czwartek, 21 lutego 2019, imieniny: Eleonora, Feliks
Artykuły
Misje redemptorystów wśród Polskich migrantów w Águia Branca -o. Józef Grzywacz CSsR, Brazylia
08 lutego 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło
  •  

Unidos em Cristo”, co znaczy “Zjednoczeni w Chrystusie” to hasło przewodnie misji redemptorystowskich w Brazylii. W miesiącu listopadzie i grudniu a dokładnie od 8.11 do 17.12.2017, w parafii São José w mieście Águia Branca w województwie Espírito Santo odległym o około 1100 km od Salvadoru zostały wygłoszone Święte Misje Ludowe.

Największe skupisko polskiej migracji znajduje się w stanie Parana, zwłaszcza w mieście Kurytyba. Drugi region to stan Espírito Santo we wschodnio-centralnej części Brazylii, zwłaszcza miasto Águia Branca. Pierwsze polskie rodziny przybyły tu w roku 1929. Gmina Aguia Branca ma 450 km kwadratowych i prawie 10 tysięcy mieszkańców. Słynie z uprawy kawy i granitu oraz kamieni szlachetnych. Krajobrazy tego regionu to mieszanka przygody, przyjemności i niespodzianek. Atrakcje naturalne to masywy kamienne: Três Pontoes = Trzy Szczyty; Pedra da Boneca = Kamień Lalka; Bico da Coruja = Dziub Sowy oraz fazenda hodowli bawołów i krokodyli. Atrakcje kulturalne, z polskim akcentem to Grupa folklorystyczna Biały Orzeł; Polonijne Centrum Kultury i Festyn Polskiego Imigranta.

W Świętych Misjach Ludowych w Águia Branca uczestniczyło około 30-tu misjonarzy: kleryków, misjonarek świeckich, sióstr zakonnych i ojców redemptorystów z trzech prowincji brazylijskich redemptorystów. Parafia Św. Józefa, w diecezji São Mateus, obejmuje 42 wspólnoty, rozsiane w trzech powiatach: Nova Venécia, Pancas i Águia Branca. Z powodu dużej ilości wspólnot i "małej" ilości misjonarzy misja odbyła się w 6 etapach. Ja miałem szczęście ewangelizować w 6 wspólnotach: Pedra Invejada, Aparecida de Águas Claras, Massucatti, Santa Luzia, Aparecidinha i São Pedro.

Wspólnota Pedra Invejada (oznacza Kamień Zazdrosny) ma jako swojego patrona Dobrego Jezusa (Bom Jesus) i liczy około 40 rodzin katolickich i kilka protestanckich.  Obok kościoła wybudowanego przy dużym masywie kamiennych znajduje się mała szkoła podstawowa. Ewangelizowaliśmy te wspólnotę wraz z misjonarką świecką Gracia Marly.

Aparecida de Águas Claras (oznacza Czyste Wody) to druga wspólnota gdzie odbyły się 5-dniowe Misje Ludowe. Kleryk Jailton pomagał mi w tej wspólnocie położonej blisko stanu Minas Gerais. Przepiękne tereny z uprawami kawy i bardzo prości rolnicy zostały w naszej pamięci. Jako owoc tej Misji to założenie “Różańca mężczyzn”.

Massucatti to duża i dobrze zorganizowana wspólnota polskich rodzin o włoskiej nazwie – Massucatti. Rada parafialna jest złożona z pięciu mężczyzn, bardzo dobra grupa liturgiczna i muzyczna. Jako owoc założyliśmy do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Odwiedziłem kilkanaście osób chorych.

Wspólnota Santa Luzia (Świętej Lucji) to niewielkie skupiska rodzin, które zajmują się hodowla krów. Piękny, mały kościołek z dużym zapleczem, gotowym na przeprowadzenie świąt i festynów wiejskich z losowaniem nagród i licytacjami.

Aparecidinha to duża wspólnota z największą ilością polskich rodzin o nazwiskach: Siepierski, Fedyszyn, Zarowny, Kubic, Trozalski.... Byłem w tej wspólnocie z kandydatem do Zgromadzenia Redemptorystów, Lucasem. Pięć dni intensywnej ewangelizacji; celebracje poranne i wieczorne oraz typowa polska kolacja z kiełbasą, pierogami, gołąbkami i naleśnikami.

Wspólnota São Pedro (Świętego Piotra) położona wśród kamienistych masywów. Misje Ludowe trwały 10 dni i pomagał mi w nich kleryk Sergio Reis. Drużyna piłkarska w tym czasie zdobyła mistrzostwo w gminnych rozgrywkach piłki nożnej.  Piękny, duży kościół i wspólnota ponad 150 rodzin zorganizowana w 5 grup, które odwiedzały przez wcześniejsze 30 dni wszystkie domy. Misje obejmowały kazania o Miłości Bożej, grzechu, Jezusie Chrystusie, Kościele, modlitwie, Maryi, rodzinie. Po długim okresie suszy ku radości mieszkańców padał deszcz przez prawie cały okres Misji i ludzie stwierdzili: “misjonarze przynieśli deszcz”.

W ciągu 30 lat pobytu w Brazylii miałem szczęście przeprowadzić 85 misji ludowych. I także w tym ostatnim adwencie przygotowaliśmy się do celebracji Bożego Narodzenia – według przykładu Jezusa i wskazań papieża Franciszka byliśmy wśród ludzi i z ludźmi przez ponad 40 dni i nocy. To piękne przeżycia duchowe wśród polskich emigrantów. Pragniemy, aby wszyscy chcieli i mogli żyć zjednoczeni w Chrystusie  – „Unidos em Cristo”. Dziękuję wszystkim dobroczyńcom z Patronatu osobistego. Bóg zapłać.

o. Józef Grzywacz CSsR,

br. kleryk Sérgio Reis CSsR, Brazylia

Więcej na blogu: www.mariologiapopular.blogspot.com - link "po polsku"

e-mail: jozefgrzywacz@hotmail.com 

Od redakcji :

Jeżeli chcesz wspomóc działalność misyjną O. Józefa Grzywacza, redemptorysty, możesz przekazać dowolną ofiarę pieniężną na konto:

 Nazwa konta: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

Konto – PEKAO S.A. I O/ Warszawa

Numer konta: 06 1240 1037 1111 0000 0691 6772

 Tytuł przelewu – Patronat JÓZEF GRZYWACZ

 

Liczba odsłon: 1477


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
21 lutego 2019
  1 marca, po raz dziewiąty, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019