poniedziałek, 23 września 2019, imieniny: Bogusław, Libert
Artykuły
Polskie królowe jak lalki ludowe
07 czerwca 2019 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

4 czerwca 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyły się warsztaty artystyczne z elementami sztuki ludowej dla dzieci, które poprowadziła Anna Kaszuba-Dębska, malarka, ilustratorka, autorka książki „Poczet królowych polskich”.

Warsztaty były okazją do sięgnięcia do naszej kultury ludowej, zapoznania się ze starą tradycją tworzenia gałgankowych lalek, a jednocześnie niecodzienną lekcją historii. Uczestnicy - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle oraz dzieci biorące udział w spotkaniach z cyklu „Tropiciele tajemnic” poznali postaci polskich królowych, które przez stulecia miały ogromny wpływ na losy państwa polskiego. Poprzez pryzmat historii tych niezwykłych i silnych kobiet dzieci dowiedziały się jak ważne dla istnienia każdego narodu jest wspólne dziedzictwo kulturowe. Zobaczyły na ilustracjach stroje ludowe z różnych części Polski, dowiedziały się jakie są charakterystyczne kolory dla danego regionu oraz czym różniły się stroje ludowe od strojów szlacheckich i królewskich. Każde z dzieci wybrało swoją ulubioną królową i z pomocą kolorowych gałganków ożywiło ją w postaci tradycyjnej ludowej lalki.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat medialny nad projektem objęły: Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, twojejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.

MBP Jasło

 

Liczba odsłon: 822


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Dom Dziecka w Kołaczycach podwyższy standard życia wychowanków
23 września 2019
W dniu 20 września b.r. nastąpiło przekazanie placu budowy firmie Przedsiębiorstwo Budowlano-Instala..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019