środa, 26 czerwca 2019, imieniny: Jan, Jeremiasz
Artykuły
Pojawił się kolejny „Rocznik Jasielski”
05 stycznia 2019 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

Końcem grudnia 2018 r. na rynku wydawniczym ukazał się IX tom „Rocznika Jasielskiego” - dzieło zespołu redakcyjnego Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego pod przewodnictwem jego prezesa Wiesława Hapa.

Wiesław Hap 

W rozdziale „Artykuły” możemy zapoznać się z tekstami: Wiesława Hapa - „Jaślanie i mieszkańcy Jasielszczyzny w powstaniu węgierskim i w powstaniu styczniowym” oraz „Stulecie Związku Harcerstwa Polskiego w Jasielskiem” , Zdzisława Świstaka - „Z kart historii I LO i kaplicy gimnazjalnej” oraz Stanisława Fryca - „Akrobaci z Jasła”.

W części „Wspomnienia” znajduje się sentymentalna podróż do przeszłości pióra dr Barbary Folty - „Jasło - to będą w przyszłości polskie Ateny” i artykuł Henryka Zycha „Wspomnienia o jaślaninie Stanisławie Proniu”. W rozdziale „Sylwetki” Henryk Zych przypomina postać „Dra Stanisława Kadyiego”, a autorami kolejnych opisów biograficznych są: Zbigniew Dranka - „Skąd w Jaśle ulica Baczyńskiego?”, Jakub Hap - „Zdzisław Truskolaski - malarz i Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, Sylwester Wilk - „Tu przeżyłem czas przełomu - ks. dr Stanisław Marczak: kapłan - duszpasterz - katecheta – kapelan”, a Jakub Okulski - „Nadkomisarz SG, major WP Edward Okulski ps. Wacław”.

W dalszej części „Rocznika Jasielskiego”, w rozdziale „Źródła”, możemy zapoznać się z tekstem Zbigniewa Dranki - „Stare jasielskie pocztówki” poświęcony zbiorom Jerzego Rucińskiego. W kolejnym dziale publikacji „Miejsca i obiekty związane z Jasłem” warto poznać dzieje „Jasielskiego ratusza” pióra Felicji Jałosińskiej i statku m/s „Jasło” na morzach świata” opisanego przez Małgorzatę Kłosowicz. W ramach rozdziału „Działalność Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego” Łucja Filipek przypomina „Dzieje Turnieju Wiedzy o Jaśle i Turnieju Wiedzy o Regionie Jasielskim”, a na końcu Jacek Nawrocki prezentuje „Kalendarium ważniejszych wydarzeń z życia Jasła od 2006 do 2013 roku”. .

Wydawnictwo ukazało się przy wsparciu finansowym Miasta Jasła. Można je nabyć w księgarni „U Jacka” lub w cenie promocyjnej w biurze SMJiRJ przy ul. Śniadeckich 15 - obok stadionu „Czarnych” (tel. 505 661 224).

Jak mówi Wiesław Hap - prezes Stowarzyszenia: „Rocznik Jasielski” jest wydawnictwem ciągłym. Jego I tom ukazał się w 1969 r. Od tego czasu ukazuje się niesystematycznie, zawiera artykuły naukowe i popularnonaukowe - opracowania, biografie, wspomnienia, reportaże, sprawozdania, materiały źródłowe, kalendaria - z zakresu zagadnień historycznych, kulturalnych, społecznych i gospodarczych Jasła oraz Jasielszczyzny.

/pz/

 

 

 

Liczba odsłon: 974


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019