środa, 17 października 2018, imieniny: Lucyna, Małgorzata
Artykuły
Umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią im się płaci
30 stycznia 2018 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło
Dla pamięci o tragedii Holocaustu, ale także, aby budować tolerancję i kształtować obecną rzeczywistość jako cywilizację miłości i pokoju organizowane są Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci  o Ofiarach Holocaustu. Społeczność kołaczycka także uczciła pamięć Żydów, którzy kiedyś mieszkali w miasteczku i podzielili los całego narodu skazanego na zagładę.

Uroczystość przygotowana przez Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach i Urząd Miejski w Kołaczycach rozpoczęła się modlitwą ekumeniczną nad mogiłą żydowską w lesie w Krajowicach. Szczególnej wymowy nabierały polskie psalmy, czytane przez ks. Depę i  psalmy w jydysz, śpiewane przez prof. Jonatana Webera.

Pani Małgorzata Salacha, otwierając uroczyste obchody, podkreśliła potrzebę kultywowania pomięci o przeszłości. Referat przedstawiający wstrząsające fakty związane z zagładą Żydów na Podkarpaciu przedstawiła Pani prof. Elżbieta Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego.  Natomiast historię kołaczyckich Żydów, ich wojenną zagładę przedstawiał film przygotowany przez uczniów Liceum w Kołaczycach, oparty na wspomnieniach mieszkańców Kołaczyc i Nawsia Kołaczyckiego. (Film dostępny jest na stronie szkoły).

W świat przedwojennych Kołaczyc, gdzie wspólnie obok siebie żyli Polacy i Żydzi, przeniósł wszystkich spektakl  przygotowany przez szkolne koło teatralne. Młodzież w poruszającej formie oddała atmosferę katastrofy świata żydowskiego, tragedię Holocaustu, niszczenia godności i człowieczeństwa.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także Gminny Konkurs Literacko-Plastyczny „Tolerancja to sprawa umysłu i serca”. Nagrodą dla laureatów Konkursu jest wycieczka połączona z żywą lekcją historii w Niemieckim Nazistowskim Obozie Zagłady Auschwitz –Birkenau.

Jury przyznało nagrody:

w kategorii –prace literackie:

  • 1 miejsce - Aleksandra Leśniak (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

  • 2 miejsce - Klaudia Kaleta (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy), Julia Grzebień (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

  • 3 miejsce - Wiktor Cieślik (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

Wyróżnienie - Jonatan Maciejowski (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)

w kategorii-prace plastyczne:

  • 1 miejsce - Julita Zięba (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

  • 2 miejsce - Justyna Iskra (LO Kołaczyce)

  • 3 miejsce - Michał Hendzel (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)

Wyróżnienia:

  • Karol Janik (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kołaczycach)

  • Katarzyna Sypień (LO Kołaczyce)

  • Natalia Maziarz (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

  • Kinga Michalska (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

Dla wszystkich uczestników:  seniorów, pamiętających tragedię Holocaustu, ludzi w średnim  wieku i tych najmłodszych – uczniów, do których należy przyszłość,  uroczystości była piękną lekcją historii, pamięci i tolerancji.

AS.

Liczba odsłon: 1330


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~nb  |  środa, 31 stycznia 2018 06:13
My czcijmy.pamiętajmt a oni będą obozy koncentracyjne nazywac POLSKIMI....
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Komunikat - zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych
16 października 2018
Urząd Gminy w Skołyszynie zawiadamia, że zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów   w..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018