poniedziałek, 25 maja 2020, imieniny: Grzegorz, Maria Magdalena
Artykuły
Nie żyje Śp. Czesław Stanula - polski biskup w Brazylii
16 maja 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Dnia 14 maja 2020 roku, o godzinie 22.45, zmarł w szpitalu w mieście Salvador – Brazylia – ksiądz biskup Czesław Stanula, redemptorysta. Wieloletni misjonarz w Ameryce Łacińskiej: w Argentynie i w Brazylii. 

Trzy lata temu przeszedł na emeryturę, jako biskup emeryt w diecezji Itabuna. Mieszkał z nami we wspólnocie Santo Afonso w Salvador.

Znałem ks. Biskup od 33 lat. Wczoraj dokonaliśmy pochowku  tego 80-letniego misjonarza. Na cmentarzu było 18 osób: biskup Estevao, 4 księży diecezjalnych, 1 stały diakon, 4 świeckich i reszta to współbracia redemptoryści z Salvadoru: Brazylijczycy i Polacy.

Przed dziewięcioma dniami zawoziłem O. Czesława do szpitala, a wczoraj rano, tuż po północy odbierałem jego ciało. Zmarł na ogólne zakażenie organizmu, zapalenie płuc i Chicungunha= choroba tutejsza spowodowana ukąszeniem komara. 

Byłem jego kierowcą jak obejmował diecezje we Floresta, i tak samo kierowałem jego samochodem jak wjeżdżał jako biskup do diecezji Itabuna.

Przez 4 lata pracowałem w jego diecezji. Ostanie dwa miesiące – zamknięci w domu – wiele pracowaliśmy. On pisząc książkę „Moja droga do biskupstwa” i ja o Nieustającej Pomocy. Codziennie oprócz modlitw i Mszy świętej mieliśmy dwa stale punkty: o godzinie 11 „aperitivo” jakiś lekki kieliszeczek na  otwarcie apetytu i o godzinie 16 „cafezinho”, kawka albo cappuccino. 

Śp. ksiądz biskup Czesław Stanula, przynajmniej trzykrotnie odwiedził Desznicę. Przebywając w Brazylii interesował się zdrowiem mojej mamy - Stanisławy Grzywacz. 

Otrzymał Sakrament Namaszczenie Chorych na własną prośbę. Pożegnał się „Internetowo” pisząc: „Jestem przygotowany na wszystko”. 

Na trumnie położyłem mu małą ikonę Nieustającej Pomocy – jak już tam jest z Nią, to niech sobie porozmawiają. 

 „A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka.  Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście  i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju (Mdr 3,1-3).

On: spoczął, śpi i spotkał się. 

Spoczął w Panu;

Śpi w Panu – snem sprawiedliwych;

Spotkał Odkupiciela.

Dużo więcej, zdjęcia i kondolencje na blogu – włącznie z linkiem Mszy pogrzebowej.

https://mariologiapopular.blogspot.com/

O. Józef Grzywacz, CSsR

 

List dziękczynny ks. Biskupa Czesława Stanuli do o. Józefa Grzywacza

Przewielebny i Czcigodny O. Józefie Grzywacz CSsR

Parafia Nossa Senhora da Piedade - Dzielnica Maria Pinheiro - Itabuna - Bahia.

Czcigodny ojcze Józefie.

Pragnę Ci podziękować za bardzo dobrą obecność i współpracę w działalności duszpasterskiej w sanktuarium i parafii Matki Bożej Bolesnej. Twój pobyt i działalność w parafii jako proboszcza i jako zarządcy przyszłego sanktuarium była czymś wyjątkowym we wszystkich aspektach. Twoje wysiłki i gorliwość w formowaniu agentów duszpasterskich w parafii już zaczynają zbierać swoje owoce. Bractwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy obudziło chęć głębokiej pobożności maryjnej. Twoje oddanie się formacji i  wychowaniu dzieci i  młodzieży, w większości pozbawianej jakichkolwiek wartości religijnych, było odważnym gestem i nadzieją na lepszą dla nich przyszłość.

To wszystko i wiele innych inicjatyw, aby ożywić życie religijne w Tobie powierzonej parafii, jeszcze niedawno tak opuszczonej, a dziś już dającej dobre owoce. Niech ten „postęp” i ta lepsza rzeczywistość będzie dla Ciebie zapłatą za cały trud i poświęcenie. Wspomnę jeszcze dzieła materialne, dbanie o dobra parafii, jej kościołów, tak w centrum, jak i w sześciu wspólnotach na peryferiach. Jesteśmy misjonarzami, zakonnikami, dlatego idziemy, dokąd Pan nas wzywa i wysyła poprzez głos naszych przełożonych.

W Twojej nowej posłudze w Centrum Formacji Misyjnej w Salvadorze życzymy pomyślności i ta sama gorliwość niech Ci towarzyszy. Bo tak naprawdę nie pracujemy dla siebie i naszej chwały, ale na chwałę Najświętszego Odkupiciela. Niech Maryja, Matka Nieustającej Pomocy, dopomaga Ci i błogosławi na nowym polu misyjnej pracy.

Z wdzięcznością i błogosławieństwem, w Chrystusie i Maryi.

Dom Ceslau Stanula, CSsR

 

Liczba odsłon: 3498


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~Zbigniew  |  niedziela, 17 maja 2020 17:53
ajjjj widzę że zaatakował Cię koronawirus mózgu. Ne ma dla Ciebie już ratunku.
#2  ~Marcin  |  niedziela, 17 maja 2020 08:43
Spoczywaj w pokoju i oręduj za nami w niebie
A światłość wiekuista niechaj mu świeci
#3  ~Ajjjjjj  |  niedziela, 17 maja 2020 07:24
Nie macie o czym pisac ten portal sie robi jak telewizja ojca rydzyka
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Desznica - Widok z lotu ptaka
24 maja 2020
Desznica - wieś położona w dolinie potoku Ryj, w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Przylega do ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020