środa, 01 grudnia 2021, imieniny: Długosz, Edmund
Artykuły
Nocna wyprawa na Lubań
08 czerwca 2021 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury razem z jasielskim oddziałem PTTK proponują poszukiwaczom nowych, wspaniałych wrażeń nocną eskapadę na Lubań w południowo-wschodniej części Gorców. Główną atrakcją wycieczki, organizowanej pod koniec czerwca, będzie obserwacja wschodu słońca o godz. 4.34 z wieży widokowej na Lubaniu. Liczba miejsc ograniczona.

Wyprawa pod hasłem „Na Lubań, na Lubań! Na wschód słońca!” odbędzie się 25 - 26 czerwca br. Grupa wyruszy autokarem sprzed budynku JDK w piątek, 25 czerwca o godz. 22.00. Powrót w to samo miejsce zaplanowano około południa w sobotę, 26 czerwca.

 

Uczestnicy wycieczki wejdą na Lubań nocą, pod przewodnictwem Tomasza Wrony, pokonując 14-kilometrową trasę ze znacznym przewyższeniem (920 m), wymagającą dobrej kondycji fizycznej. Wyruszą z Ochotnicy Dolnej, a następnego dnia zejdą innym szlakiem: przez Pasterski Wierch i Basztę do Tylmanowej.

W drodze powrotnej z Tylmanowej do Jasła, przewidziane jest odwiedzenie Starego Sącza ze zwiedzeniem Ołtarza Papieskiego i możliwością śniadania w Centrum Pielgrzymkowym Opoka.

Lubań jest jednym z najwyższych gorczańskich szczytów, z charakterystycznymi dwoma wierzchołkami, o wysokości 1225 m n.p.m. (wschodni) i 1211 m n.p.m. (zachodni). Jest to niezwykle urzekające miejsce, oaza ciszy i spokoju związana z licznymi legendami, a przede wszystkim doskonały punkt do podziwiania gorczańskich pejzaży. To najbardziej widokowy szczyt w całych Gorcach. Wschody i zachody słońca z widokiem na Tatry są w tym miejscu tak piękne, że dosłownie zapierają dech w piersiach, a ich podziwianie ułatwia wieża widokowa.

Pasterski Wierch (1100 m n.p.m.) - szczyt w paśmie Lubania w Gorcach, z dwiema kulminacjami (1100,1 m n.p.m. i 1094,7 m n.p.m.) oddzielonymi płytką przełęczą. Obecnie Pasterski Wierch jest niemal całkowicie porośnięty lasem, w którym znajdują cię dwie spore polany: Hala Pasterska i Tokarnia oraz kilka mniejszych.

Baszta (540 m n.p.m.) - szczyt w paśmie Lubania. Wznosi się nad Tylmanową przy ujściu Ochotnicy do Dunajca. Grzbiet Baszty stanowi dobry punkt obserwacyjny na Dolinę Dunajca i położone na jego prawym brzegu szczyty Beskidu Sądeckiego. We wrześniu 1939 roku na skałach Baszty był posterunek obserwacyjny polskich wojsk.

Tylmanowa to malowniczo położona wieś w gminie Ochotnica Dolna (pow. nowotarski, woj. małopolskie), w pięknej dolinie Dunajca, przy drodze Krościenko - Nowy Sącz. Miejscowość stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry: Gorce, Beskid Sądecki oraz Pieniny.

***

 

Koszt uczestnictwa w wycieczce: 110 zł; członkowie PTTK, młodzież do lat 16, Posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi - 100 zł.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmuje PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (poniedziałek - piątek, w godz. 9.00 - 17.00)

Informacje w JDK: tel. 514 284 625.

UWAGA! Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania ubioru turystycznego odpowiedniego na zmienne warunki atmosferyczne, kijów trekkingowych, latarki (tzw. czołówki), karimaty, śpiworu, gorącego napoju i prowiantu, a także maseczki do osłonięcia twarzy oraz środka do dezynfekcji rąk.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników bądź innych niezależnych od niego przyczyn.

(JDK)

 

Liczba odsłon: 484


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021