poniedziałek, 11 grudnia 2017, imieniny: Daniela, Julia
Artykuły
Od gruzińskiej przyrody po pałace monarchów
28 września 2017 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

 

Z okazji Światowego Dnia Turystyki w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle 25 września 2017 r. podróżowaliśmy po Gruzji oraz śladami Mozarta.

Podróż z Zofią Wojdyłą rozpoczęliśmy od Monastyru Dżwari, położonego na skarpie, którego budowa sięga pierwszego tysiąclecia. Kościoły i monastyry niezmiennie tętnią modlitwą. Podziwialiśmy sztukę cerkiewną. Na białych ścianach ikonyarcydzieła Prawosławia mówiła.

Zachwycaliśmy się strojem tbiliskich nowożeńców, który był w kolorze kremowym, zdobiony elementami ludowymi. Jednak najbardziej w pamięci zostały ośnieżone zbocza Kaukazu i rwąca rzeka Kura.

Niepodobna opowiedzieć o wszystkich miejscach, gdzie pozostawił ślady Mozart, chociaż byłaby to frapująca opowieść – rozpoczęła Stanisława Czernik.

Zachwyt i admirację dla jego niezwykłej osobowości odkrywają w dużej mierze listy i poznane fakty z życia, które sprawiają że pragnie się dotknąć miejsc, gdzie kształtowała się wyobraźnia kompozytora. Podróż śladami Mozarta okazała się eskapadą przez dwa wieki. Salzburg, Wiedeń, Praga – to miasta na których S. Czernik osadziła swoją historię.

Salzburg za czasów Mozarta był stolicą kościelnego państwa i arcybiskupstwa, ale chociaż prowincjonalny w stosunku do Wiednia czy Monachium, posiadał znaczącą elitę kulturalną, warstwę arystokratyczną i mieszczańską, która miała zapotrzebowanie na sztukę... i taka sztuka rzeczywiście w tym mieście kwitła – kontynuowała S. Czernik.

Wspomnienie tej podróży i słuchanie muzyki austriackiego geniusza nieustannie wywołuje w niej wzruszenie.

Niezwykła elokwencja obu prelegentek sprawiła, że całkowicie wciągnęliśmy się w obie historie.

MBP w Jaśle

Liczba odsłon: 582


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Co łączy wójta Gminy Brzyska Rafała Papciaka z burmistrz Kołaczyc Małgorzatą Salacha
11 grudnia 2017
6 grudnia 2017 roku Gmina Kołaczyce podpisała list intencyjny z Gminą Brzyska dotyczący chęci wsp&oa..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2017
realizacja: indemi.pl