poniedziałek, 21 stycznia 2019, imieniny: Agnieszka, Jarosław
Artykuły
Trebiszowskie pisanki w Jaśle
07 marca 2018 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

Muzeum Regionlne w Jaśle wraz z Muzeum Centrum Kultury w Trebiszowie zapraszają na wystawę “Trebiszowskie pisanki w Jaśle”. Wystawa prezentuje wyjątkową różnorodność i bogactwo zdobień wielkanocnych jajek zebranych w tamtejszym muzeum. Jest to tylko ułamek pisankowych zbiorów Trebiszowa, bowiem w kolekcji znajduje się tam ponad 2.000 egzemplarzy słowackich i zagranicznych.

Pisanki stanowią jeden z najmocniejszych filarów zbiorów etnograficznych Muzeum w Trebiszowie. Kolekcja ta nie była od samego początku budowana w sposób systematyczny i przewidziany, ale raczej dość przypadkowo. Uporządkowanie zbiorów nastąpiło w 1992 roku, kiedy kolekcję wzbogaciły eksponaty przygotowane przez artystów ludowych z okazji trzeciej edycji wystawy konkursowej. Wśród nich przeważały te zdobione tradycyjną metodą batikową, czyli zdobione woskiem i farbowane. W kolejnych latach muzeum pozyskało pisanki nie tylko z okolicznych miejscowości powiatu trebiszowskiego, ale również innych gmin wschodniej Słowacji. W kolekcji pojawiły się nowe typy zdobień: malowanie tuszem, oklejanie słomą, oplatanie drucikiem, wydrapywanie. Istotnym wzbogaceniem kolekcji było pozyskanie przez muzeum w 2009 roku 230 pisanek przy okazji 20, jubileuszowej edycji konkursu. Cennym nabytkiem było też pozyskanie w 2011 roku 11 pisanek ozdobionych ćwiekami przez Miroslava Homola z Bratysławy. Na koniec 2017 roku muzeum posiadało łącznie 2.203 pisanki głównie z dzielnic wschodnich Słowacja: Bardejov, Gelnica, Humenne, Koszyce, Michalovce, Poprad, Presov, Roznava, Snina, Svidník, Trebisov i Vranov nad Toplou. Kolekcję dopełniają okazy z regionów centralnej i zachodniej Słowacji z powiatów Bańskiej Bystrzycy, Martin, Trutnov, Zarnovica, Zilina, Bratysława, Nove Mesto nad Vahom, Banska Bystrica, Puchov, Sala, Trnava Handlova. Dodatkowo w zbiorach znajdują się też jaja wielkanocne pochodzące z Węgier i Bułgarii. W 2018 roku muzeum organizuje 29 już edycję konkursu pisanek.

Na wystawie przygotowanej dla Muzeum Regionalnego w Jaśle prezentowane są pisanki ze zbiorów muzeum oraz współczesnych artystów. Pokazane są prawie wszystkie tradycyjne techniki zdobienia: wydrapywanie, malowanie woskiem, batik, oklejanie słomą, oplatanie sznurkiem, drutem. Jednocześnie można będzie podziwiać nowe współczesne sposoby ozdabiania.

Kuratorem wystawy jest Mária Parihuzová.

 

Trebiszowskie pisanki w Jaśle”, 9 marca - 30 kwietnia 2018, MRJ, ul. Kadyiego 11, wernisaż wystawy 9 marca o godz. 16.00

 

Liczba odsłon: 1334


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~inspiracja  |  sobota, 17 marca 2018 16:41
polecam można oglądać godzinami
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Budżet gminy Nowy Żmigród na 2019 rok przyjęty jednogłośnie
21 stycznia 2019
  Radni przyjęli budżet Gminy Nowy Żmigród na 2019 r. Dochody gminy na 2019 r. szacuje ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019