sobota, 08 sierpnia 2020, imieniny: Cyryl, Emil
Artykuły
Ścieżka rowerowa, a drzewa w mieście
31 lipca 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Od pewnego czasu budowa bezpiecznej ścieżki rowerowej biegnącej przez centrum miasta wzbudza kontrowersje z powodu konieczności wycinki drzew. Jest to zrozumiałe, bo przecież działania związane z powstaniem ścieżki rowerowej to przecież działania ekologiczne, a tymczasem niestety wiążą się one z usuwaniem drzew.

Miasto Jasło zawsze jest otwarte na opinie mieszkańców i jeżeli jest to technicznie możliwe wprowadza zmiany, tak by dostosować się do proponowanych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że nasze miasto, tak jak każde inne, żyje swoim życiem, rozwija się i zmienia, a realizowane inwestycje niekiedy wymuszają usuniecie drzew. Często to sami mieszkańcy proszą o usuwanie zacieniających ich mieszkania drzew, kierowcy domagają się nowych miejsc parkingowych, a rowerzyści ścieżek, po których mogliby bezpiecznie poruszać się po centrum miasta. Urząd Miasta w Jaśle dbając o środowisko, zawsze z wielką starannością analizuje takie przypadki, ale niestety czasami pewne działania są konieczne.

Ścieżka rowerowa biegnąca przez centrum miasta ma umożliwić bezpieczne poruszanie się rodziców z małymi dziećmi pomiędzy MOSiR-em, parkiem miejskim, Ogródkiem Jordanowskim a Ośrodkiem Kwiatowa. W przygotowanym przez projektanta dokumencie obejmującym fragment ścieżki biegnącej wzdłuż ulic Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich do wycinki zaplanowanych zostało 19 drzew. Niemniej jednak trwają działania tak by tych drzew, zachowując względy bezpieczeństwa, wyciąć jak najmniej. Przygotowywane rozwiązanie pozwala na zachowanie 10 drzew.

To niezwykle budujące, że nasi mieszkańcy również dostrzegają ogromną wartość jaką dla każdego człowieka stanowią drzewa. Uczulamy jednak, że większość wycinanych drzew na terenie naszego miasta usuwanych jest nie przez samorząd, ale przez mieszkańców i podmioty prawne.

Zgodnie z przekazaną przez Wydział Gospodarki Komunalnej informacją dotyczącą wycinki drzew na terenie miasta tylko w tym roku:

 

 

74 osoby prywatne zgłosiły zamiar usunięcia w sumie 382 drzew

• 24 osoby prawne złożyły wniosek o zezwolenie na usunięcie 151 drzew

• ze strony urzędu wycięto: 13 drzew (ścieżka rowerowa), 10 drzew (względy bezpieczeństwa – Podzamcze i Brzyszczki), 2 drzewa (po nawałnicy ul. 3 Maja)

Dbając o zieleń w mieście zachęcamy naszych mieszkańców do wskazywania miejsc, gdzie powinny pojawić się nowe drzewa. Miejsca te będą weryfikowane pod kątem własności gruntu, jak również możliwości technicznej zasadzenia (instalacje podziemne). Informacje można przekazywać do Wydziału Gospodarki Komunalnej: mailowo wgo@um.jaslo.pl, telefonicznie: 13 44 86 380 lub osobiście ul. Sokoła 8 (koło kina „Syrena”).

Urząd Miasta w Jaśle

 

 

Liczba odsłon: 841


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~kris  |  sobota, 01 sierpnia 2020 11:07
Komentarze są, tylko Wielmożny Pan nie puszcza.
#2  ~ala  |  sobota, 01 sierpnia 2020 08:41
wycinamy, tak chcemy ...., jeździmy samochodami
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wystawa Natalii Fischer i Małgorzaty Samborskiej w MalGaleri
08 sierpnia 2020
 W MalGaleri w Jaśle, można oglądać nową wystawę młodych artystek : Natalii Fischer i Małgorzat..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020