niedziela, 15 grudnia 2019, imieniny: Celina, Ignacy
Artykuły
Łukasiewicz – nafciarz romantyk
27 marca 2019 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

26 marca w Jasielskim Domu Kultury zaprezentowano zwiastun filmu Łukasiewicz Nafciarz Romantyk. Promuje on produkcję oraz przedstawia aktorów, którzy wcielają się w postacie historyczne XIX wiecznego Podkarpacia. Zwiastun pokazuje efekty pracy ekipy, sponsorów, a także zdradza datę premiery filmu. "Łukasiewicz nafciarz romantyk" to piąta produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu "Historyczny Pejzaż Podkarpacia". Premiera filmu odbędzie się 12 kwietnia w Jasielskim Domu Kultury o godzinie 19:30.

"Łukasiewicz nafciarz romantyk" opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia to efekt pracy Mariusza Konopki. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas oraz Mateusz Mikoś, Marek Litewka. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozspoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: "Światek Boży i życie na nim".

Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego mieści się w Bóbrce na Podkarpaciu.

Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scengorafia do zdjęć filmowych.

Pokazanie osiągnięć takiego człowieka jakim był Łukasiewicz to dobry przykład dla młodego pokolenia. Okazją do realizacji tego filmu jest zbliżająca się 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza przypadająca na 2022 rok, oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej. Film o twórcy przemysłu naftowego pokaże go jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców. Przykład pomysłowości, wytrwałości, pracowitości ale również społecznej odpowiedzialności i uczciwości.

Sponsorami filmu są: Grupa Orlen, Gaz System, PGNiG, Grupa Nowy Styl, Orlen Oil, Orlen Południe, Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, BOŚ Bank, Fundacja PKP i RBDiM w Krośnie. Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.

Film ten będzie już piątem dokumentem serii pod wspólnym tytułem „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” opowiadającej o ludziach i wydarzeniach regionu. Podobnie jak poprzednie filmy Telewizji "OBIEKTYW": „Łukasiewicz nafciarz romantyk” będzie pokazywany zarówno w naszym regionie, jak i w sieciach telewizyjnych w Polsce oraz na pokazach specjalnych i festiwalowych w kraju i zagranicą.

Filmy zrealizowane przez Telewizję "OBIEKTYW" w 2016, 2017 oraz 2018 roku zostały wyróżnione głównymi nagrodami w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i były pokazywane na wielu festiwalach za granicą i w Polsce.

Film “Rzeczpospolita Iwonicka” i “Czas Leśnych Kurierów” zostały wyświetlone w czasie targów„Reed MIDEM” Cannes w 2016 roku oraz umieszczone w targowym katalogu najciekawszych filmów dokumentalnych na świecie. Cykl filmów “Historyczny Pejzaż Podkarpacia” został wyróżniony na festiwalu “Losy Polaków” gdzie Bogdan Miszczak otrzymał za produkcje pierwszą nagrodę. Dokumenty fabularyzowane otrzymały również główną nagrodę ufundowaną przez Lasy Państwowe im. Adama Loreta. Film „Akcja Pensjonat”zdobył III nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na 5. Zamojskim Festiwalu Filmowym.

Premiera ogólnopolska będzie miała miejsce w Jasielskim Domu Kultury 12 kwietnia 2019. Otwarty seans dla mieszkańców w Jaśle pod patronatem Burmistrza Jasła odbędzie się 15 kwietnia

Facebook: https://www.facebook.com/LukasiewiczNafciarzRomantyk/

TV Obiektyw

Liczba odsłon: 1981


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Poświęcony odcinek drogi z Kołaczyc do Brzysk - Kolejna droga zmodernizowana przez Adama Pawlusia
14 grudnia 2019
 Dziś  14 grudnia br. (sobota) w Kłodawie odbyło  się uroczyste przekazanie do użytko..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2019