wtorek, 23 października 2018, imieniny: Filip, Halka
Artykuły
Spotkanie w JDK - Pomiędzy muzyką a ciszą
23 października 2017 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

 

Tomasz Potaczek, psycholog i muzyk, był głównym bohaterem dwóch niezwykłych spotkań pod hasłem „Między muzyką a ciszą”, zorganizowanych w piątek, 20 października br., przez Jasielski Dom Kultury. Wydarzenie zrobiło ogromne wrażenie na jego uczestnikach, którzy nastrój zadumy i refleksji nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne, zabrali ze sobą do domów.

Przed południem widownię wypełniła młodzież szkolna; wieczorem do JDK przyszli głównie dorośli. Każde ze spotkań rozpoczynał krótki koncert, złożony z trzech XVIII-wiecznych utworów na flet i skrzypce, w wykonaniu Tomasza Potaczka - flet traverso i słowo komentarza oraz Macieja Wulwa - skrzypce barokowe. Drugim punktem był 25-minutowy dokumentalny film Marty Minorowicz „Decrescendo”, nakręcony w Domu Pomocy Społecznej im. L. A. Helclów w Krakowie, gdzie przez 12 lat pracował T. Potaczek. Obraz pokazał migawki z życia kilku mieszkańców DPS, zaprzyjaźnionych z Tomaszem Potaczkiem, którzy chcieli podzielić się ze światem swoimi przeżyciami.

Film stał się punktem wyjścia do ostatniej - jak się okazało niesłychanie interesującej części - czyli odpowiedzi na pytania z sali. Publiczność, zarówno przedpołudniowa, jak i wieczorna, była dociekliwa, a T. Potaczek - bardzo rzeczowy i szczery w swych odpowiedziach. Całość pozwoliła zanurzyć się przez chwilę w świat, przed którym wiele osób (również niemłodych) ucieka, udaje, że go nie ma: świat ludzi powoli odchodzących - starych, beznadziejnie chorych, coraz bardziej niedołężnych, wymagających stałej opieki. To jednocześnie świat spokoju, wyciszenia, ukazujący wartość, piękno i sens dosłownie każdej chwili, każdej kropli deszczu i płatka śniegu, każdego kwiatka, każdego gestu, uśmiechu, rozmowy, pojedynczego słowa i oddechu.

Wyjątkowego gościa JDK przedstawiła i pożegnała wicedyrektor tej instytucji Helena Gołębiowska, zapowiadając - ku ogólnemu zadowoleniu - że to nie ostatnie spotkanie z T. Potaczkiem.

 

JDK - st

Liczba odsłon: 668


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
PIS zwyciężył do Rady Powiatu w Jaśle
22 października 2018
Rozkład sił w Radzie Powiatu w Jaśle: Prawo i Sprawiedliwość – 13 mandatów, Porozumieni..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018