piątek, 14 grudnia 2018, imieniny: Alfred, Izydor
Artykuły
Niemal 10 mln zł unijnego wsparcia dla jasielskiego szpitala
18 października 2017 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Rozbudowa i doposażenie Bloku Operacyjnego oraz Centralnej Sterylizacji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle – na te cele przeznaczono niemal 10 mln zł. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Umowę na realizację inwestycji podpisano dziś w Jaśle. To pierwszy z grona 19 powiatowych szpitali w regionie, do których trafi łącznie ponad 160 mln złotych unijnego dofinansowania.

Fot. Tomasz Leyko

Uroczystość złożenia podpisów odbyła się w Starostwie Powiatowym w Jaśle. Dokument sygnowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Maria Kurowska oraz dyrektor szpitala Michał Burbelka. W spotkaniu uczestniczyły także osoby zaangażowane w pracę na rzecz rozwoju jasielskiej placówki. Wśród nich parlamentarzyści: senator Alicja Zająć, poseł Bogdan Rzońca, wojewódzki radny i przewodniczący komisji zdrowia Wojciech Zając, starosta Adam Pawluś oraz wicestarosta Taduesz Gorgosz.

Fot. Tomasz Leyko

Marszałek Władysław Ortyl w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że szpital w Jaśle jest pierwszy na liście placówek, który podpisuje umowę na dofinansowanie.

- 19 szpitali powiatowych otrzyma dofinasowanie, to jest ponad 160 mln zł. Dziś rozpoczynamy podpisywanie tych umów w powiecie jasielskim. Myślę, że to ważny dzień dla Jasła, ważny dzień dla pacjentów. Bardzo się cieszymy, że poza rozwojem naszych szpitali wojewódzkich, możemy pomóc jednostkom powiatowym – powiedział marszałek Ortyl. 

Fot. Tomasz Leyko

Radości nie kryła także jaślanka – wicemarszałek Maria Kurowska.

Tak się składa, że podpisanie tej umowy wypada w dzień Świętego Łukasza – patrona lekarzy i służb medycznych. Myślę, że jest to duży prezent dla środowiska medycznego. Nam natomiast zależało na tym, aby pracownicy szpitala mieli jak najlepsze warunki do tego, by nieść pomoc pacjentom – mówiła wicemarszałek.

 

Fot. Tomasz Leyko

Przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia Wojciech Zając, podkreślał zaangażowanie i pracę wykonaną przez radnych województwa.

- Jestem wzruszony. Sporo czasu poświęciłem dla tego projektu. Jako radni jesteśmy pośrednikami, staramy się pokazywać możliwości i ścieżki dla dofinansowania. Dziś mamy tego pozytywne rozstrzygnięcia - 10 mln dla jasielskiego szpitala – nie krył radości Wojciech Zając, jednocześnie dodając – 16 placówek już dostało dofinansowanie, trzy kolejne to kwestia tygodni. Wielokrotnie na komisji zdrowia poruszaliśmy tematykę naborów w ochronie zdrowia, w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego. Tam według pierwszych planów, kwota dofinasowania miała wynieść 100 mln zł. na szpitale powiatowe, dzisiaj to sporo więcej – mówił radny Zając. Fot. Tomasz Leyko

Michał Burbelka, dyrektor szpitala w Jaśle chwalił współpracę z reprezentantami samorządów oraz parlamentu.

- To przepiękny przykład jak współpraca samorządu, parlamentarzystów, polityków – może się wspaniale przełożyć na sukces szpitala. A sukces szpitala to lepsze leczenie naszych pacjentów, bo do tego się to wszystko sprowadza – powiedział dyrektor.  

Fot. Tomasz Leyko

Projekt zakłada rozbudowę i doposażenie Bloku Operacyjnego oraz Centralnej Sterylizacji wraz z niezbędną infrastrukturą na rzecz zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej. Jego wartość całkowita to 18 175 640,33 zł., z czego dotacja UE stanowi  9 988 352,03 zł.

 

Fot. Tomasz Leyko

Celem projektu jest podniesienie standardu świadczeń medycznych i dostępności mieszkańców do wysokiej jakości świadczeń zabiegowych poprzez wzmocnienie infrastruktury Bloku Operacyjnego oraz infrastruktury towarzyszącej. Planuje się zakup 68 szt. nowoczesnych urządzeń medycznych na potrzeby diagnostyki obrazowej wraz z ucyfrowieniem bloku operacyjnego, oddziału Anestezjologii  Intensywnej Terapii, ginekologii i położnictwa.

Fot. Tomasz Leyko

Pieniądze z RPO to efekt dwóch ważnych uchwał, które podjął Zarząd Województwa Podkarpackiego. W pierwszej przyjęto ocenę merytoryczną wniosków złożonych w konkursie dotyczącym infrastruktury ochrony zdrowia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Na jej podstawie pieniądze na dofinansowanie inwestycji trafią dla szpitali w Brzozowie, Nisku,  Mielcu, Łańcucie, Przeworsku, Strzyżowie, Rzeszowie (SP ZOZ nr 1), Kolbuszowej, Jarosławiu,  Stalowej Woli oraz w Leżajsku. Druga uchwała dotyczyła relokacji środków w ramach RPO WP 2014-2020, co dodatkowo zapewniło finansowanie zadań o które aplikowały szpitale w Rzeszowie (Św. Rodzina), Jaśle, Ropczycach, Lesku oraz Lubaczowie. 

Fot. Tomasz Leyko

Wsparcie otrzymają również podmioty w Sanoku, w Dębicy i Nowej Dębie, które w naborze znalazły się pod tzw. „kreską”. Po rozmowach z Komisją Europejską i Ministerstwem Infrastruktury udało się wynegocjować dla nich dodatkowe pieniądze.

Michał Mielniczuk

fot. Tomasz Leyko

Biuro Prasowe UMWP

 

 

Liczba odsłon: 1352


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~WI  |  piątek, 20 października 2017 06:54
Dlatego nie ma młodych lekarzy, ze słabo płaca, a młodzi kopert nie biorą wzorem kierowników.
#2  ~Aez  |  czwartek, 19 października 2017 10:15
Dlaczego w szpitalu w Jaśle nie zatrudnia się młodych Lekarzy? Za 10 lat nie będzie miał kto leczyć bo wszyscy są w wielu 50+. Polityka szpitala nie idzie w dobrym kierunku
#3  ~deizi  |  czwartek, 19 października 2017 08:36
Ten od lewej strony na pierwszym zdjęciu to Pan Poseł ?
#4  ~filcoki starosty  |  środa, 18 października 2017 18:27
mina radnego Stachurskiego mówi wszystko ;P
#5  ~czy nie jest  |  środa, 18 października 2017 18:26
Przecież to jest zasługa Pani Marii Kurowskiej - po co pokazują się parlamentarzyści ??????????????
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt- SP Dębowiec
14 grudnia 2018
W dniu 13.12.2018 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dębowcu został rozegrany Międzynaro..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018