wtorek, 24 maja 2022, imieniny: Estera, Jan
Artykuły
Pszczoły w jasielskiej tężni solankowej. Czy jest to jeszcze tężnia solankowa, czy już miodowa?
12 maja 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

21 kwietnia 2022 roku oficjalnie została uruchomiona tężnia solankowa na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Przystanek Kwiatowa” w Jaśle. 

Oprócz mieszkańców Jasła, obiekt ten upodobały sobie pszczoły. Dziś przed południem dziesiatki pszczół oblepiło boki tężni, inne wlatywały pomiędzy gałązki tarniny. 

Czyżby cena zwabiła te pożyteczne owady do tej miejskiej prorozwojowej  inwestycji ? Niektórym osobom  donośne brzęczenie przyprawia  o ciarki na plecachPszczoły wchodzą przez szpari pomiędzy deskami. Są rozdrażnione. Czy jest to bezpieczne dla osób tam przebywających? Widok pszczół odstrasza odwiedzających to miejsce. Ludzie boją się użądlenia. 

Większość osób użądlonych przez pszczoły reaguje niewielkim miejscowym obrzękiem i zaczerwienieniem. U nielicznej grupy osób użądlonych występują duże odczyny miejscowe. Wybrane składniki jadu pszczelego powodują groźną w skutkach odpowiedź organizmu ludzkiego i powodują wstrząs anafilaktyczny. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Bardzo groźne mogą być użądlenia większej ilości pszczół, które mogą prowadzić do śmierci.

Przypominamy, że uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian oraz inicjatorka budowy tężni solankowej radna rady Miejskiej Jasła Agnieszka Sobczyk. 

 Tężnia solankowa w  Jaśle  została zbudowana z drewna i gałęzi tarniny. Ma ona 8 metrów długości, 3 metry wysokości i 1,8 metra szerokości. Zamontowany został zbiornik na solankę i urządzenia sterujące oraz sieć wodociągową. Teren w otoczeniu tężni został wyłożony kostką, wykonano schody, oświetlenie i zamontowano monitoring.

Tężnia działa na zasadzie grawitacyjnego spływu solanki z górnej części tężni po ułożonych wewnątrz gałązkach tarniny. Z gałązek tarniny solanka będzie parować wytwarzając aerozol składający się z minerałów i mikroelementów.

Najintensywniejsze parowanie solanki ma miało miejsce w czasie upalnych i wietrznych dni, najmniejsze w czasie opadów deszczu. Nocą proces tężenia zanika zupełnie.

 

W jasielskiej tężni wydostaje się przykry i niepożądany zapach. Co się dzieje, gdyż to przecież dopiero co oddany obiekt – powiedziała nam jedna z osób tam przebywających. Trudno określić, czy jest to powodowane czynnikami bakteryjnymi, czy jest to jakaś reakcja chemiczna, czy też coś innego. 

Red. 

Liczba odsłon: 1481


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Ja  |  piątek, 13 maja 2022 20:13
Miała być tężnia na Gądkach. Ale ktoś zdecydował że nie. Jest na kwiatowej i... jest ul
#2  ~set  |  piątek, 13 maja 2022 12:37
Alternatywny tytuł tego artykułu " Starosta A.P wie jak dbać o pszczoły "
#3  ~As  |  piątek, 13 maja 2022 00:37
Czy to jeszcze portal internetowy czy jasielski odpowiednik tvppis
#4  ~Do sieki  |  czwartek, 12 maja 2022 17:28
Redaktor dobrze napisał tyle pieniędzy
Jaslan bo nie swoich wydali na
Solankę ciekawe kto się najwięcej
Obłowił na tym ale mniejsza z
Tym ale nawet nie idzie usiąść
Bo strach że zostaniesz pogryziony
No chyba kolego że chcesz żeby było
Ci jedna część ciała spuchła bo masz
Kompleks to siadaj z małym i
Jeszcze miodem posmaruj
#5  ~Sieka  |  czwartek, 12 maja 2022 17:06
Redaktorze znamy Pana uwielbienie do Starosty dlatego brakuje w tekście wzmianki że to wina Pabiana a gdyby to robił Pawluś byłoby cudownie
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KONCERT PAPIESKI W JAŚLE
23 maja 2022
We wczorajszą niedzielę w Sanktuarium św. Antoniego odbył się koncert w 102. rocznicę urodzin  ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022