poniedziałek, 01 marca 2021, imieniny: Antoni, Feliks
Artykuły
Spotkanie wojewody podkarpackiego Ewy Leniart w sprawie Pogotowia Ratunkowego w Jaśle
25 stycznia 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Dziś, z inicjatywy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart odbyło się spotkanie stron zaangażowanych w dyskusję dotyczącą funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego w Jaśle.

W rozmowach wzięli udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku, Dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu oraz Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. W spotkaniu uczestniczył także Starosta Jasielski i Starosta Krosnieński. 

W trakcie spotkania wojewoda przedstawiła zasady, na jakich zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1115 z późn. zm.), wojewoda tworzy i prowadzi jedną dyspozytornię medyczną w województwie. 

- Docelowym modelem dla województwa podkarpackiego jest funkcjonowanie jednej dyspozytorni medycznej, obejmującej zasięgiem działania obszar całego Podkarpacia, a tym samym jeden podkarpacki rejon operacyjny – powiedziała w trakcie spotkania wojewoda Ewa Leniart. 

Wojewoda przypomniała, że ustawa wprowadzająca nowe regulacje w zakresie funkcjonowania dyspozytorni medycznych oraz zapisy o upaństwowieniu zespołów ratownictwa medycznego była odpowiedzią na postulaty organizacji związkowych zrzeszających m.in. ratowników medycznych, które wielokrotnie podnosiły konieczność poprawy funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego (w tym poprawy efektywności ich finansowania). 

W myśl tej zasady, w 2018 r. utworzone zostały: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu oraz Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku, które objęły swoim zasięgiem działania rejony operacyjne obejmujące po kilka powiatów. 

NFZ Oddział w Rzeszowie ogłosił postępowanie konkursowe o zawarcie umów w rodzaju ratownictwo medyczne na jeden podkarpacki rejon operacyjny. Sposób prowadzenia postępowania konkursowego jest regulowany przez odrębne przepisy, które określają m.in. warunki, jakie muszą spełnić podmioty ubiegające się o zawarcie umowy z NFZ. Zgodnie z powyższymi, to ww. podmioty wskazują w szczególności formę udzielania świadczeń w rejonie operacyjnym (samodzielnie, czy też w ramach podwykonawstwa lub konsorcjum). Wojewoda nie ma żadnego wpływu na organizację i przebieg postępowania konkursowego NFZ, nie określa również żadnych wymogów co do podmiotów udzielających świadczeń, czy też sposobu realizacji umowy z NFZ).

Na zakończenie spotkania, wojewoda Ewa Leniart zwróciła się z prośbą do dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oraz dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie o jak najszybsze wypracowanie rozwiązania zaistniałej sytuacji.

- Kieruję do Panów gorący apel, aby tę sprawę, która nabrała szerokiego wydźwięku politycznego i medialnego, jak najszybciej rozwiązać – dla dobra pracowników oraz w celu przystąpienia do sprawnej realizacji zadań systemu PRM – powiedziała wojewoda. 

Michał Mielniczuk 

 

Liczba odsłon: 2545


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~wyborca  |  wtorek, 26 stycznia 2021 15:14
Ustawę uchwala Sejm i wojewoda ani starosta nie są w stanie ją zmienić, ani zastąpić Zarządzeniem. Ustawę tą z 2018 roku mógłby zmienić tylko Parlament, więc ukłon należy kierować do posłani Marii Kurowskiej i senator Alicji Zając.
#2  ~pielęgniarka  |  wtorek, 26 stycznia 2021 00:00
A czy nie można by zmienić tej ustawy jakimś np. zarządzeniem np. starosty? A co na to nasi parlamentarzyści Alicja Zając, Maria Kurowska, radny sejmiku wojewódzkiego Wojciech Zając, europoseł Bogdan Rzońca. Nie wiem, czy Krosno ma tylu przedstawicieli we władzach, ale sobie radzą a Jasło pozostaje w czarnej.....
#3  ~Ratownik powiatowy  |  poniedziałek, 25 stycznia 2021 17:33
Ta ustawa z 2018 roku, to istne kuriozum. Cenrralizacja Ratownictwa Medycznego z centralną dyspozytornią, jedną na całe województwo , to poroniony pomysł grożącym paraliżem systemu. Ktoś za to beknie. Niektóre pisowskie reformy doprowadzą Partię do przegrana przyszłych wyborów. Czy Wy tego nie widzicie? Tworzenie molochów, to paraliż i upadek. . .
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Kto jest przeciwny rozwojowi powiatu jasielskiego ?
27 lutego 2021
25 lutego br. odbyła się XL Sesja Rady Powiatu w Jaśle. Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021