludziom, którzy z ruin odbudowali to miasto. Ci ludzie starsi przyjdą teraz pod budynek i nie zobaczą tablicy i krzyża. Co im będziemy mówić – Krzyż odebrany tym mieszkańcom, którzy odbudowali to miasto. Może napisać kartkę, że tablica jest pod tynkiem.

Co w sprawie zatynkowane tablicy podaje Kamila Rajska - Inspektor Wojewódzki , Oddziału Transportu i Organizacji  Wydziału Infrastruktury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie

Odpowiadając na wystąpienie, które wpłynęło do tutejszego organu w dniu 27 lutego 2018 r. za pośrednictwem poczty elektronicznej, uprzejmie informuję, iż zgodnie z brzmieniem art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U. z 2016 r., poz. 744, ze zm.), zwanej dalej "ustawą", pomniki (zgodnie z art. 5a ust. 2 ustawy rozumiane także jako kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki), nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Stosownie do art. 5a ust. 3 pkt 1 ustawy, przepisu art. 5a ust. 1 nie stosuje się do pomników niewystawionych na widok publiczny. Mając na uwadze, iż tablica, będąca przedmiotem Pańskiego zapytania, znajduje się na elewacji budynku oraz jest pokryta styropianem, tynkiem i farbą, w rozumieniu ustawy uznaje się, iż jest tablicą niewystawioną na widok publiczny - poinformowała nas Kamila Rajska, Inspektor Wojewódzki Oddziału Transportu i Organizacji Wydziału Infrastruktury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Co w sprawie zatynkowane tablicy podaje Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie 

Stanisław Grzywacz 

Liczba odsłon: 3413


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~dragoness  |  niedziela, 11 marca 2018 13:04
PiS i IPN niech "dekomunizację" zacznie od wlasnych szeregów.
#2  ~wkrótce nie jaślanin  |  sobota, 10 marca 2018 18:54
wielka hańba dla jasła i pamięci przodków, którą to państwo pisowskie z dykty zakleja styropianem. styropianowa władza
#3  ~dragoness  |  sobota, 10 marca 2018 14:10
@Wiktor
Zalecam zmianę leków, lub lekarza. Jedyna organizacja do jakiej należałam, to PCK.
#4  ~Wiktor  |  piątek, 09 marca 2018 23:53
dragoness - dlaczego nie podnosisz krzyku i nie żądasz przywrócenia nazw ulic sprzed 1989 roku? W końcu o twoich idolach na spotkaniach ZSMP chyba cię uczyli? A może idźmy dalej i wróćmy do nazw z czasów wojny? W końcu Walter Gentz zrobił naprawdę dużo dla przekształcenia Jasła w prawdziwe miasto!
#5  ~Olek  |  piątek, 09 marca 2018 23:02
A co to za portale Zbigniew?
#6  ~Fafik  |  piątek, 09 marca 2018 14:45
Aż dziw bierze, że nie brzydzą się pracować w tych urzędach wzniesionych w czasach PRL, leczyć w wybudowanych w tamtych czasach szpitalach, uczyć w wybudowanych w tamtych czasach szkołach. Nie mówię już pracować w wybudowanych w tamtych czasach fabrykach, bo te już dawno zmarnowano i doprowadzono do ruiny. Ciekawe co oni zostawią po sobie. Czy nie ma na co wydawać pieniędzy tylko na likwidację wszelkich śladów po poprzednikach. Ludziom którzy odbudowali Jasło i cały kraj po wojnie należy się chyba jakaś pamięć, choćby w postaci tej skromnej tablicy pamiątkowej.
#7  ~Zbigniew  |  piątek, 09 marca 2018 13:18
PIS się rozprzestrzenia jak zaraza zawładnął historią i mediami. Nawet u nas w Jaśle mają własne portale wychwalające lokalnych watażków. A wszystko to osiągnęli prostymi propagandowymi hasłami. Co za dużo to niezdrowo - trochę równowagi i rozumu trzeba.
#8  ~Mada  |  piątek, 09 marca 2018 13:05
W tym muzeum gdzie przekazywane są obecnie demontowane pomniki i tablice niech zostawią miejsce bo za parę lat wyjadą tam także "żołnierze wyklęci" i wszelkiej maści monumenty upamiętniające "wielkość" obecnie nam panujących jedynie słusznych, jedynie moralnych jedynie prawych i sprawiedliwych.
#9  ~z boku  |  piątek, 09 marca 2018 12:39
Jak przyjdzie czas wyborów to dzisiejsi oponenci "takich" zmian zagłosują tak jak uslyszą z ambony a nie jak rozum nakazuje.
#10  ~mlody jaślanin  |  piątek, 09 marca 2018 10:12
Artykuł służy temu, żebym miał pojęcie o czasie odbudowywania miasta Jasła po zniszczeniu go przez okupanta, o wysiłku jaślan Zebym wiedział, że miasto istniało również w latach 1945-1989 !
#11  ~filcoki starosty  |  piątek, 09 marca 2018 09:49
...
rzekłem:
nie będę się wtrącał
ale w sumie
pies was trącał!
czepili się PRL-u?
czasom tym
zawdzięcza wielu
swoje miejsce dziś
w tym świecie
o czym mówię
dobrze wiecie
tam wojenne były stany
każdy był represjonowany
działaczem był
w Solidarności!
poświęcał się dla wolności!
PRL-trudne czasy
dziś mięsem wyborczej
są kiełbasy.
dziś na topie
DEKOMUNIZACJA
precz z komuną!
brawo!racja!
zburzyć,zniszczyć
zdemontować!
po co:lepiej pod
styropian schować
i przeczekać gniewnych czas
było ostro już nie raz
kiedyś wnuki Piotrowicza
zapytają gdzie tablica?
gdzie znak czasów
naszego dziadka?
i dla historyków
będzie gratka
że "dobrej zmiany"
czas przetrwała
pod styropianem
na ścianie się uchowała
więc dla burmistrza
dziś cześć i chwała
że IPN-wi pokazał ....

...
#12  ~lol  |  piątek, 09 marca 2018 02:28
Na dobrą sprawę trudno zrozumieć, czemu w ogóle służy ten artykuł... Nie ma tablicy? Nie widać? Więc o co chodzi. Popieram komentarz @dragoness - jak tak się wszyscy "dekomunizują" i za wszelką cenę chcą wymazać jakiekolwiek ślady po tamtej epoce - proszę zacząć od swoich własnych osiągnięć w tamtym okresie i "zdegradować się" do przedszkolaka.
#13  ~Tom  |  czwartek, 08 marca 2018 21:09
Co za skandal zamirowski ma rację
#14  ~pokemon  |  czwartek, 08 marca 2018 20:38
Świetne rozwiązanie burmistrza.
Ma mój głos.
#15  ~👮  |  czwartek, 08 marca 2018 20:00
Po tej ciemnocie pisowskie niezostanie kamień na kamieniu, a ten zgorzkniały karzeł skończy na śmietnisku historii
#16  ~mieszkaniec  |  czwartek, 08 marca 2018 19:39
Dziękuję Panu za poruszenie tego tematu, należy szanować tych, którzy walczyli w czasie okupacji i odbudowywali miasto Jasło - bo za to jest ten Krzyż Grunwaldu !
#17  ~do filcoki starosty  |  czwartek, 08 marca 2018 17:24
Do filcoki starosty - gdzie jesteś?????????????????
#18  ~dragoness  |  czwartek, 08 marca 2018 16:26
Komu przeszkadzała ta tablica? Może ci "bojownicy" o poprawność historyczną oddadzą swoje dyplomy i tytuły naukowe otrzymane od znienawidzonego PRLu? Pierwszy do dekomunizacji w tym stylu prezes, drugi, komunistyczny prokurator.
#19  ~zapobiegliwy  |  czwartek, 08 marca 2018 16:07
Bardzo dobra decyzja władz miasta Jasła. Historia zawsze zakręca koło. Tylko mali ludzie niszczą wszystko - wielcy pozostawiają dla poznania historii
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Uważaj na kieszonkowców
20 grudnia 2018
    Świą teczny sezon zakupowy w pełni. Tłok w centrach handlowych i na targowiskach, poś..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018