środa, 26 stycznia 2022, imieniny: Paulina, Polikarp
Artykuły
Pracowitość i talent - spotkanie z Magdaleną Turek-Staniuchą
21 listopada 2019 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

W ramach Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, o tym czy artysta to zawód i jaka jest jego pozycja we współczesnym świecie, rozmawialiśmy z Magdaleną Turek-Staniuchą, historykiem sztuki, malarką i ilustratorką.

Już od wielu lat artystka regularnie odwiedza Jasło. Przywiodła ją tutaj miłość – stąd pochodzi jej mąż. Urodzona w Piotrowie Trybunalskim, obecnie mieszka i tworzy w Krakowie. Od zawsze wiedziała, że chce malować, więc do przyszłego zawodu podeszła z namysłem i zanim podjęła studia artystyczne, ukończyła historię sztuki. 

Wyróżnikiem jej twórczości jest zamiłowanie do detalu, który jest istotny zarówno w realistycznych, jak i abstrakcyjnych obrazach. Artystka czerpie pomysły z codzienności - otoczenia, ludzi, natury, ale także ze świata wyobraźni i wewnętrznych przeżyć. Ważnym  źródłem inspiracji jest również sztuka, w szczególności XIX-wieczne malarstwo. Artystka nie rozstaje się ze szkicownikiem, w którym kreską i plamą „notuje” interesujące sytuacje i zapamiętane kadry. Jej obrazy zazwyczaj powstają w zaciszu pracowni, wyposażonej w niezbędne do pracy twórczej akcesoria, m.in. sztalugi, oraz w różnorodne materiały plastyczne - farby, cienkopisy, ołówki, markery, kredki i wiele innych. Artystka ma swoje ulubione techniki: gdy rysuje, najczęściej sięga po cienkopisy; maluje natomiast farbami akrylowymi lub akwarelami.

Akwarele uważa za technikę niedocenianą, o ogromnych możliwościach, ale jednocześnie trudną i wymagającą dużej sprawności warsztatowej.

Od samego początku mieć w głowie efekt, który chce się uzyskać. W tej technice światłem jest biel kartonu, a transparentność farb powoduje, że nie da się przykryć ciemnego koloru jasnym. Akwarela nie wybacza błędów - przyznaje. 

Zapytana o ukochanego malarza, odpowiedziała:

Znając twórczość tylu wspaniałych malarzy, trudno wymienić tylko jednego artystę! Gdybym miała jednak ograniczyć się do sztuki polskiej XIX wieku, mogłabym wskazać Stanisława Witkiewicza, którego uważam za bardzo ciekawą postać - artystę wszechstronnego, oddanego sztuce. Jego dzieło, „Wiatr halny”, opracowywałam w swojej pracy magisterskiej.

Artystka uważa, że praca nad własnym wizerunkiem i marką nie należy do łatwych. Z żalem dodaje, że zawód artysty jest często lekceważony i niedoceniany, a praca, która nie mieści się w ramach etatu, wiąże się z tym, że często wybitni artyści pozostają w cieniu. Optymistyczne jest jednak to, że w dzisiejszych czasach artyści mają szerszy dostęp do odbiorców za sprawą internetu. Sztuka nie tylko wisi w muzeach i galeriach, ale jest dostępna na „kliknięcie” - co jednocześnie jest zaletą, jak i wadą; pozwala obrazom zaistnieć lub zniknąć wśród miliona innych bodźców wizualnych. 

Spotkanie odbyło się 19 listopada 2019 r. 

MBP w Jaśle 

Liczba odsłon: 1473


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wraca nauka zdalna - do końca ferii dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej i szkół średnich
26 stycznia 2022
Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych ora..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022