wtorek, 29 września 2020, imieniny: Dadźbog, Franciszek
Artykuły
Mieszkania chronione w Jaśle
12 lutego 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Jasielski samorząd chce utworzyć mieszkania chronione dla osób, które potrzebują takiej formy wsparcia. Możliwe byłoby to między innymi dzięki nieodpłatnemu przejęciu części parterowej budynku przy ul. Kochanowskiego 2, w którym obecnie, do czasu zmiany miejsca siedziby, znajduje się Powiatowa Komenda Policji w Jaśle.

Dla kogo mieszkania chronione?

Mieszkanie chronione może być przyznane osobie pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, a jednocześnie nie wymaga całodobowej opieki. Wsparcia udzielają im m.in. pracownicy socjalni, terapeuci, opiekunowie i asystenci osób niepełnosprawnych. Mieszkanie chronione może mieć formę mieszkania treningowego lub wspieranego (przeznaczone w szczególności dla osób: niepełnosprawnych fizycznie, z zaburzeniami psychicznymi, w podeszłym wieku lub przewlekle chorych).

Jak to wygląda w praktyce?

Specjaliści nadzorują funkcjonowanie osoby skierowanej do mieszkania chronionego. W zależności od indywidualnych potrzeb wykonują określone czynności. Przykładowo – osoba opuszczająca placówkę opiekuńczo-wychowawczą, skierowana do mieszkania chronionego będzie musiała nauczyć się samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu. Specjaliści dają takiej osobie wskazówki, porady, towarzyszą przy wykonywaniu zwykłych codziennych obowiązków, uczą planowania budżetu i wydatków domowych, dbałości o własne sprawy.

Miasto chce wspierać

Do tej pory na terenie naszego miasta nie było mieszkań chronionych. Z jednej strony nie składano wniosków o pomoc w takiej formie, z drugiej brakowało lokalu, który spełniałby określone wymogi. Taka możliwość pojawiła się niedawno, kiedy Wojewódzka Komenda Policji w Rzeszowie zwróciła się do Urzędu Miasta w Jaśle z propozycją nieopłatnego przejęcia ich lokalu przy ul. Kochanowskiego 2 – o powierzchni 270 m kw. (ma to związek z przeniesieniem dotychczasowej siedziby policji do nowo budowanej przy ul. Sroczyńskiego). Wstępna ocena wskazuje na możliwość utworzenia tam kilku mieszkań oraz przygotowanie pomieszczenia wspólnego użytku.

Obecnie, według wstępnego rozeznania, do pomocy w postaci mieszkań chronionych kwalifikuje się w Jaśle kilkanaście osób. Pomimo tego, że mają one zapewnione potrzeby mieszkaniowe, to jednak zdaniem pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pomoc w postaci mieszkania chronionego przyczyniłaby się do poprawy ich funkcjonowania w środowisku lokalnym.

Kiedy realizacja?

Działania ze strony miasta już rozpoczęto, bo radni Rady Miejskiej Jasła końcem stycznia wyrazili zgodę na uruchomienie odpowiednich procedur związanych z przejęciem części lokalowej. Jednak realizacja będzie możliwa dopiero po przekazaniu lokalu na własność miasta i opuszczeniu go przez policję – czyli najwcześniej za rok. Tymczasem by poznać koszty uruchomienia całego zadania konieczne będzie między innymi wykonanie dokumentacji technicznej adaptacji budynku. Na realizację tego zadania samorząd zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne.

Agata Koba 

Liczba odsłon: 2584


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
W Nowym Żmigrodzie powstał Klub radnych PIS-u- Weszli do niego wszyscy radni wójta Grzegorza Bary
28 września 2020
W  Radzie Gminy Nowy Żmigród powstał Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.&nbs p; W skład..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020