środa, 17 sierpnia 2022, imieniny: Angelika, Anita
Artykuły
Przydrożne kapliczki gminy Tarnowiec
02 października 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

„Bramy Duszy. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne gminy Tarnowiec” - przybliżyła uczestnikom 19. spotkania w ramach Klubu Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury, Żaneta Groborz-Mazanek, śpiewaczka, pedagog śpiewu, historyk sztuki. Małą architekturą sakralną gminy Tarnowiec zafascynowała się odwiedzając rodzinne strony swoich dziadków. Spotkanie miało miejsce we wtorek, 28 września br.

- Korzenie ze strony mojej mamy pochodzą z Glinika Polskiego. Moja mama po wojnie skończyła gimnazjum jasielskie i wyjechała na Dolny Śląsk, natomiast tu mieszkali moi dziadkowie, potem wujek, a teraz kuzyn z rodziną. Zawsze tutaj przyjeżdżałam od dziecka. Jestem bardzo emocjonalnie związana  z tym miejscem. Stąd też moja obecność tutaj. Postanowiłam zachować od zapomnienia, a także podzielić się zdjęciami przydrożnych kapliczek, krzyży i figur świętych - mówiła Żaneta Groborz-Mazanek.

Gość studni przez dwa lata podczas wakacji zwiedziła całą Gminę Tarnowiec, objeżdżając na rowerze 17 wsi, wchodzących w skład gminy, fotografując przydrożne miejsca kultu. Z tych wypraw powstała publikacja „Kapliczki, krzyże i figury przydrożne gminy Tarnowiec”. - Docierałam do informacji, od osób, które pamiętały albo fundatorów, albo wykonawców tych kapliczek. I to były osoby, które 20 lat temu miały 80 lat. Nie ma już ich dzisiaj wśród nas. To były ostatnie informacje, które byłam w stanie zdobyć. Było to wspaniałe doświadczenie, ponieważ wszyscy przyjmowali mnie bardzo życzliwie i żadna z tych osób nie zamknęła przede mną drzwi. I odsyłali mnie od jednego do drugiego. Stąd zgromadziłem takie informacje o których ludzie nie wiedzieli i które teraz by zginęły - podkreśla gość studni.

Żaneta Groborz-Mazanek podczas spotkania przedstawiła m. in. kapliczki domkowe, słupowe, wnękowe, szafkowe, baldachimowe, figury i krzyże przydrożne. Omówiła genezę, historię i funkcję w przestrzeni sacrum i profanum oraz specyfikę kapliczek gminy Tarnowiec.

- Stawiano je na tzw. drogach pielgrzymkowych, którymi zmierzali pielgrzymi do Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia. Wzdłuż dróg prowadzących do sanktuarium stoją przeważnie kapliczki domkowe z figurami Matki Bożej z Dzieciątkiem lub też kapliczki słupowe. Kapliczki słupowe kiedyś zawierały drewniane figury, które zostały skradzione głównie w latach 60. lub 70. XX wieku. Teraz są tam figury porcelanowe lub inne wyroby masowe. W gminie Tarnowiec jest specyficzna grupa kapliczek - kolumnowe w fasadzie, stawiane z kamienia polnego, łączone zaprawą lub gliną. Bielone wapnem. Obecnie nie ma już kapliczek bielonych. Po odnowieniu zostały otynkowane - podkreśla Żaneta Groborz-Mazanek.

Omówiła także prezentowane na zdjęciach elementy architektoniczne charakterystyczne dla danego typu kapliczek. Gość studni zachęcała przybyłych do utrwalania na zdjęciach przydrożnych kapliczek, które nawet w ciągu kilku lub kilkunastu lat, mogą zmienić swój wygląd lub zniknąć z lokalnego krajobrazu.

(pch)

Liczba odsłon: 1348


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~cd kapliczka w Łysej Górze  |  sobota, 09 października 2021 10:01
Całkowicie zapomniano o pochówkach ludzi spoczywających przy kapliczce. Chowano tam zmarłych podczas epidemii cholery. Nie zadbano chociażby o symboliczne zaznaczenie miejsc rzeczonych pochówków.
#2  ~kapliczka w Łysej Górze  |  piątek, 08 października 2021 09:32
Fatalnie dzieje się, że zabytkowe kapliczki po remoncie tracą swój pierwotny wygląd. Np. w Łysej Górze koło Starego Żmigrodu wyremontowana kapliczka z zewnątrz nie ma nic z pierwowzoru. Architekturę zaczerpnięto z obecnych ...trendów budowlanych. Po co aż tak? Pamiętam doskonale tę kapliczkę z lat 50-tych ubw. Mieszkańcy zawsze o nią dbali remontując, bieląc na zewnątrz i w środku. Przepiękne stare obrazy zniknęły z niej bezpowrotnie. Po dziś dzień od czasu do czasu tam jestem ...i wspominam o niej wnukom. Obiekt stracił swój urok stał się nowoczesnym ...eksponatem.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Z Jasła odchodzi zawsze uśmiechnięta siostra Karina Pawłowska i myśliciel ksiądz Zbigniew Kraska
16 sierpnia 2022
Decyzją księdza biskupa Jana Wątroby, po trzech latach pracy w Kolegiackiej Parafii pw. Wn..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022