poniedziałek, 26 sierpnia 2019, imieniny: Joanna, Konstanty
Artykuły
Młodzi jasielscy historycy najlepsi w Polsce
13 czerwca 2019 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W dworze ziemiańskim Antoniego i Elżbiety Potockich w Krakowie - Olszy odbyła się uroczysta gala ogólnopolskiego konkursu historycznego „Do Broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”. W trakcie spotkania uhonorowano jego laureatów i finalistów oraz ich opiekunów - nauczycieli. Organizatorami konkursu byli: oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Poznaniu, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie, Fundacja Włodków w Krakowie oraz Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu we współpracy z Małopolskim Kuratorium Oświaty.

Świetnie zaprezentowali się w tym konkursie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. Najlepszym w Polsce w kategorii prac historycznych okazał się Piotr Szot, również pierwsze miejsce w kraju w kategorii prac multimedialnych zajęli Artur Czech i Dawid Domasławski, a na trzecim miejscu w tej kategorii uplasował się drugi zespół z jasielskiej „Dwunastki” - Karolina Malikowska, Monika Ochwat i Maciej Sroka. Opiekunem wszystkich laureatów był ich nauczyciel historii Wiesław Hap.

W tym trudnym projekcie uczestniczyli uczniowie blisko stu szkół z całego kraju. Komisje wojewódzkie wyłoniły 63 finalistów (zespołów i indywidualnych uczestników), razem 133 uczniów, ze szkół z różnych miejsc w Polsce, m.in. z Krakowa, Kielc, Tarnowa, Bydgoszczy, Suwałk, Łomży, Elbląga, Jarocina, Piły, Strzelna, Pułtuska, Jarosławia, Mielca i Krosna. Wszyscy finaliści stanęli przed ogólnopolskimi komisjami i odpowiadali na pytania jej członków. W wyniku długich przesłuchań komisje wyłoniły laureatów.

Na sukces młodych jaślan złożyła się ich praca na kilku etapach. Najpierw musieli przygotować pracę badawczą - pisemną i w formie prezentacji multimedialnej opierających się na źródłach historycznych (wspomnieniach, pamiętnikach, listach, dokumentach, fotografiach, prasie, wywiadach, nagraniach, filmach) i poprzez te źródła opisać historię wybranych ziemian (w tym z naszego terenu), ich działalność, oraz dzieje, szczególnie w latach II wojny światowej i po wysiedleniu. Zwyciężyli na etapie wojewódzkim w Rzeszowie, a następnie bardzo dobrze zaprezentowali się jako finaliści etapu ogólnopolskiego, gdzie w krakowskim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” i w siedzibie Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie ustnie zaprezentowali swoje prace - uzasadnili wybór tematu, przedstawili pracę, dokonali analizy i oceny zebranego materiału źródłowego oraz wykazali się dużą wiedzą historyczną odpowiadając na pytania znawców tematu. W czasie gali konkursowej dyplomy i nagrody wręczali: Rafał Slaski (PTZ O/ Kraków/Fundacja im. Włodków w Krakowie), małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, dr Agata Wolska z Fundacji Włodków oraz dr Marcin Chorązki z krakowskiego IPN. Wszyscy laureaci i finaliści wraz z opiekunami zwiedzili też wystawy w Muzeum Narodowym - Pawilon Czapskiego oraz Muzeum im. Emeryka Hutten - Czapskiego.

To nie jedyny sukces młodych historyków z jasielskiej „Dwunastki”, podopiecznych Wiesława Hapa, w tym roku szkolnym. Jak co roku, ich dorobek jest bogaty. W Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” tytuł laureata ogólnopolskiego uzyskała Magdalena Opałka, która odebrała nagrodę w „Domu Spotkań z Historią” w Warszawie. W Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii” tytułem laureatki może pochwalić się Julia Tarnowska, a wyróżnieniami krajowymi: Jakub Czeluśniak, Maciej Narbuttowicz, Artur Czech i Szymon Filip. W ogólnopolskim konkursie o Mandat Posła Sejmu Dzieci i Młodzieży 2019 laureatami zostali: Wiktoria Gorczyca, Gabriela Schmidt, Maciej Sroka i Kacper Skuba. W Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” laureatką wyróżnienia na szczeblu krajowym jest Kinga Moskal, a bardzo dobry wynik uzyskał Karol Kolbusz. W Międzywojewódzkim Konkursie „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza” w kategorii wiedzy I miejsce zajął zespół: Artur Czech, Dawid Domasławski i Wiktor Tuleja. W Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Polska - Moja Ojczyzna. Polska i Polacy w czasie II wojny światowej” I miejsce w województwie i tytuł laureata uzyskał Piotr Szot, a Kacper Janiga był finalistą wojewódzkim. Laureatami szczebla wojewódzkiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje narodu polskiego” zostali Piotr Szot i Kacper Janiga. W Powiatowym Konkursie Historycznym „Dzieje narodu polskiego” II miejsce zajął Kamil Kwieciński, a III - Wiktoria Gorczyca, w międzyszkolnym konkursie historycznym „Major Henryk Dobrzański - Hubal” zwyciężyła Natalia Adamik, a wyróżnienie otrzymała Karolina Krężel. Finalistami konkursu kuratoryjnego z historii zostali zaś Kamil Kwieciński, Maciej Sroka i Wiktor Tuleja. Dwa zwycięstwa odniosły też zespoły szkolne w kolejnej edycji „Turnieju Wiedzy o Jaśle”. Członkowie koła historyczno-regionalnego: Wiktoria Gorczyca, Gabriela Schmidt, Maciej Sroka, Piotr Szot i Kacper Janiga wraz z opiekunem Wiesławem Hapem zagrali również w filmie Pauliny Ibek i Macieja Dźwigaja z BM Production w Krakowie „Hugo z Jasła”, poświęconym prof. Hugonowi Steinhausowi. Wcielili się w rolę przewodników po Jaśle śladami Steinhausa.

/dr/

 

 

Liczba odsłon: 1342


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~dygresja  |  czwartek, 20 czerwca 2019 11:24
Studiując w Krakowie w latach siedemdziesiątych mieliśmy możliwość kontaktu z ówczesnym ziemiaństwem wynajmując u nich stancje. Według ich przekazów, na widok makabrycznych wydarzeń zachodzących w Rosji podczas Rewolucji 1917 roku, ojcowie rodzin nabywali kamienice w Krakowie stwarzając w ten sposób możliwość ucieczki z posiadanych dóbr na wypadek przewidywanych podobnych zajść w Polsce. Każde z dzieci kształcono, wysyłano na studia, aby po utracie majątku mogły podjąć pracę i dalej żyć. Jedną z osób o której wspominam była dr historii sztuki pani Kaliska wcześniej wykładowca na UJ. Kolejną pani Żuławska - kamienica przy ul. Dietla. Z rodu tego wywodzili się znani malarze, pisarze, reżyserzy. Pani Żuławska w okresie przedwojennym widząc biedę chłopskiej rodziny, opłacała naukę zdolnego chłopca aż do chwili ukończenia przez niego Akademii Górniczej. Pan inżynier, którego tak tytułowała przy nas, mimo sędziwego wieku codziennie sprawował opiekę nad ponad dziewięćdziesięcioletnią wówczas dobrodziejką traktując ją jak własną matkę do ostatnich dni życia.
#2  ~CoToDa  |  piątek, 14 czerwca 2019 10:32
Są inni, wielcy też ale i cisi też
#3  ~Jaślanin  |  piątek, 14 czerwca 2019 09:33
Szczere gratulacje dla Pana Wiesława Hapa, po raz kolejny udowodnił że nauczyciel z pasją potrafi zachęcić i ukierunkować młodzież do osiągania celów. Szkoda że takich nauczycieli jest coraz mniej.
#4  ~wdzięczny  |  piątek, 14 czerwca 2019 08:12
Dobra robota Pana Wiesława Hapa ! Dzięki niemu Jasło staje się znane w Polsce nie tylko na okoliczność zdarzeń losowych. Historia obok muzyki staje się wizytówką Jasła.
#5  ~wyborca  |  czwartek, 13 czerwca 2019 20:12
Hap powinień być zasłużonym dla Jasła !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Jasło - Międzynarodowe Dni Wina 2019
24 sierpnia 2019
W Jaśle trwają XIV Międzynarodowe Dni Wina.  Na jasielskim rynku swoje stoiska przygotował..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019