czwartek, 21 czerwca 2018, imieniny: Alicja, Marta
Artykuły
Ryszard Dzik pisze do Beaty Szydło
14 września 2017 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

Poniżej przedstawiamy pismo skierowane przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych " Podkarpacie" do Premier Rządu  RP Beaty Szydło.

Ryszard Dzik - Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie”

Szanowna Pani Beata Szydło

Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej

dot. refleksja nad losem Zakładów Pracy Chronionej

Szanowna Pani Premier, za 8 lat rządów PO-PSL z ogólnej puli 2207 przestało istnieć 1030 Zakładów Pracy Chronionej (ZPChr). Za PiS - do końca maja br., ubyło ich kolejne 124, mimo przed i po-wyborczych obietnic reaktywacji tego sektora. Widać: politycy nie lubią ZPChr.

A szkoda, bo ZPChr są jedynymi firmami na w pełni komercyjnym i konkurencyjnym rynku, które ustawowo gwarantują pracownikom niepełnosprawnym - szczególnie tym z najcięższymi schorzeniami, pracę w godnych warunkach, dzięki pełnieniu na ich rzecz 31 funkcji społecznych - wśród nich m.in.:

1. Zgodnie z art. 28, ust.1 ustawy o rehabilitacji, w postaci:

a) licznego zatrudniania - w wysokości co najmniej 50% ogółu, w tym co najmniej 20% osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem;

b) zapewnienia by wszystkie obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy uwzględniały potrzeby niepełnosprawnych,;

c) odpowiedniego doboru technologii działalności gospodarczej oraz organizacji i zarządzania pracą uwzględniający możliwości pracowników niepełnosprawnych;

d) zapewnienia opieki medycznej oraz poradnictwa i usług rehabilitacyjnych.

2. Zgodnie z art. 33, ust.4 ustawy o rehabilitacji i rozporządzeniem ws. Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – jako finansowanie wydatków m.in. na:

a) wyposażenie stanowisk pracy oraz przystosowanie ich otoczenia do potrzeb takich osób;

b) finansowanie wdrażania nowoczesnych technologii i prototypowych wzorów oraz programów organizacyjnych;

c) tworzenie, modernizację, remont, rozbudowę i utrzymanie bazy: rehabilitacyjnej i socjalnej,

d) podstawową i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne;

e) szkolenia i przekwalifikowanie w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych;

f) pomoc indywidualną na wydatki socjalne, szkoleniowe, lecznicze i rehabilitacyjne:

g) indywidualne programy rehabilitacji mające na celu zmniejszenie i likwidowanie ograniczeń zawodowych.

Dzięki powyższym, osoby niepełnosprawne pracujące w ZPChr mogą kompensować, chronić i regenerować ubytki swej sprawności, zdrowia i sił. A to pozwala im przez długi czas zachować zdolność do pracy, i do w miarę samodzielnego życia.

Takich możliwości nie daje nam praca na tzw. rynku otwartym, gdyż ustawowo zapewnia on jedynie odpowiednie dostosowanie stanowisk pracy. I nic więcej, mimo iż rynek ten otrzymuje wsparcie z PFRON w formie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w takiej samej wysokości jak ZPChr.

Pozostałe formy wsparcia dla ZPChr ze środków publicznych, nie dość że są niewysokie to jeszcze są one obwarowane tak licznymi rygorami i niejednoznacznymi przepisami, że korzystanie z nich jest bardzo utrudnione i ryzykowne.

Nic więc dziwnego, że ZPChr szybko ubywa, a wraz z nimi ubywa miejsc pracy najbardziej przyjaznych osobom niepełnosprawnym, co – w obliczu ubogiej oferty zatrudnieniowej Zakładów Aktywności Zawodowej, skazuje te osoby na wykluczenie społeczne.

Szanowna Pani Premier, uprzejmie Panią prosimy o chwilę refleksji nad niezbędnością pełnienia funkcji społecznych na rzecz osób niepełnosprawnych w czasie ich pracy na w pełni komercyjnym rynku. I tym samym nad potrzebą podjęcia energicznych działań, które uchronią przed upadkiem ostatnie 1053 ZPChr, zatrudniające jeszcze ok. 126,5 tys. osób niepełnosprawnych (dane z systemu PFRON/SODiR nk. maja 2017).

Prosząc o powyższe zapewniamy Panią Premier o gotowości naszego Stowarzyszenia do współpracy na rzecz ratowania ZPChr – mamy tutaj opracowanych kilka rozwiązań, które pomogą bezkosztowo wesprzeć ten sektor rynku pracy.

Tutaj warto jeszcze dodać, że na chronionym rynku pracy osoby niepełnosprawne mogą się spełniać, integrować i konkurować tak samo dobrze jak i na paraolimpiadach – których potrzeby istnienia nikt nie neguje. A także i to, że tak lansowane ostatnimi laty rozpraszanie pracujących niepełnosprawnych po wielu firmach, czyni z nich jedynie nieme przedmioty, podrzędne trybiki w ogromnych przestrzeniach współczesnego biznesu.

 

Kreśląc się z wyrazami szacunku, uprzejmie prosimy Panią Premier o w miarą pilną informację nt. decyzji podjętej w przedmiotowej sprawie, na nasz e-adres: son.podkarpacie@tlen.pl

 

Z poważaniem

Ryszard Dzik, Prezes

Marek Stec, Pełnomocnik SON “Podkarpacie” ds. zatrudniania ON

 

 

Do wiadomości: organizacje ON i ich pracodawców, parlamentarzyści, a/a

Liczba odsłon: 1386


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~dragoness  |  piątek, 15 września 2017 08:57
Pani Szydło, tak jak reszta rządu i matki-partii, ma Państwa w głębokim poważaniu. Niestety. Przydacie się jedynie w dzień wyborów. Może warto o tym pamiętać.
#2  ~andrzej  |  piątek, 15 września 2017 00:34
Tak trzymać Panie Ryszardzie!
Nie zapominaj Grażyno i Januszu o ty że ty też możesz zostać ON.
Nie potrzebujemy jałmużny, my potrafimy i chcemy na siebie zarabiać.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Będzie połączenie ulicy Śniadeckich z ulicą Floriańską
21 czerwca 2018
Jasło jest bardzo zatłoczone.  W godzinach szczytu trudno poruszać się samochodem, szczeg&oacut..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018