wtorek, 26 września 2023, imieniny: Cyprian, Euzebiusz
Artykuły
Strachy na Lachy w jasielskiej bibliotece
31 sierpnia 2023 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Skąd się bierze ciemność? Jakie właściwości mają napary, odwary i maceraty? Jaką role odgrywają kości w naszym życiu? Czy robale są straszne i co oznacza powiedzenie Strachy na Lachy?

Podczas tegorocznych wakacji w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyły się fascynujące zajęcia pt. „Strachy na Lachy czyli straszne lato w bibliotece”. Przeczytaliśmy wiele opowieści strasznych i śmiesznych m. in.:  Lemony Snicket’a Laszlo boi się ciemności, Nicka Bruela Zły kocurek i dziecko, Pawła Pawlaka Ignatek szuka przyjaciela, Katarzyny Zychli Bojaczek czyli wyprawa po odwagę, Gabrielle Balkan Księga kości - 10 wyjątkowych rekordów w świecie zwierząt.

Tematyka zajęć skupiała się na zabawie, przygodzie i humorze, przy jednoczesnym zachęcaniu do czytania i odkrywania literatury. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w różnorodnych aktywnościach, które angażowały ich zmysły i wyobraźnię. Wyruszyły na wyprawę po odwagę na której poznały lwa, reprezentującego siłę, pewność siebie i odwagę. Korzystając z techniki rozcierania kredy i eksperymentując z kolorami stworzyły tego dostojnego kota, który będzie im przypominał, że są odważni, silni i nieustraszeni.

Wkroczyły do tajemniczego świata ziół i sprawdziły, które zioła pomogą na bolący brzuch, a które przyniosą ulgę po wizycie u dentysty. Z wysuszonych kwiatów i traw zrobiły zakładki do książek oraz pięknie pachnące kadzidełka. Przeniosły się do Japonii, gdzie poznały niektóre z bardzo licznych w kulturze japońskiej Yokai oraz wykonały jednego z nich – smoka z kolorowego papieru.

Poznały fascynujące fakty o ludzkim szkielecie. Aby utrwalić tę ważną wiedzę, wykonały „szkieleciaki” – zabawne, postacie które będą im przypominać o znaczeniu kości dla naszego ciała. Dowiedziały się skąd się bierze ciemność i czy trzeba się jej bać, kto nocą śpi, a kto jest nocnym markiem.

Wykonały łapacze snów, aby ich sny były zawsze kolorowe i radosne. Odkryły tajemnice zapachów i  stworzyły aromatyczną mieszankę z ziół na poprawę samopoczucia. Poznały tajemniczy świat robali: przerażające chrabąszcze, straszne ćmy i ważki, ogromne pająki i przepiękne motyle.To było emocjonujące, straszne, kreatywne i ciekawe lato!

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

MBP w Jaśle

Liczba odsłon: 453


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Liryczne Jasło zaprasza młodych twórców
26 września 2023
Już po raz dwudziesty dziewiąty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2023