środa, 27 marca 2019, imieniny: Benedykt, Ernest
Artykuły
Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Foluszu pobił pracownika - Marne zarobki opiekunów DPS w Foluszu za opiekę nad osobami chorymi psychicznie
07 sierpnia 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

 Dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Foluszu jest Karol Adamski. Pełni on swoją funkcję od 2011 roku. Obecnie w Domu przebywa przebywa 245 mieszkańców, którymi opiekuje  się z Działu Bezpośredniego Wsparcia Mieszkańca 125 pracowników. Wynagrodzenie pracowników Domu Pomocy Społecznej w Foluszu jest bardzo niskie. Średnie wynagrodzenie brutto opiekunów wynosi 2 416,90 złotych, a średnie wynagrodzenie brutto pokojowych wynosi zaledwie 2 213,12 złotych.

Dom Pomocy Społecznej w Foluszu 

Końcem lipca 2018 roku  jeden z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej pobił pracownika. Czy za kwotę niewiele ponad 1700 miesięcznie „ na rękę” warto narażać swoje zdrowie i życie – pytali mnie pracownicy DPS-u?

Karol Adamski - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu 

Co w sprawie zaistniałego pobicia, warunków pracy i zarobków pracowników podał nam Karol Adamski – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu

- Dom Pomocy Społecznej w Foluszu jest domem przeznaczonym dla osób przewlekle psychicznie chorych, a co za tym idzie przyjmowane są tu osoby z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, cechującymi się wielorakością objawów, w tym zachowań autoagresywnych i agresywnych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć do końca. Obecnie w Domu przebywa 245 mieszkańców – poinformował nas Karol Adamski – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

- Każda nowo zatrudniana osoba przed dopuszczeniem do pracy, zapoznaje się z Regulaminem Pracy, w którym uwzględniona jest między innymi informacja o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą. Fakt zapoznania się z Regulaminem Pracy potwierdza własnoręcznym podpisem. Podczas szkoleń stanowiskowych wstępnych i okresowych wszyscy pracownicy informowani są o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą.Przyjęcie do wiadomości informacji o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, pracownik poświadcza własnoręcznie podpisanym oświadczeniem, które podlega włączeniu do akt osobowych pracownika. Ponadto skierowanie na badania lekarskie wstępne, okresowe i kontrolne zawiera informację o innych czynnikach, w tym niebezpiecznych jak: „narażenie ze strony mieszkańca chorego psychicznie” - stwierdził dyrektor Karol Adamski.

- W dniu 23.07.2018r. doszło do jednorazowego incydentu z udziałem mieszkańca chorego psychicznie, który pobił pracownika.

Zdarzenie to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, w tym wewnętrznymi uregulowaniami zostało odnotowane w zeszycie wypadków pracowników, oraz zgłoszone jako wypadek przy pracy Dyrektorowi Domu, Społecznemu Inspektorowi Pracy i Inspektorowi bhp.

Informuję również, że dysponentami danych o stanie zdrowia są podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, jak też sama osoba poszkodowana – poinformował na Karol Adamski.

Liczba pracowników Działu Bezpośredniego Wsparcia Mieszkańca, członków zespołów terapeutyczno - opiekuńczych wynosi: 125 osób.

W kwestii dotyczącej zatrudnienia Placówka nasza spełnia wszystkie wymagania dla Domów Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej. Według w/w Rozporządzenia wskaźnik zatrudnienia wynosi nie mniej niż 0,5 na jednego mieszkańca domu.

Wskaźnik zatrudnienia w naszym Domu wynosi 0,51 na jednego mieszkańca domu.

Pracownicy zespołów terapeutyczno – opiekuńczych pracują na czterech oddziałach. Na każdym z oddziałów przebywa ok. 60 mieszkańców i pracuje średnio ok. 30 pracowników (w tym pracownicy socjalni, terapeuci zajęciowi, instruktorzy k.o., kapelan, psycholog). O organizacji pracy na poszczególnym oddziale decyduje kierownik zespołu pielęgniarsko – opiekuńczego, natomiast za funkcjonowanie Działu Bezpośredniego Wsparcia Mieszkańca odpowiedzialność ponosi Kierownik Działu BWM.

Na wynagrodzenia pracowników Domu Pomocy Społecznej w Foluszu wpływa nie tylko pensja zasadnicza, należy też doliczyć wypłacaną "trzynastą pensję", coroczne nagrody średnio w kwocie ok. 1 500,00 zł oraz świadczenia z ZFŚS zwane "wczasami pod gruszą" w kwocie średnio ok. 1 000,00 zł. dla pracownika.

Poniżej przedstawiamy średnie wynagrodzenie brutto osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad mieszkańcami Domu:

  • średnie wynagrodzenie brutto pielęgniarek wynosi: 2 962,98 zł.

  • średnie wynagrodzenie brutto opiekunów wynosi: 2 416,90 zł.

  • średnie wynagrodzenie brutto pokojowych wynosi: 2 213,12 zł.

  • średnie wynagrodzenie brutto pracowników socjalnych: 3 020,00 zł.

  • średnie wynagrodzenie brutto pozostałych pracowników sekcji terapii (instruktor k.o., starszy instruktor k.o., fizjoterapeuta, terapeuta, instruktor terapii zajęciowej, kapelan, psycholog) wynosi: 3 061,71 złotych – zakończył dyrektor DPS w Foluszu .

 

Stanisław Grzywacz

 

 

Liczba odsłon: 4347


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~ja  |  piątek, 10 sierpnia 2018 09:19
Adamski powinien odejść z godnością jeżeli nie radzi sobie z tym DPS. Cały czas coś jest nie tak. Pani Michnal byłaby ok na tym stanowisku.
#2  ~ps  |  czwartek, 09 sierpnia 2018 10:43
A kapelan to nie służba bogu czy za posługę musi pobierać pieniądze. Może by te 3 tys podzielić na pozostałych pracowników. Opiekun 2,4 ty za codzienną pracę i narażanie się - kapelan 3 tys za posługę parędziesiąt minut dziennie. Gratulacje !!! dla zarządu DPS.
#3  ~nik  |  czwartek, 09 sierpnia 2018 00:12
Zarobki zarobkami a dyscypliny dalej brak gołym okiem widać że niektórzy pracownicy spózniają sie do pracy jak i wychodzą z pracy wcześniej to na zewnatrz a co dzieje się w środku powinni to sprawdzic odpowiednie służby
#4  ~do ABC  |  środa, 08 sierpnia 2018 20:26
Do ABC. Zgadza się. Ale Panie Grzywacz niech Pan sprawdzi zarobki kaowców w DPS i czy wszyscy zarabiają tyle samo. Niech Pan to sprawdzi, niech Pan tego nie odpuszcza. Bedą Jaja jak berety
#5  ~parampampam  |  środa, 08 sierpnia 2018 14:04
Ciekawe jakie średnie wynagrodzenie dyrektora? haha
#6  ~ABC  |  środa, 08 sierpnia 2018 08:05
Jeżeli nie warto narażać życia i zdrowia to poprostu trzeba zmienić pracę. Ale pamiętać trzeba że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Z tego co się orientuję to zarobki na JASIELSZCZYZNIE są prawie wszędzie takie same a Pan Redaktor nic tylko DPS DPS czy to jakaś Pana fobia ???
Myślę że jest wiele jednostek i instytucji w Powiecie w których jest gorzej lub podobnie i powiem wiecej są pod nadzorem
Pana wieloletniego przyjaciela Andrzeja Stachurskiego, nie wspomnę już o firmach prywatnych. Jak jest tak źle w DPS-ie to
dlaczego tak wszyscy szukają w POWIECIE znajomości
żeby się tam dostać??? Nie zastanawiał się Pan nad tym??? Myślę a wrecz jestem pewien że doszedł by Pan do innych wniosków. Nigdy się Pan nie pokusił żeby porównać zarobki salowej w szpitalu w Jaśle i zarobki salowej w DPS w Foluszu i może to by wiele wyjaśniło jak nie wszystko !!!!!

#7  ~Pielęgniarka ze szpitala w Jaś  |  środa, 08 sierpnia 2018 07:36
Ja pracuję w Jasielskim Szpitalu i mam co prawda trochę więcej bo ok 3500 brutto ale u nas już od dawna nie ma trzynastek, wczasów pod gruszą itp.
#8  ~xxx  |  środa, 08 sierpnia 2018 07:25
To kapelan zarabia więcej od opiekunów ????????????????????
#9  ~ja  |  środa, 08 sierpnia 2018 01:25
A średnie wynagrodzenie brutto dyrektora?
#10  ~vip-ek  |  wtorek, 07 sierpnia 2018 23:32
Zdebek dostał łomot za brak papieru toaletowego? :o
też bym się zdenerwował na miejscu pensjonariusza ;P
#11  ~bezrobotna  |  środa, 08 sierpnia 2018 00:32
Taki incydent to nic niezwykłego,jak pracowałam kilka lat temu w podobnym Zakładzie,to takie sytuacje zdarzały się nawet trzy razy w tygodniu.A jeżeli chodzi o płace,to naprawdę kiepskie pieniądze.Ale przyglądam się od kilku miesięcy JEDNOSTCE NADRZĘDNEJ tej placówki i myślę,że tam uprawiają POLITYKĘ i to jest cały problem.Proponuję przyglądnąć się ale STAROSTWU POWIATOWEMU W JAŚLE.
#12  ~c  |  środa, 08 sierpnia 2018 00:06
Właściwym człowiekiem i na właściwym miejscu był poprzedni Dyrektor zaznaczmy z powołania
#13  ~obserwator  |  wtorek, 07 sierpnia 2018 20:44
Pan Karol Adamski - właściwym człowiek, na właściwym miejscu. Tak trzymać Panie dyrektorze
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wybory sołeckie w Bączalu Górnym
26 marca 2019
Dzień po wyborach sołeckich w Bączalu Dolnym miało miejsce zebranie wyborcze w Domu Ludowym w Bączal..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019