niedziela, 21 października 2018, imieniny: Bernard, Celina
Artykuły
Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Foluszu pobił pracownika - Marne zarobki opiekunów DPS w Foluszu za opiekę nad osobami chorymi psychicznie
07 sierpnia 2018 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

 Dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Foluszu jest Karol Adamski. Pełni on swoją funkcję od 2011 roku. Obecnie w Domu przebywa przebywa 245 mieszkańców, którymi opiekuje  się z Działu Bezpośredniego Wsparcia Mieszkańca 125 pracowników. Wynagrodzenie pracowników Domu Pomocy Społecznej w Foluszu jest bardzo niskie. Średnie wynagrodzenie brutto opiekunów wynosi 2 416,90 złotych, a średnie wynagrodzenie brutto pokojowych wynosi zaledwie 2 213,12 złotych.

Dom Pomocy Społecznej w Foluszu 

Końcem lipca 2018 roku  jeden z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej pobił pracownika. Czy za kwotę niewiele ponad 1700 miesięcznie „ na rękę” warto narażać swoje zdrowie i życie – pytali mnie pracownicy DPS-u?

Karol Adamski - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu 

Co w sprawie zaistniałego pobicia, warunków pracy i zarobków pracowników podał nam Karol Adamski – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu

- Dom Pomocy Społecznej w Foluszu jest domem przeznaczonym dla osób przewlekle psychicznie chorych, a co za tym idzie przyjmowane są tu osoby z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, cechującymi się wielorakością objawów, w tym zachowań autoagresywnych i agresywnych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć do końca. Obecnie w Domu przebywa 245 mieszkańców – poinformował nas Karol Adamski – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

- Każda nowo zatrudniana osoba przed dopuszczeniem do pracy, zapoznaje się z Regulaminem Pracy, w którym uwzględniona jest między innymi informacja o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą. Fakt zapoznania się z Regulaminem Pracy potwierdza własnoręcznym podpisem. Podczas szkoleń stanowiskowych wstępnych i okresowych wszyscy pracownicy informowani są o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą.Przyjęcie do wiadomości informacji o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, pracownik poświadcza własnoręcznie podpisanym oświadczeniem, które podlega włączeniu do akt osobowych pracownika. Ponadto skierowanie na badania lekarskie wstępne, okresowe i kontrolne zawiera informację o innych czynnikach, w tym niebezpiecznych jak: „narażenie ze strony mieszkańca chorego psychicznie” - stwierdził dyrektor Karol Adamski.

- W dniu 23.07.2018r. doszło do jednorazowego incydentu z udziałem mieszkańca chorego psychicznie, który pobił pracownika.

Zdarzenie to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, w tym wewnętrznymi uregulowaniami zostało odnotowane w zeszycie wypadków pracowników, oraz zgłoszone jako wypadek przy pracy Dyrektorowi Domu, Społecznemu Inspektorowi Pracy i Inspektorowi bhp.

Informuję również, że dysponentami danych o stanie zdrowia są podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, jak też sama osoba poszkodowana – poinformował na Karol Adamski.

Liczba pracowników Działu Bezpośredniego Wsparcia Mieszkańca, członków zespołów terapeutyczno - opiekuńczych wynosi: 125 osób.

W kwestii dotyczącej zatrudnienia Placówka nasza spełnia wszystkie wymagania dla Domów Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej. Według w/w Rozporządzenia wskaźnik zatrudnienia wynosi nie mniej niż 0,5 na jednego mieszkańca domu.

Wskaźnik zatrudnienia w naszym Domu wynosi 0,51 na jednego mieszkańca domu.

Pracownicy zespołów terapeutyczno – opiekuńczych pracują na czterech oddziałach. Na każdym z oddziałów przebywa ok. 60 mieszkańców i pracuje średnio ok. 30 pracowników (w tym pracownicy socjalni, terapeuci zajęciowi, instruktorzy k.o., kapelan, psycholog). O organizacji pracy na poszczególnym oddziale decyduje kierownik zespołu pielęgniarsko – opiekuńczego, natomiast za funkcjonowanie Działu Bezpośredniego Wsparcia Mieszkańca odpowiedzialność ponosi Kierownik Działu BWM.

Na wynagrodzenia pracowników Domu Pomocy Społecznej w Foluszu wpływa nie tylko pensja zasadnicza, należy też doliczyć wypłacaną "trzynastą pensję", coroczne nagrody średnio w kwocie ok. 1 500,00 zł oraz świadczenia z ZFŚS zwane "wczasami pod gruszą" w kwocie średnio ok. 1 000,00 zł. dla pracownika.

Poniżej przedstawiamy średnie wynagrodzenie brutto osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad mieszkańcami Domu:

  • średnie wynagrodzenie brutto pielęgniarek wynosi: 2 962,98 zł.

  • średnie wynagrodzenie brutto opiekunów wynosi: 2 416,90 zł.

  • średnie wynagrodzenie brutto pokojowych wynosi: 2 213,12 zł.

  • średnie wynagrodzenie brutto pracowników socjalnych: 3 020,00 zł.

  • średnie wynagrodzenie brutto pozostałych pracowników sekcji terapii (instruktor k.o., starszy instruktor k.o., fizjoterapeuta, terapeuta, instruktor terapii zajęciowej, kapelan, psycholog) wynosi: 3 061,71 złotych – zakończył dyrektor DPS w Foluszu .

 

Stanisław Grzywacz

 

 

Liczba odsłon: 4155


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~ja  |  piątek, 10 sierpnia 2018 09:19
Adamski powinien odejść z godnością jeżeli nie radzi sobie z tym DPS. Cały czas coś jest nie tak. Pani Michnal byłaby ok na tym stanowisku.
#2  ~ps  |  czwartek, 09 sierpnia 2018 10:43
A kapelan to nie służba bogu czy za posługę musi pobierać pieniądze. Może by te 3 tys podzielić na pozostałych pracowników. Opiekun 2,4 ty za codzienną pracę i narażanie się - kapelan 3 tys za posługę parędziesiąt minut dziennie. Gratulacje !!! dla zarządu DPS.
#3  ~nik  |  czwartek, 09 sierpnia 2018 00:12
Zarobki zarobkami a dyscypliny dalej brak gołym okiem widać że niektórzy pracownicy spózniają sie do pracy jak i wychodzą z pracy wcześniej to na zewnatrz a co dzieje się w środku powinni to sprawdzic odpowiednie służby
#4  ~do ABC  |  środa, 08 sierpnia 2018 20:26
Do ABC. Zgadza się. Ale Panie Grzywacz niech Pan sprawdzi zarobki kaowców w DPS i czy wszyscy zarabiają tyle samo. Niech Pan to sprawdzi, niech Pan tego nie odpuszcza. Bedą Jaja jak berety
#5  ~parampampam  |  środa, 08 sierpnia 2018 14:04
Ciekawe jakie średnie wynagrodzenie dyrektora? haha
#6  ~ABC  |  środa, 08 sierpnia 2018 08:05
Jeżeli nie warto narażać życia i zdrowia to poprostu trzeba zmienić pracę. Ale pamiętać trzeba że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Z tego co się orientuję to zarobki na JASIELSZCZYZNIE są prawie wszędzie takie same a Pan Redaktor nic tylko DPS DPS czy to jakaś Pana fobia ???
Myślę że jest wiele jednostek i instytucji w Powiecie w których jest gorzej lub podobnie i powiem wiecej są pod nadzorem
Pana wieloletniego przyjaciela Andrzeja Stachurskiego, nie wspomnę już o firmach prywatnych. Jak jest tak źle w DPS-ie to
dlaczego tak wszyscy szukają w POWIECIE znajomości
żeby się tam dostać??? Nie zastanawiał się Pan nad tym??? Myślę a wrecz jestem pewien że doszedł by Pan do innych wniosków. Nigdy się Pan nie pokusił żeby porównać zarobki salowej w szpitalu w Jaśle i zarobki salowej w DPS w Foluszu i może to by wiele wyjaśniło jak nie wszystko !!!!!

#7  ~Pielęgniarka ze szpitala w Jaś  |  środa, 08 sierpnia 2018 07:36
Ja pracuję w Jasielskim Szpitalu i mam co prawda trochę więcej bo ok 3500 brutto ale u nas już od dawna nie ma trzynastek, wczasów pod gruszą itp.
#8  ~xxx  |  środa, 08 sierpnia 2018 07:25
To kapelan zarabia więcej od opiekunów ????????????????????
#9  ~ja  |  środa, 08 sierpnia 2018 01:25
A średnie wynagrodzenie brutto dyrektora?
#10  ~vip-ek  |  wtorek, 07 sierpnia 2018 23:32
Zdebek dostał łomot za brak papieru toaletowego? :o
też bym się zdenerwował na miejscu pensjonariusza ;P
#11  ~bezrobotna  |  środa, 08 sierpnia 2018 00:32
Taki incydent to nic niezwykłego,jak pracowałam kilka lat temu w podobnym Zakładzie,to takie sytuacje zdarzały się nawet trzy razy w tygodniu.A jeżeli chodzi o płace,to naprawdę kiepskie pieniądze.Ale przyglądam się od kilku miesięcy JEDNOSTCE NADRZĘDNEJ tej placówki i myślę,że tam uprawiają POLITYKĘ i to jest cały problem.Proponuję przyglądnąć się ale STAROSTWU POWIATOWEMU W JAŚLE.
#12  ~c  |  środa, 08 sierpnia 2018 00:06
Właściwym człowiekiem i na właściwym miejscu był poprzedni Dyrektor zaznaczmy z powołania
#13  ~obserwator  |  wtorek, 07 sierpnia 2018 20:44
Pan Karol Adamski - właściwym człowiek, na właściwym miejscu. Tak trzymać Panie dyrektorze
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
KONKURS PLASTYCZNY „BEZPIECZNE WAKACJE 2018” ROZSTRZYGNIĘTY
20 października 2018
  Komisja wybrała najlepsze prace nadesłane na konkurs plastyczny pod hasłem „Bezpieczne..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2018