niedziela, 15 grudnia 2019, imieniny: Celina, Ignacy
Artykuły
Starosta Adam Pawluś na Ukrainie - II KARPACKIE DNI DOBROSĄSIEDZTWA
13 sierpnia 2019 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Współpraca państw i regionów oraz ich zrównoważony rozwój to główne tematy II Karpackich Dni Dobrosąsiedztwa, które odbyły się w dniach 9 - 10 sierpnia br. w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem oraz na Ukrainie. Wydarzenie to było kontynuacją ubiegłorocznej imprezy, w tym roku jednak do udziału zostały zaproszone, oprócz partnerów z Ukrainy, także inne regiony karpackie z Węgier, Słowacji i Rumunii. Samorząd Powiatu Jasielskiego reprezentował starosta jasielski Adam Pawluś.

W spotkaniu uczestniczyli Małgorzata Jarosińska – Jedynak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Marcin Przydacz – podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Katarzyna Sołek – konsul RP we Lwowie, Vasyl Pavlyuk – konsul generalny Ukrainy w Lublinie, konsulowie Słowacji i Wegier – Slavomir Nadzi i Laszlo Szubert, województwo podkarpackie reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus oraz wicewojewoda Lucyna Podhalicz. Samorząd Województwa Preszovskiego reprezentował Martin Jakubov – zastępca marszałka. Samorząd Powiatu Jasielskiego reprezentował starosta jasielski Adam Pawluś. W spotkaniu uczestniczyli również wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa łódzkiego Wojciech Kałuża oraz przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń, dla których rozwój przestrzeni karpackiej ma duże znaczenie. Licznie przybyli także przedstawiciele regionów ze Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii.

W ramach spotkania odbyła się konferencja, podczas której przedstawione zostały m.in. inicjatywy podejmowane na szczeblu krajowym i regionalnym, mające na celu zaktywizowanie oraz poprawę dostępności obszaru Karpat. W trakcie dyskusji uczestnicy konferencji omówili szanse oraz wyzwania pojawiające się w rozwoju partnerstwa, a także realne koncepcje wspólnych interesów regionów.

W drugim dniu delegacje uczestniczyły w wyjeździe na Zakarpacie. Uczestnicy przeszli odprawę na czasowym przejściu granicznym Wołosate – Łubnia. Na granicy marszałek Władysław Ortyl ucałował bochen chleba, następnie wszyscy oglądali stoiska promocyjne pokazujące potencjał turystyczny obwodu zakarpackiego i degustowali potrawy regionalne. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie zabytkowej, drewnianej cerkwi św. Michała. W Wyszce wszyscy kolejką linową wjechali na szczyt Krasja.

Najważniejszym punktem było podpisanie przez marszałka Władysława Ortyla i Igora Bondarenkę - Przewodniczącego Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej „Programu Wspólnych Działań”. To dokument, w którym oba samorządy ustaliły, co zamierzają razem robić w 2020 r., w jakich wydarzeniach uczestniczyć, aby lepiej się poznać jako sąsiedzi, a tym samym nawiązać lepszą współpracę. W ramach porozumienia partnerzy z Ukrainy wezmą udział w organizowanym przez urząd marszałkowski Forum Europa-Ukraina, a podkarpaccy samorządowcy, przedstawiciele biznesu w Forum Inwestycyjnym „Zakarpacie - biznes w centrum Europy”. Ważnym punktem porozumienia są szkolenia z zakresu administracji i pozyskiwania funduszy UE, jakie dla partnerów z Zakarpacia przeprowadzi urząd marszałkowski.

Powiat Jasło 

Liczba odsłon: 3113


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~CoToDa  |  niedziela, 18 sierpnia 2019 18:28
Czego o tym nie informowano wcześniej, ludzie by pojechali nie tylko sama władza !!!
#2  ~stepan  |  czwartek, 15 sierpnia 2019 11:05
spotkał się rłównież z banderowcami z którymi omówił plany na przyszłość i zaprosił na odsłoniencie pomnika na placu Zwirki
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Poświęcony odcinek drogi z Kołaczyc do Brzysk - Kolejna droga zmodernizowana przez Adama Pawlusia
14 grudnia 2019
 Dziś  14 grudnia br. (sobota) w Kłodawie odbyło  się uroczyste przekazanie do użytko..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019