środa, 03 czerwca 2020, imieniny: Ferdynand, Wawrzyniec
Artykuły
Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Nienaszowie
12 listopada 2019 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Nienaszowie od kilku lat mają charakter żywej lekcji historii – również w terenie. Jej celem jest wzbudzenie w młodym pokoleniu ciekawości i zainteresowania przeszłością naszej Małej Ojczyzny i Ojczyzny w ogóle. Już drugi rok wędrujemy m.in. śladami lokalnych patriotów i ofiar barbarzyńskich działań okupanta.

fot. Ewa Sym-Chudik

O ile w ubiegłym roku udaliśmy się na cmentarz parafialny oraz miejsce kaźni kilkunastu osób zamordowanych przez gestapo, poznając przy tym najważniejsze fakty związane z historią tej Ziemi i jej synów, o tyle w tym roku skierowaliśmy nasze kroki w stronę przysiółka o nazwie Debrza, gdzie znajduje się obelisk w miejscu upamiętniającym mord 21 osób.

fot. Ewa Sym-Chudik

W okrutny sposób, na oczach bliskich odebrano im życie w odwecie za akcje partyzanckie, w czasie których zginęło dwóch Niemców. Zgodnie z głoszoną przez hitlerowców maksymą: za jednego Niemca – dziesięciu Polaków, już 9 września 1939 r. zabito dziesięciu mieszkańców Nienaszowa, a po nieudanej akcji partyzantów z 19 sierpnia 1944 r. – trzy dni później zabito jedenastu.

fot. Ewa Sym-Chudik

Przebieg tych zdarzeń przedstawiliśmy uczestnikom naszego patriotycznego przemarszu w oparciu o wspomnienia Pani Marii Serwińskiej i Genowefy Pochwały. Ich relacja zawarta w książce z 2013 r. pt.: Nienaszów. Dzieje i życie codzienne, wydanej – jak piszą autorki – w celu utrwalenia i zachowania tradycji, historii i życia mieszkańców wsi Nienaszów i okolic (…) stała się dla nas bazą wyjściową.

fot. Ewa Sym-Chudik

Warto w tym miejscu nadmienić, że zarówno ta publikacja, jak i nasze działania powoli zaczynają przynosić efekty: pojedynczy uczniowie zadają już nie tylko sobie pytania, ale też zastanawiają się, kto spośród żyjących świadków tamtych chwil, mógłby je im przybliżyć w sposób jeszcze bardziej namacalny.

fot. Ewa Sym-Chudik

A właśnie o taką ciekawość i otwartość w odkrywaniu nowego chodzi – w szczególności, iż w uszach wciąż brzmi przestroga Józefa Piłsudskiego – jednego z ojców Niepodległej: Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Oby nie odnosiły się one do nas.

fot. Ewa Sym-Chudik

Dlatego też chroniąc od zapomnienia minione dzieje i bohaterstwo wielu, wdzięczni swoim przodkom za ich ofiarę, pamiętamy o wypełnianiu pozostawionego nam przez K. K. Baczyńskiego testamentu: Gdy w boju padnę – o, daj mi imię.

Więc przypominamy, nazywamy rzeczy po imieniu, wskazujemy i oddajemy cześć naszym lokalnym bohaterom, których szczątki spoczywają w znanych i nieznanych nam miejscach, w mogiłach zbiorowych imiennych i bezimiennych, na cmentarzach i bezdrożach, na wyciągnięcie ręki i w oddaleniu, w rodzimej i obcej ziemi.

fot. Ewa Sym-Chudik

W postawie szacunku, śpiewem pieśni żołnierskich i patriotycznych na ustach, powiewającymi na wietrze biało-czerwonymi flagami, listopadową zadumą modlitewną, wiązanką kwiatów i światłem pamięci – dziękujemy Ci Polsko!

fot. Ewa Sym-Chudik

Olga Idzik

fot. Ewa Sym-Chudik

Liczba odsłon: 1253


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Saletyni nie rezygnują ze Spotkania Młodych w Dębowcu
02 czerwca 2020
Hasło „#ODKRYWCY&rdq uo; będzie towarzyszyć 33 Saletyńskiemu Spotkaniu Młodych, które od..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020