środa, 26 stycznia 2022, imieniny: Paulina, Polikarp
Artykuły
naPĘDZENI CZYTANIEM! – książkowy pokój zagadek w Bibliotece
29 listopada 2019 | Dział: Rozrywka | Region: Miasto Jasło

Jak odnaleźć zaginioną książkę? Gdzie znajduje się klucz otwierający drzwi piwnicy? Odpowiedzi na te pytania szukali miłośnicy literackich szarad detektywistycznych, którzy odwiedzili książkowy pokój zagadek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. 

Od 23 października do końca listopada 2019 w ramach projektu ZaPodaj książkę! w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle działał książkowy pokój zagadek – naPędzeni czytaniem! W spotkaniach uczestniczyło łącznie 14 grup zorganizowanych w wieku 10-14 lat z jasielskich szkół: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 12, SOSW w Jaśle, a także powiatu jasielskiego: NSP w Foluszu, SP w Bączalu Dolnym, ZSSP w Woli Dębowieckiej. Łącznie w działaniach wzięło udział 280 dzieci i 20 opiekunów.

Pokój zagadek składał się z dwóch odrębnych miejsc w których twórczo bawiła się i rozwiązywała zagadki młodzież. Jednym z nich był Oddział dla Dzieci i Młodzieży i zorganizowane tam działania  inspirowane serią książek Martina Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Uczestnicy po odczytaniu listu od Lassego i Mai poszukiwali odpowiedzi na pytania w książkach z tej serii, rozszyfrowywali tajemnicze kody i podążali tropem pozostawionych znaków by odnaleźć  zagubioną, bezcenną książkę. 

Druga część pokoju zagadek powstała m.in. na bazie przygód Morsa i Pinky, bohaterów książek Dariusza Rekosza. Umiejscowiona w bibliotecznej Strefie Innowacji miała formę piwnicy, w której uczestnicy poszukiwali zaginionego klucza. Kierując się wskazówkami, pozostawionymi przez parę detektywów Morsa i Pinky, odnajdywali za pomocą latarek UV niewidoczne napisy, poszukiwali kodów ukrytych w książkach z serii Mors i Pinky oraz Czarny Maciek. Znajdowali na obrazach dodatkowe podpowiedzi, dzięki którym odkrywali miejsce ukrycia klucza. Do rozwiązania zakodowanych informacji potrzebna była spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia i umiejętność współpracy w grupie.

Projekt ZaPODAJ KSIĄŻKĘ! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: twojejaslo.pl i wirtualnejaslo.pl.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Księgarnie Nova.

Liczba odsłon: 1508


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wraca nauka zdalna - do końca ferii dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej i szkół średnich
26 stycznia 2022
Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych ora..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022