środa, 21 lutego 2024, imieniny: Eleonora, Feliks
Artykuły
Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża
29 listopada 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Miło nam Państwa poinformawać, że Muzeum Regionalne im. dr. S. Kadyiego w Jaśle finalizuje projekt związany z twórczością Antoniego Bolka z Załęża.

Antoni Bolek w swojej pracowni, 2021 r.

Początki pasji Antoniego Bolka sięgają lat 60. Od tego czasu, za sprawą swojej niesłabnącej pracy twórczej stał się najbardziej rozpoznawalnym rzeźbiarzem regionu jasielskiego. Dzięki uczestnictwu w plenerach i konkursach sztuki ludowej zebrał ponad 100 nagród i wyróżnień.

Antoni Bolek na plenerze w Turnie, 1979 r.

Co istotne, mało kto wie, że Antoni Bolek jest także twórcą rzeźb sakralnych zdobiących ponad 50 kościołów, cerkwi i kapliczek Podkarpacia oraz Małopolski. Nierzadko jest też autorem pełnego wystroju świątyń w kraju i za granicą.

Twórca jest także utalentowanym malarzem, o czym świadczą podarowane Muzeum szkice, grafiki oraz prace w technice akwareli i pasteli, odnalezione w meandrach jego pracowni w trakcie etnograficznych badań terenowych w 2021 r.

Chałupy w Dębowcu, lata 90.

Stąd pomysł na projekt honorujący ten ogromny dorobek twórczy i jednocześnie tego bardzo skromnego człowieka. Nadrzędnym celem działań projektowych zostało ukazanie dotąd nieznanej strony twórczości Antoniego Bolka, a więc jego malarstwa i rzeźb zdobiących okoliczne kapliczki i świątynie.

Spotkanie po latach, Antoni Bolek w dębowieckim sanktuarium, 2022 r.

Pierwszymi działaniami związanymi z projektem było spisanie wywiadów z twórcą, segregacja, odświeżenie i zeskanowanie podarowanych prac oraz wpis do ksiąg, a więc inwentaryzacja i archiwizacja podarowanego daru. Szczególnie cenna okazała się dokumentacja fotograficzna obrazująca zmiany w stylu rzeźbiarskim twórcy na przestrzeni ostatnich dekad.

Kolejnym etapem było sfotografowanie prac twórcy w obiektach sakralnych oraz ich obróbka graficzna, której podjął się Michał Szopa. Efekty zrealizowanych zadań można zobaczyć w katalogu: Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża oraz na fotograficznej wystawie plenerowej.

Wiatr, lata 70.

Stworzony katalog jest skrótem opowieści o miłości do drewna i pasji do pracy twórczej. Natomiast wystawa będąca wynikiem pracy w terenie, która dla samego Antoniego Bolka była wzruszającą, sentymentalną podróżą w przeszłość, jest hołdem dla jego geniuszu i talentu.

Jednym z zadań projektowych było także wykonanie zapisu w 3 D, trzech wybranych rzeźb Antoniego Bolka z kolekcji MRJ. Zlecenie to zrealizowała pracownia graficzna Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w osobie tamtejszego grafika Jakuba Basara. Na stronie https://muzeumjaslo.pl/, w zakładce EKSPONATY obejrzeć można prace twórcy pt.: Rzeźnik Ipek, Pokój Ukrainie, Kopanie ziemniaków w tej właśnie technice.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum, gdzie już w grudniu dla zwiedzających udostępniony będzie katalog: Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża oraz na Plac Inwalidów w Jaśle, gdzie zaprezentowana jest wystawa poświęcona sakralnym rzeźbom twórcy. Wystawa ta będzie miała charakter objazdowy, zobaczyć ją będzie można w okolicznych miasteczkach i wsiach, gdzie prace Antoniego Bolka zdobią miejscowe świątynie.

Wierzby nad Wisłoką, Załęże, lata 70.

 Adrianna Napiórkowska – Bek

Etnografka MRJ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

 

Artykuł sponsorowany.

Liczba odsłon: 2127


Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Odbyło się sprawozdanie osobnickiej jednostki strażackiej. Nagrodzono zasłużonych członków orkiestry
20 lutego 2024
W Osobnicy odbyło się zebranie sprawozdawcze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, połączone z..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2024