poniedziałek, 22 października 2018, imieniny: Filip, Halka
Artykuły
"Polaków sen o Niepodległej"
12 stycznia 2018 | Dział: Na sygnale | Region: Miasto Jasło

 

5 grudnia 2017 r. obchodami 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego w Jaśle zainaugurowano obchody 100-Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla uczczenia tej rocznicy zaplanowano cykl imprez okolicznościowych. Jedną z nich jest przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jaśle wystawa pod tytułem: na pocztówkach z pierwszej połowy XX w.

Na wystawie zaprezentowano 700 kart pocztowych z pierwszej połowy XX w. Są to karty o tematyce historycznej i patriotycznej. Ilustrują one dążenia społeczeństwa polskiego do odzyskania niepodległości i walkę o granicę odrodzonego państwa polskiego. W tamtych czasach pocztówka była nie tylko sposobem przekazywania informacji i komunikacji między ludźmi ale również elementem propagandy i walki politycznej.

Najwięcej pocztówek ukazało się drukiem w zaborze austriackim, gdzie cenzura austriacka pozwalała na eksponowanie tematów historycznych i patriotycznych. Szczególnie dużo pocztówek wydawano w okresie I wojny światowej. Te o tematyce legionowej były wydawane przez wydawnictwa komercyjne i przez Naczelny Komitet Narodowy jako element propagandy politycznej. Dodatkowo pocztówki wydawano również jako cegiełki stanowiące dochód na utrzymanie Legionów.

Pocztówki niejednokrotnie projektowali znani artyści jak Kossakowie, Korpal, Aksentowicz, Rozwadowski i inni. Początek XX w. to szybki rozwój fotografii. Miniaturyzacja aparatów fotograficznych pozwalała na wykonywanie fotografii bezpośrednio na linii frontu. Szczególnie dużo tego typu pocztówek upamiętniało walki II Brygady w Karpatach. Były one chętnie nabywane przez żołnierzy i wysyłane do rodzin i przyjaciół. Sprzyjała temu również cenzura wojskowa, która zachęcała do przesyłania łatwiejszej do kontroli otwartej korespondencji.

Muzeum w Jaśle posiada bogaty zbiór kart pocztowych o tematyce historycznej i patriotycznej. Kolekcja liczy blisko 2000 egzemplarzy. Na wystawie zaprezentowano blisko 700 kart pocztowych wydanych w pierwszej połowie XX w.

Barbara Czajka 

 

 

Liczba odsłon: 981


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Pabian wyprzedza Czerneckiego o 161 głosów - Aktualizacja
21 października 2018
  Ryszard Pabian prowadzi z Andrzej Czerneckim - Dotychczas Pabian uzyskał 1267 głosów..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018