sobota, 03 grudnia 2022, imieniny: Franciszek, Kasjan
Artykuły
PolowaNIE dla dzieci – kolejna próba myśliwych powrotu do anachronicznych praktyk
05 października 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Kolejny raz myśliwi chcą tylnymi drzwiami i po cichu zmienić prawo, by dzieci mogły uczestniczyć w polowaniach. Już jutro, czyli w środę 5 października 2022 r. o godzinie 10:30, taka propozycja będzie rozpatrywana przez sejmową Komisję Nadzwyczajną do spraw deregulacji (sala nr 312, budynek U). Zezwolenie na udział dzieci w polowaniach byłoby cywilizacyjnym regresem. Sprzeciwia się temu 78% Polek i Polaków.

Przypomnijmy, że to za za rządów Prawa i Sprawiedliwości i głosami tej właśnie partii w 2018 r. doszło do oczekiwanej przez społeczeństwo zmian prawa łowieckiego. Jedna z reform dotyczyła zakazu zabierania osób poniżej 18 roku życia na polowania. W ciągu czterech lat myśliwi w różny sposób chcieli przywrócenia udziału nieletnich w zabijaniu zwierząt. W 2019 r. zapis ten miał zostać wprowadzony przez wpisanie łowiectwa na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Z kolei w 2020 r. rękami ówczesnego Ministra Środowiska, Henryka Kowalczyka, przedłożono projekt zmiany rozporządzenia o warunkach wykonywania polowań, czyli tzw. regulaminu polowań.

Każda z tych prób zakończyła się fiaskiem. Teraz kwestia ta trafi jako jeden z punktów wniosku o wniesienie autopoprawki do komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych (druk nr 2628, artykuł 9) pod obrady Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.

W opinii dotyczącej omawianej tu zmiany prawa dr Barbara Błońska, kryminolożka w Katedrze Kryminologii i Polityki Karnej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, mówiła:

Jak wskazują badania, dzieci które doświadczały przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt trzykrotnie częściej były skłonne do zadawania jej w przyszłości – zarówno zwierzętom, jak i ludziom.

Z kolei Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot stwierdza stanowczo:

Jednym z zadań państwa prawa jest ochrona najmłodszych obywateli przed narażaniem (również przez rodziców) na szkodliwe i niebezpieczne dla ich rozwoju treści. Dlatego bez względu na opinię opiekunów, prawo zabrania udostępniania nieletnim treści pornograficznych i epatujących agresją, np. w filmach. Tymczasem polowania to brutalna lekcja podmiotowego traktowania żywych stworzeń, która niesie ogromne ryzyko dla psychiki dzieci. Nie ma na to naszej zgody.

Czy tym razem rządzący ugną się przed żądaniami Polskiego Związku Łowieckiego, którego członkowie stanowią raptem 0,3% polskiego społeczeństwa?

Radosław Ślusarczyk

 

Liczba odsłon: 702


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~QQ  |  środa, 05 października 2022 11:52
Co z tego wynika?
Polska jedyny kraj który ma taka bzdurę uchwalona.
A gdzie wolność wyboru?
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Gminne ćwiczenia pożarnicze w Załężu
03 grudnia 2022
Dziś w  sobotę (3 grudnia) w Załężu odbyły się gminne ćwiczenia pożarnicze, w których br..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022