poniedziałek, 21 stycznia 2019, imieniny: Agnieszka, Jarosław
Artykuły
Umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią im się płaci
30 stycznia 2018 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło
Dla pamięci o tragedii Holocaustu, ale także, aby budować tolerancję i kształtować obecną rzeczywistość jako cywilizację miłości i pokoju organizowane są Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci  o Ofiarach Holocaustu. Społeczność kołaczycka także uczciła pamięć Żydów, którzy kiedyś mieszkali w miasteczku i podzielili los całego narodu skazanego na zagładę.

Uroczystość przygotowana przez Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach i Urząd Miejski w Kołaczycach rozpoczęła się modlitwą ekumeniczną nad mogiłą żydowską w lesie w Krajowicach. Szczególnej wymowy nabierały polskie psalmy, czytane przez ks. Depę i  psalmy w jydysz, śpiewane przez prof. Jonatana Webera.

Pani Małgorzata Salacha, otwierając uroczyste obchody, podkreśliła potrzebę kultywowania pomięci o przeszłości. Referat przedstawiający wstrząsające fakty związane z zagładą Żydów na Podkarpaciu przedstawiła Pani prof. Elżbieta Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego.  Natomiast historię kołaczyckich Żydów, ich wojenną zagładę przedstawiał film przygotowany przez uczniów Liceum w Kołaczycach, oparty na wspomnieniach mieszkańców Kołaczyc i Nawsia Kołaczyckiego. (Film dostępny jest na stronie szkoły).

W świat przedwojennych Kołaczyc, gdzie wspólnie obok siebie żyli Polacy i Żydzi, przeniósł wszystkich spektakl  przygotowany przez szkolne koło teatralne. Młodzież w poruszającej formie oddała atmosferę katastrofy świata żydowskiego, tragedię Holocaustu, niszczenia godności i człowieczeństwa.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także Gminny Konkurs Literacko-Plastyczny „Tolerancja to sprawa umysłu i serca”. Nagrodą dla laureatów Konkursu jest wycieczka połączona z żywą lekcją historii w Niemieckim Nazistowskim Obozie Zagłady Auschwitz –Birkenau.

Jury przyznało nagrody:

w kategorii –prace literackie:

  • 1 miejsce - Aleksandra Leśniak (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

  • 2 miejsce - Klaudia Kaleta (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy), Julia Grzebień (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

  • 3 miejsce - Wiktor Cieślik (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

Wyróżnienie - Jonatan Maciejowski (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)

w kategorii-prace plastyczne:

  • 1 miejsce - Julita Zięba (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

  • 2 miejsce - Justyna Iskra (LO Kołaczyce)

  • 3 miejsce - Michał Hendzel (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)

Wyróżnienia:

  • Karol Janik (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kołaczycach)

  • Katarzyna Sypień (LO Kołaczyce)

  • Natalia Maziarz (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)

  • Kinga Michalska (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)

Dla wszystkich uczestników:  seniorów, pamiętających tragedię Holocaustu, ludzi w średnim  wieku i tych najmłodszych – uczniów, do których należy przyszłość,  uroczystości była piękną lekcją historii, pamięci i tolerancji.

AS.

Liczba odsłon: 1408


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~nb  |  środa, 31 stycznia 2018 06:13
My czcijmy.pamiętajmt a oni będą obozy koncentracyjne nazywac POLSKIMI....
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Budżet gminy Nowy Żmigród na 2019 rok przyjęty jednogłośnie
21 stycznia 2019
  Radni przyjęli budżet Gminy Nowy Żmigród na 2019 r. Dochody gminy na 2019 r. szacuje ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019