Pszczoły w jasielskiej tężni solankowej. Czy jest to jeszcze tężnia solankowa, czy już miodowa?
12 maja 2022 |
Dział: Wiadomości |
Region: Miasto Jasło
21 kwietnia 2022 roku oficjalnie została uruchomiona tężnia solankowa na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Przystanek Kwiatowa” w Jaśle.

Oprócz mieszkańców Jasła, obiekt ten upodobały sobie pszczoły. Dziś przed południem dziesiatki pszczół oblepiło boki tężni, inne wlatywały pomiędzy gałązki tarniny.

Czyżby cena zwabiła te pożyteczne owady do tej miejskiej prorozwojowej inwestycji ? Niektórym osobom donośne brzęczenie przyprawia o ciarki na plecach. Pszczoły wchodzą przez szpary i pomiędzy deskami. Są rozdrażnione. Czy jest to bezpieczne dla osób tam przebywających? Widok pszczół odstrasza odwiedzających to miejsce. Ludzie boją się użądlenia.

Większość osób użądlonych przez pszczoły reaguje niewielkim miejscowym obrzękiem i zaczerwienieniem. U nielicznej grupy osób użądlonych występują duże odczyny miejscowe. Wybrane składniki jadu pszczelego powodują groźną w skutkach odpowiedź organizmu ludzkiego i powodują wstrząs anafilaktyczny. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Bardzo groźne mogą być użądlenia większej ilości pszczół, które mogą prowadzić do śmierci.

Przypominamy, że uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian oraz inicjatorka budowy tężni solankowej radna rady Miejskiej Jasła Agnieszka Sobczyk.
Tężnia solankowa w Jaśle została zbudowana z drewna i gałęzi tarniny. Ma ona 8 metrów długości, 3 metry wysokości i 1,8 metra szerokości. Zamontowany został zbiornik na solankę i urządzenia sterujące oraz sieć wodociągową. Teren w otoczeniu tężni został wyłożony kostką, wykonano schody, oświetlenie i zamontowano monitoring.
Tężnia działa na zasadzie grawitacyjnego spływu solanki z górnej części tężni po ułożonych wewnątrz gałązkach tarniny. Z gałązek tarniny solanka będzie parować wytwarzając aerozol składający się z minerałów i mikroelementów.

Najintensywniejsze parowanie solanki ma miało miejsce w czasie upalnych i wietrznych dni, najmniejsze w czasie opadów deszczu. Nocą proces tężenia zanika zupełnie.
W jasielskiej tężni wydostaje się przykry i niepożądany zapach. Co się dzieje, gdyż to przecież dopiero co oddany obiekt – powiedziała nam jedna z osób tam przebywających. Trudno określić, czy jest to powodowane czynnikami bakteryjnymi, czy jest to jakaś reakcja chemiczna, czy też coś innego.
Red.