piątek, 16 listopada 2018, imieniny: Leon, Maria
Artykuły
Rafał Matysik typuje: Uczestnicy Mundialu poznali grupowych rywali
02 grudnia 2017 | Dział: Sport | Region: Miasto Jasło

Za nami losowanie fazy grupowej piłkarskich Mistrzostw Świata, jakie zostaną rozegrane na rosyjskich obiektach w czerwcu i lipcu przyszłego roku. W turnieju, w którym wystąpią 32 najlepsze piłkarskie reprezentacje naszego globu, po 12 latach przerwy wystąpi również reprezentacja Polski. W dzisiejszym artykule spróbuje ocenić każdą z rozlosowanych grup oraz szansę na awans poszczególnych reprezentacji. Oczywiście będzie to ocena mocno subiektywna.

Rafał Matysik 

Grupa „A”

Rosja

Arabia Saudyjska

Egipt

Urugwaj

Jest to jedna z najsłabiej obsadzonych grup w turnieju finałowym. A układ gier jest wręcz wymarzony dla gospodarzy, którzy już po drugiej kolejce spotkań mogą zapewnić sobie awans. Zdecydowanymi faworytami tej grupy będą reprezentacje Rosji oraz Urugwaju.

I właściwie ciężko typować tu jakieś inne rozstrzygnięcia. Rosjanie co prawda nie prezentują od dłuższego czasu wybitnej formy, jednak w ostatnich spotkaniach towarzyskich widać było już progres w grze tej reprezentacji. Urugwaj to oczywiście od zawsze solidna marka. Drużyna, w której szeregach aż roi się od wybitnych zawodników, którzy na co dzień występują w najlepszych ligach europejskich. Szyki tym zespołom może pokrzyżować jedynie waleczna drużyna Egiptu, jednak wydaję się, że tym razem Egipcjanie zakończą na trzecim miejscu w grupie.

Mój typ do awansu: 1. Urugwaj 2. Rosja

 

Grupa „B”

Portugalia

Hiszpania

Maroko

Iran

Zdecydowanie ciekawsza grupa niż ta, w której zagrają gospodarze mistrzostw. 

Faworytami „na papierze” wydają się być reprezentacje Portugalii oraz Hiszpanii, jednak zarówno reprezentacje Maroka jak i Iranu mogą powalczyć w tej grupie o awans.

Szczególną uwagę zwróciłbym na drużynę Maroka, w jej składzie występuję bowiem wielu zawodników którzy zostali ukształtowani przez kluby europejskie. Jest to ekipa niezwykle waleczna i dobrze poukładana taktycznie, która może przysporzyć dużych trudności wyżej notowanym rywalom.

Mój typ do awansu : 1. Hiszpania 2. Portugalia

Grupa „C”

Francja

Australia

Peru

Dania

 

Oczywistym faworytem do awansu z pierwszego miejsca wydaje się być reprezentacja Francji. Trójkolorowi mają w swoim składzie zawodników wybitnych, którzy często stanowią o sile zespołów w czołowych klubach europejskich. Jest to również drużyna wybitnie turniejowa, mająca duże turniejowe doświadczenie.

Zdecydowanie ciekawsza powinna być za to walka o drugą pozycję w grupie, dającą awans do fazy pucharowej. Wydaję się, że w tej rywalizacji liczyć będą się reprezentacje Danii oraz Peru. Australia nie powinna odegrać w moim przekonaniu większej roli w tej grupie.

Osobiście wyżej stawiam umiejętności reprezentacji Danii, która podczas eliminacji pokazała, że stała się naprawdę mocną europejską drużyną. Pomimo słabszego startu w eliminacjach potrafiła zakończyć je na drugim miejscu tuż za naszą reprezentacją, a w dwumeczu barażowym rozbiła reprezentacje Irlandii, zwyciężając wysoko na wyjeździe. Duża w tym zasługa Christiana Eriksena, który wyrasta na największą gwiazdę tej reprezentacji.

Mój typ do awansu: 1. Francja 2. Dania

Grupa „D”

Argentyna

Islandia

Chorwacja

Nigeria

Tą grupę określiłbym mianem przysłowiowej „grupy śmierci”. Jest to zestaw czterech naprawdę solidnych reprezentacji, z których każda może dojść w finałach naprawdę daleko.

Choć żadna z nich nie jest pozbawiona swoich problemów.

Argentyna o awans walczyła do ostatniej kolejki w swojej strefie geograficznej. Przez całe eliminacje zawodząc swoich kibiców, a jest to przecież aktualny wicemistrz świata z poprzedniego Mundialu. Awans Albicelestes zapewnił dopiero hat- trick Messiego w ostatnim

spotkaniu eliminacji z Ekwadorem.

Islandia to debiutant na mistrzostwach, w dodatku jest to reprezentant najmniejszego państwa jakie kiedykolwiek dostało się na turniej o mistrzostwo świata. Z pewnością Islandczykom towarzyszyć będą więc duże emocje i trema debiutanta. Mimo wszystko po tym, co piłkarze z tego kraju pokazali na ostatnim Euro oraz w eliminacjach jestem spokojny o to, że poradzą sobie z tremą i pokażą naprawdę solidną piłkę.

Nigeria i Chorwacja to również drużyny zmagające się z mniejszymi bądź większymi problemami, jednak to również drużyny, które na turniej mistrzowski potrafią się zmobilizować i pokrzyżować szyki najlepszym.

Mój typ do awansu: 1. Argentyna 2. Nigeria

Grupa „E”

Brazylia

Szwajcaria

Kostaryka

Serbia

Bardzo ciekawa grupa, w której może dojść do wielu pasjonujących pojedynków. Faworytem do awansu z pierwszego miejsca jest oczywiście reprezentacja Brazylii, która otrząsnęła się już po blamażu z Niemcami w półfinale poprzedniego Mundialu. Przez eliminacje piłkarze Brazylii przeszli jak burza i wyrastają na jednego z głównych faworytów nadchodzących mistrzostw naszego globu.

Niesamowicie wyrównana wydaję się być walka o drugie miejsce w grupie. Praktycznie każda z pozostałych drużyn może wywalczyć awans. Wydaje mi się, że awans wywalczy jednak któraś z drużyn europejskich i bardziej stawiam tu na Szwajcarów. Choć oczywiście nie można lekceważyć reprezentacji Kostaryki, która na poprzednim turnieju zrobiła prawdziwą furorę wychodząc z grupy z której według wielu fachowców nie miała prawa wyjść.

Mój typ do awansu: 1. Brazylia 2. Szwajcaria

Grupa „F”

Niemcy

Meksyk

Szwecja

Korea Południowa

I znów ciekawa grupa jak większość w tym turnieju. Według mnie awans rozstrzygnie się pomiędzy drużynami : Niemiec, Meksyku i Szwecji. I oczywiście nie jest to teza zbyt odkrywcza. Piłkarze z Korei Południowej są w stanie urwać punkty któremuś z wyżej notowanych rywali, ale awansu raczej na pewno nie wywalczą.

Pierwsze miejsce w tej grupie w chwili obecnej przyznałbym reprezentacji Niemiec. Wydaję się zresztą, że będzie to faworyt numer jeden do złota, nawet przed reprezentacją Brazylii.

O drugie miejsce bój stoczą ekipy Meksyku i Szwecji. Meksyk to na pewno duża finezja gry, szybkie tempo rozgrywania akcji, świetna technika użytkowa poszczególnych piłkarzy. Szwedzi mogą przeciwstawić bardzo dobrą taktyczną organizację gry, dużą siłowość oraz z pewnością duże niebezpieczeństwo pod bramką rywali przy stałych fragmentach gry.

Mój typ do awansu: 1. Niemcy 2. Meksyk

Grupa „G”

Belgia

Panama

Tunezja

Anglia

 

W tej grupie kwestia awansu wydaję się być raczej bardzo prosta. Awans powinny wywalczyć reprezentacje Belgii i Anglii. Każde inne rozstrzygnięcie będzie niespodzianką.

Panama to absolutny debiutant na turnieju tej rangi. Już samo uczestnictwo tej reprezentacji w turnieju o mistrzostwo świata jest dla tego kraju dużym wydarzeniem. Jednak raczej nie powinniśmy się spodziewać, że Panamczycy odegrają podczas turnieju jakąś większą rolę. Moim zdaniem mogą powalczyć z Tunezją o trzecie miejsce w grupie.

Mecz pomiędzy Belgią a Anglią będzie natomiast pojedynkiem o pierwsze miejsce i z pewnością będzie to bardzo ciekawe piłkarsko spotkanie. Osobiście wyżej stawiam szansę Belgów na wyjście z pierwszego miejsca.

Mój typ do awansu: 1. Belgia 2. Anglia

Grupa „H”

Polska

Senegal

Kolumbia

Japonia

Ostatnia z rozlosowanych grup to grupa z reprezentacją Polski. Jest to bardzo ciekawa grupa, ponieważ zmierzą się w niej drużyny reprezentujące cztery różne kontynenty. Pomimo, że uniknęliśmy w losowaniu prawdziwych piłkarskich tuzów, wyjście z tej grupy wcale nie będzie takie oczywiste. Do tej pory reprezentacja prowadzona przez trenera Adama Nawałkę unikała raczej spotkań z drużynami spoza Europy. Teraz nasi reprezentanci będą musieli zmierzyć się z zespołami reprezentującymi trzy odmienne style piłkarskie.

Naszym najtrudniejszym rywalem „na papierze” wydaję się reprezentacja Kolumbii. To naprawdę solidna, dobra technicznie i wybiegana drużyna. W jej składzie aż roi się od piłkarzy wybitnych. Nie lekceważyłbym jednak żadnego z pozostałych grupowych rywali. Szczególnie obawiać możemy się reprezentacji Senegalu, która na mistrzostwa przyjedzie po to, żeby znów zadziwić piłkarski świat tak jak to miało miejsce w 2002 roku. Trzon tej reprezentacji to zawodnicy występujący w najsilniejszych ligach europejskich.

Kadrze Adama Nawałki nie wolno lekceważyć również reprezentacji z kontynentu azjatyckiego. Japonia to zawsze trudny rywal, który niezależnie od tego jaki wynik widnieje akurat na tablicy zawsze gra do końca i walczy jak lew o każdy zdobyty punkt.

Mój typ do awansu: 1. Polska 2. Kolumbia

Rafał Matysik

 

 

 

 

Liczba odsłon: 1509


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~gracz  |  poniedziałek, 04 grudnia 2017 17:36
Panie Rafale, prosimy o cotygodniowe pewniaki w stsiieee ;)
#2  ~do kibic  |  poniedziałek, 04 grudnia 2017 17:01
3 drużyny wychodzą z grupy?? Zmienił się regulamin?? Od kiedy?? :D
#3  ~kibic  |  poniedziałek, 04 grudnia 2017 07:38
Z tego co pamiętam to z grupy wychodzą po trzy drużyny więc typy nie są do końca kompletne Z grupy D Nigeria raczej nie wyjdzie na miejscu drugim - tam widziałbym jednak Islandię , jeżeli Argentyna będzie w takiej dyspozycji jak obecnie to będzie musiała powalczyć tylko o miejsce trzecie ...
#4  ~ciekawe  |  sobota, 02 grudnia 2017 12:41
Ciekawe, czy Matysik gra w STS-a???????????????????????
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
30. Rajd Podkarpacki - Zapowiedź
16 listopada 2018
  Za niespełna miesiąc odbędzie się 30. Rajd Podkarpacki. W tym roku pod tą nazwą kryją się tr..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018