poniedziałek, 21 stycznia 2019, imieniny: Agnieszka, Jarosław
Artykuły
"Maryja najpiękniejsze imię ..." - Odpust Parafialny ku czci Najświętszego Imienia Maryi
08 września 2018 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

W niedzielę 9 . września świętowaliśmy Uroczystość Odpustową ku czci Najświętszego Imienia Maryi pod wezwaniem którego znajduje się nasz kościół parafialny. Budynek kościoła został wzniesiony w stylu narodowym w latach 1957 - 1959 dzięki staraniom księdza prałata Stanisława Czernieca, wieloletniego proboszcza w Bączalu Dolnym. Tegoroczny odpust parafialny przeżywaliśmy w sposób szczególny, ponieważ w 2018 roku przypada 670 - lecie parafii w Bączalu Dolnym. Została erygowana już w 1348 roku.

Tego dnia o godzinie 11.00 została sprawowana uroczysta Msza Święta Odpustowa którą koncelebrowali: ksiądz Ludwik Wypasek CSMA – jubilat, przez wiele lat pracujący na misjach zagranicznych m.in. w Kanadzie i Papui-Nowej Gwinei, ksiądz Piotr Łoboda – tegoroczny neoprezbiter, wikariusz w Sławęcinie, ksiądz dr Marek Reczek – na co dzień duszpasterzujący w Londynie oraz ksiądz proboszcz Piotr Sałek.

Podczas kazania kaznodzieja odpustowy ksiądz rodak Ludwik Wypasek dzielił się wspomnieniami z okresu dwudziestolecia międzywojennego i ciężkich czasów II wojny światowej, a także świadectwem swojej żywej i pokornej wiary. Liturgię ubogacił występ Chóru „Missionis” ze Skołyszyna. Po Eucharystii odbyła się procesja dziękczynna wokół kościoła parafialnego, w której wzięli udział licznie zebrani kapłani z diecezji rzeszowskiej i tarnowskiej, druhowie OSP z pocztem sztandarowym, panie, młodzież i dziewczęta niosące figury i feretrony, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz wierni i pielgrzymi uczestniczący we wrześniowej uroczystości odpustowej.

Na zakończenie Mszy świętej, bezpośrednio po procesji Ksiądz Prymicjant udzielił uroczystego błogosławieństwa prymicyjnegopoprzez nałożenie rąk. Jak w poprzednich latach, tak i na tegoroczną wrześniową uroczystość odpustową przybyło wielu kapłanów i wiernych świeckich pragnących pomodlić się przed obliczem łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Bączalskiej.

 

Parafia rzymskokatolicka w Bączalu Dolnym

Liczba odsłon: 1158


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~CoToDa  |  piątek, 14 września 2018 20:32
Feretrony obnoszone w czasie procesji w kościele katolickim, powinny być niesione przez panie jednako oblecone (odziane, ubrane) jednakie ubranie dodaje powagi, a nie każda na swój strój !!!
#2  ~sss3  |  poniedziałek, 10 września 2018 16:47
To w 2014 była ciekawsza rocznica ;)
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Budżet gminy Nowy Żmigród na 2019 rok przyjęty jednogłośnie
21 stycznia 2019
  Radni przyjęli budżet Gminy Nowy Żmigród na 2019 r. Dochody gminy na 2019 r. szacuje ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019