poniedziałek, 10 sierpnia 2020, imieniny: Bogdan, Borys
Artykuły
Styczniowe propozycje DKFu "Nostromo"
03 stycznia 2020 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

Poniżej przedstawiamy  opisy styczniowych propozycji DKFu "Nostromo".

1.  Van Gogh. U bram wieczności (09.01) godzina: 18.00

Van Gogh. U bram wiecznościAt Eternity's GatePremiera: 25 października 2019reż. Julian Schnabel

występują: Willem Dafoe, Mads Mikkelsen, Oscar Isaac, Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric, Rupert FriendUSA, 2018, 110 minNajnowszy film Juliana Schnabla to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha (Willem Dafoe). Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką. W doborowej obsadzie znaleźli się Mads Mikkelsen, Emmanuelle Seigner, Oscar Isaac i Rupert Friend. Willem Dafoe w głównej roli stworzył najwybitniejszą kreację w swojej karierze. Nie tyle zagrał Van Gogha, co się nim stał, za co zasłużenie otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara.https://www.againstgravity.pl/films/van-gogh-u-bram-wiecznosci

2. Oficer i szpieg (23.01) godzina: 18.00

Tytuł oryginalny: J'accuseTytuł angielski/międzynarodowy: An Officer and a SpyReżyser: Roman PolańskiWystępują: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle SeignerKraj produkcji: Francja, WłochyRok produkcji: 2019Data premiery: 27 grudnia 2019Język oryginalny: francuskiGatunek: thriller szpiegowskiCzas trwania: 126 min

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów „Pianisty”. Epicki thriller „Oficer i szpieg” na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego. Na festiwalu w Wenecji film został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI i są to pierwsze od dekady laury dla polskiego twórcy na weneckiej imprezie.

Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim.

Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii. Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.

https://gutekfilm.pl/film/oficer-i-szpieg-polanski/

 3.  Demony prerii - Wieczór z horrorem (30.01) godzina: 19.00

 

Tytuł oryginalny: The Windreżyseria: Emma Tammiscenariusz: Teresa Sutherlandgatunek: Horrorprodukcja: USApremiera: 17 stycznia 2020Ostatnie lata obfitowały w horrory wykorzystujące folklor w służbie grozy – kilka lat temu skutecznie straszyła Czarownica Roberta Eggersa, niedawno hitem okazał się Midsommar. W biały dzień Ariego Astera.Demony prerii Emmy Tammi wytrzymują porównanie z tymi tytułami. To fascynująca opowieść o kobiecie czekającej na powrót męża w chacie położonej na odludzi, na zapomnianej przez Boga prerii. Im więcej czasu Lizzy (doskonała Caitlin Gerard) spędza w samotności, tym silniej czuje obecność czegoś dziwnego – przerażającego, niewytłumaczalnego, pochodzącego nie z tego świata.Reżyserka Emma Tammi doskonale rozumie, że dobry horror opowiada nie tylko o demonach, ale przede wszystkim o demonach ludzkiego umysłu. Jej dreszczowiec doskonale łączy realne z wyobrażonym, a westernowa sceneria, skąpana na przemian w palącym słońcu i mroku nocy, okazuje się idealnym miejscem dla  horroru.„Demony prerii” to film wykorzystujący mity, legendy i podania w podobny sposób co kultowe „The Witch” czy docenione przez krytyków „Midsommar. W biały dzień”. To jednocześnie doskonały dreszczowiec i ambitny, zmuszający do myślenia horror-łamigłówka.Wyreżyserowane przez debiutującą w pełnym metrażu Emmę Tammi „Demony prerii” w fascynujący sposób wykorzystują kobiecą perspektywę, by opowiedzieć przerażającą historię o szaleństwie i samotności. Odgrywająca główną rolę Caitlin Gerard wykreowała postać, którą krytycy porównują do pamiętnej roli Catherine Deneuve ze „Wstrętu” Romana Polańskiego.

 

Akcja większości horrorów rozgrywa się w mrocznych, opuszczonych domostwach lub tajemniczych lasach. „Demony prerii” oferują coś zupełnie nowego i oryginalnego. Źródłem grozy jest tu nasłoneczniona, pozbawiona śladu żywego ducha preria, której aura potrafi doprowadzić do szaleństwa nawet najodważniejszych ranczerów.

 

Andrzej Serwa

 

 

Liczba odsłon: 1024


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020