czwartek, 18 kwietnia 2019, imieniny: Apoloniusz, Bogusław
Artykuły
"Maryja najpiękniejsze imię ..." - Odpust Parafialny ku czci Najświętszego Imienia Maryi
08 września 2018 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

W niedzielę 9 . września świętowaliśmy Uroczystość Odpustową ku czci Najświętszego Imienia Maryi pod wezwaniem którego znajduje się nasz kościół parafialny. Budynek kościoła został wzniesiony w stylu narodowym w latach 1957 - 1959 dzięki staraniom księdza prałata Stanisława Czernieca, wieloletniego proboszcza w Bączalu Dolnym. Tegoroczny odpust parafialny przeżywaliśmy w sposób szczególny, ponieważ w 2018 roku przypada 670 - lecie parafii w Bączalu Dolnym. Została erygowana już w 1348 roku.

Tego dnia o godzinie 11.00 została sprawowana uroczysta Msza Święta Odpustowa którą koncelebrowali: ksiądz Ludwik Wypasek CSMA – jubilat, przez wiele lat pracujący na misjach zagranicznych m.in. w Kanadzie i Papui-Nowej Gwinei, ksiądz Piotr Łoboda – tegoroczny neoprezbiter, wikariusz w Sławęcinie, ksiądz dr Marek Reczek – na co dzień duszpasterzujący w Londynie oraz ksiądz proboszcz Piotr Sałek.

Podczas kazania kaznodzieja odpustowy ksiądz rodak Ludwik Wypasek dzielił się wspomnieniami z okresu dwudziestolecia międzywojennego i ciężkich czasów II wojny światowej, a także świadectwem swojej żywej i pokornej wiary. Liturgię ubogacił występ Chóru „Missionis” ze Skołyszyna. Po Eucharystii odbyła się procesja dziękczynna wokół kościoła parafialnego, w której wzięli udział licznie zebrani kapłani z diecezji rzeszowskiej i tarnowskiej, druhowie OSP z pocztem sztandarowym, panie, młodzież i dziewczęta niosące figury i feretrony, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz wierni i pielgrzymi uczestniczący we wrześniowej uroczystości odpustowej.

Na zakończenie Mszy świętej, bezpośrednio po procesji Ksiądz Prymicjant udzielił uroczystego błogosławieństwa prymicyjnegopoprzez nałożenie rąk. Jak w poprzednich latach, tak i na tegoroczną wrześniową uroczystość odpustową przybyło wielu kapłanów i wiernych świeckich pragnących pomodlić się przed obliczem łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Bączalskiej.

 

Parafia rzymskokatolicka w Bączalu Dolnym

Liczba odsłon: 1267


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~CoToDa  |  piątek, 14 września 2018 20:32
Feretrony obnoszone w czasie procesji w kościele katolickim, powinny być niesione przez panie jednako oblecone (odziane, ubrane) jednakie ubranie dodaje powagi, a nie każda na swój strój !!!
#2  ~sss3  |  poniedziałek, 10 września 2018 16:47
To w 2014 była ciekawsza rocznica ;)
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego
18 kwietnia 2019
Zbliża się Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to  szczyt całego roku lit..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019