niedziela, 07 czerwca 2020, imieniny: Antoni, Jarosław
Artykuły
W Baśniogrodzie – ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle
29 stycznia 2020 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Tegoroczne spotkania feryjne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle oraz we wszystkich filiach spędziliśmy w Baśniogrodzie. Poznaliśmy nieznane i mniej znane baśnie z różnych zakątków świata. Ich treść stanowiła kanwę do podróży w krainę wyobraźni i stworzenia własnych oryginalnych interpretacji.

Przyjrzeliśmy się bliżej kulturze walecznych Wikingów i wzięliśmy pod lupę pismo runiczne. Dowiedzieliśmy się kim są Kurdowie oraz gdzie leży ich państwo. Usłyszeliśmy urzekające opowieści Dengbeżów o sile i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń. Wysłuchaliśmy tradycyjnej ukraińskiej baśni ludowej, która nauczyła nas, że jeśli się tylko chce, to miejsca wystarczy dla wszystkich. Wyczarowaliśmy wełniane wyklejanki – domki, w których zamieszkały zwierzęta różnej wielkości i gatunku. Odwiedziliśmy też krainę dobrych smoków, tańczących tygrysów i humorzastych duchów. Poznaliśmy chiński horoskop i stworzyliśmy barwne wachlarze.

Podczas zimowych spotkań nie zabrakło zajęć z tabletami – poznawaliśmy aplikacje oparte na motywach baśniowych. Wykonaliśmy papierowego smoka, zegar z talerzyków, bajkowego koguta z plasteliny, kukiełki z drewnianych łyżek i ciasteczko szczęścia w technice collage. W towarzystwie starego pasterza Lamu zawędrowaliśmy na daleką północ i zbudowaliśmy igloo dla małego eskimosa. Zainspirowani baśnią „Pani Zima” wykonaliśmy mroźne pejzaże.

 Na wzór mody afrykańskiej stworzyliśmy biżuterię, a także instrumenty muzyczne używane przez górali. Zbadaliśmy tajemnice nietoperzy i niedźwiedzi polarnych, poszerzyliśmy wiedzę o wszechświecie, dowiedzieliśmy się kim są Inuici i Nanuk oraz jaką częścią garderoby jest mukluk i anorak. Zagraliśmy w kalambury i rozegraliśmy turniej kulkowy. Na koniec uczestnicy wcielili się w rolę bajarzy i za pomocą kredek, mazaków i farb wyczarowali magiczny Baśniogród. 

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

Anna Filip

 

Liczba odsłon: 789


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Milicjant  |  czwartek, 30 stycznia 2020 07:20
Czy POLICJANT NA służbie PAN S........R Ś z Jasła powinien się obnosić swoimi tatuażami n rękach.Tak nie robi normalny człowiek. chyba że używa te wynalazki.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
DZISIAJ ŚWIATOWY DZIEŃ ROWERU
04 czerwca 2020
Światowy Dzień Roweru obchodzony jest od 2018 roku. Ideą tego dnia jest promowanie roweru jako nieza..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020