czwartek, 20 czerwca 2019, imieniny: Borzysław, Gerwazy
Artykuły
Prezes Jarosław Kaczyński jest na pierwszej linii strzału, europoseł Poręba jest "Słońcem Podkarpacia", Bogdan Rzońca " Alfą i Omegą"-mówiła A.Zając
20 lutego 2019 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kandydatów do Parlamentu Europejskiego. " Dwójką" z  Podkarpacia ( Okręgu Wyborczego  Nr 9)  jest obecny poseł Bogdan Rzońca z Jasła . Listę otwiera europoseł Tomasz Poręba. PIS stawia wszystko "na jedną kartę".  Wystawia najlepszych ludzi  w Polsce, w tym na Podkarpaciu. Czy to posunięcie przyniesie zwycięstwo prawicy?  Wydaje się, że Bogdan Rzońca zdobędzie mandat i zostanie wybrany europosłem.  Po takim " ruchu" Prawa i Sprawiedliwości, w jesiennych wyborach do Sejmu, na Podkarpaciu nie będzie już tak silnego kandydata jakim jest Bogdan Rzońca. Inne ugrupowania mogę już " pić szampana". 

Przypominamy, że w grudniu  2011 roku podczas otwarcia biura poselskiego posła Bogdana Rzońcy,  senator Alicja Zając mówiła, że Prezes Jarosław Kaczyński jest na pierwszej linii strzału, europoseł Tomasz Poręba jest " Słońcem Podkarpacia", a Bogdan Rzońca " Alfą i Omegą".

Bogdan Rzońca - poseł RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - Zdj. arch.

17 grudnia 2011 roku poseł Bogdan Rzońca dokonał uroczystego otwarcia biura poselskiego, mieszczącego się w Jaśle przy ulicy Rynek 17. W otwarciu Biura między udział brał europoseł Tomasz Poręba oraz senator Alicja Zając.

Tomasz Poręba - europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - Zdj. arch. 

Senator RP Alicja Zając wręczyła  wówczas posłowi Bogdanowi Rzońcy książkę pt. " Dar słowa". Podkreśliła przy tym, że poseł jest osobą znaną wśród samorządowców podkarpacia, jest "alfą i omegą.

- Ja mówię o pośle Porębie, że jest "Słońcem Podkarpacia". Ja zawsze trzymam za niego kciuki. My ciągle myślimy o tych, którzy są na tej  pierwszej  linii strzału, a Pan poseł - bliski współpracownik Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, jest  podobnie jak Prezes ciągle na tej pierwszej linii strzału. My jesteśmy troszkę dalej, jesteśmy w środowisku ludzi  bardzo życzliwych - mówiła w 2011 roku senator Alicja Zając.

Od lewej : Senator Alicja Zając oraz ksiądz Zbigniew Irzyk - Zdj. arch. 

26 maja 2019 roku Polacy wybiorą europosłów. Uczynią to również mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego. W Parlamencie Europejskim nasz region obecnie reprezentuje Tomasz Poręba oraz Elżbieta Łukacijewska.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 może brać udział każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18 rok życia. W Parlamencie Europejskim w kadencji 2014-2019 zasiada 751 europosłów. Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE wybranych zostanie 705 europosłów. W nadchodzących wyborach Polacy wybiorą 52 europosłów. 

Jasło, Otwarcie biura poselskiego posła Bogdana Rzońcy - Zdj. arch. 

W Brukseli można nieźle zarobić.  Uposażenie z tytułu mandatu europosła  za okres 5 lat wyniesie około 390 tys. EURO, co w przeliczeniu daje kwotę ponad 1,5 mln złotych. O takich zarobkach przeciętny mieszkaniec Polski może tylko pomarzyć. 

Ponadto europosłowie otrzymują dietę ryczałtową w wysokości ok. 1300 złotych dziennie.  Dieta z tytułu posiedzeń organizowanych poza UE wynosiła w 2017 roku  153 euro dziennie. Ponadto europoseł  otrzymuje  zwrot za prowadzenie biura poselskiego.  W 2017 roku przysługiwało  na ten cel 4342 euro miesięcznie, tj. prawie 19 000 złotych miesięcznie. Posłom przysługuje  zwrot kosztów podróży za bilety lotnicze klasy biznes , bilety  na pociąg pierwszej klasy oraz ryczałt samochodowy w wysokości 0,5 euro za 1 kilometr -  maksymalnie tysiąc kilometrów. Przysługuje im również zwrot kosztów zakwaterowania w podróży z tytułu sprawowania funkcji –  ponad 4 000 euro.

Część mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego nie może pogodzić się z tym, że poseł Bogdan Rzońca  jest kandydatem do Europarlamentu i przez to po jego wyborze nie będzie już mógł jako europarlamentarzysta  "walczyć" o budowę Zapory Wodnej Kąty-Myscowa, o zjazd z autostrady, czy też połączenie drogowe -tak niezbędne dla powiatu jasielskiego. Kto po odejściu posła Bogdana Rzońcy do Brukseli, będzie  przez kolejne 20 lat o to zabiegał?  - pytają zasmuceni mieszkańcy.  

Stanisław Grzywacz

Na kogo oddasz głos w najbliższych wyborach do Sejmu - Weź udział w ankiecie, strona główna zakładka "SONDA"

Liczba odsłon: 5344


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Adam  |  czwartek, 21 lutego 2019 20:17
smiech i wstyd
#2  ~after  |  czwartek, 21 lutego 2019 09:50
Alfa i Omega - nie słyszałem o takim alkoholu :D :D :D
#3  ~Wiosna  |  czwartek, 21 lutego 2019 09:04
Emerytura Panie Bogdanie. Do Europarlamentu nikt Pana nie wybierze, a jesienią to będzie Wiosna.
#4  ~DaToCo  |  czwartek, 21 lutego 2019 08:55
No z Junkerem to może, może
#5  ~Mariusz  |  czwartek, 21 lutego 2019 08:40
W Brukseli nie będzie. Jeden mandat ma PiS, drugi PO, trzeci Wiosna Biedronia.
#6  ~Jaro  |  czwartek, 21 lutego 2019 07:39
Może sie z Junkerem dogada przy kielichu, nie skreślajcie go.
#7  ~waw  |  środa, 20 lutego 2019 20:54
"prawicy" hah przecież to z krwi i kości socjaliści w prostej linii z komuny.. z tą różnica, że podporządkowani klerowi..
#8  ~xxx  |  środa, 20 lutego 2019 20:51
Kiedy Pan Rzońca będzie w Brukseli, to w jesiennych wyborach do Sejmu wygra na Podkarpaciu Wiosna Biedronia
#9  ~dragoness  |  środa, 20 lutego 2019 20:50
Zasmuceni? Przecież oprócz gadania nic nie zrobił i będzie kontynuował "nicnierobienie" w razie czego przez cztery lata. Unia jest be, ale koryto cacy?
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Pokrzywy w centrum Jasła - Ludzie płacą podatki, a co robi jasielska władza?
19 czerwca 2019
Dorodne pokrzywy pokrywają działkę w centrum Jasła. Rosną w odległości kilkunastu metrów od P..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019