poniedziałek, 17 lutego 2020, imieniny: Franciszek, Konstanty
Artykuły
List do Prezydenta RP Andrzeja Dudy
25 września 2019 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

 

                              Poniżej publikujemy list Wojciecha Gajewskiego oraz Marka Steca do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

        Szanowny Pan

                                Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Szanowny Panie Prezydencie, środowisko osób niepełnosprawnych z wielkim niesmakiem przyjęło prześmiewcze wykorzystanie w kampanii „Nie świruj, idź na wybory” objawów ciężkich schorzeń neurologicznych dla walki politycznej. To boli, gdyż na nowo wznieca nietolerancję, pogardę i znieczulicę wobec osób z takimi schorzeniami. Boli tym bardziej, że twarzami tej kampanii są wybitni polscy artyści, co uwiarygodnia negatywne postrzeganie osób niepełnosprawnych. Nie możemy tego zaakceptować, dlatego: 

  1. Ufając, że Pan Prezydent podzieli nasze zdanie oświadczamy, iż wszelka niekontrolowana mimika twarzy, niewyraźna mowa, ślinienie czy też spastyczne nieskoordynowane ruchy często zdeformowanych kończyn oraz nerwowo-lękowe tiki, konwulsje ze ślinotokiem przy epilepsji itp. - są wynikiem porażenia mózgu lub centralnego układu nerwowego, i w żaden sposób nie zależą od woli osoby z takim schorzeniem. Dlatego nie wolno tegoż łączyć ze świrowaniem, udawaniem czy też marnym aktorzeniem. Nadmieniamy przy tym, że mimo czasem bardzo ciężkich schorzeń jesteśmy normalnymi ludźmi odczuwającymi zarówno miłość, jak i poniżanie. Ponad 530 tys. z nas jest aktywnych zawodowo, i swoją pracą zarabia na siebie i swoje rodziny, i dlatego: 
  1. Cieszymy się, że najniższa płaca - będąca obecnie płacą zasadniczą ponad 90% pracowników niepełnosprawnych, niebawem wzrośnie do 2600 zł, a później do 4000 zł/mc, bo tylko przez to może być płacą godną, pozwalającą nam na w miarę bezstresowe życie mimo towarzyszących mu ubytków zdrowia i sprawności. Tym samym chcemy przekazać, że środowisko osób niepełnosprawnych nie podziela negatywnych opinii dobrze sytuowanych polityków, publicystów i celebrytów, że skokowe wzrosty płacy minimalnej, spowodują masowe upadki firm i zwolnienia z pracy, w tym i niepełnosprawnych pracowników, gdyż nie jest możliwe by produktywność i jakość naszej pracy mogły wzrastać proporcjonalnie do wzrostu kosztów płacy - co jest podstawą funkcjonowania komercyjno-konkurencyjnego biznesu. Nasze odczucia są całkiem odmienne: nasza praca może być wysoce produktywna i dobrej jakości jeśli tylko pracodawca zapewni nam przyjazne warunki pracy, dlatego: 
  1. Apelujemy do Pana Prezydenta o wszczęcie prac legislacyjnych na rzecz wprowadzenia dodatkowego wsparcia dla pracodawców gwarantujących nam przyjazne warunki pracy, charakteryzujące się m.in. pełnym ergonomicznym dostosowaniem miejsc i stanowisk pracy, i ich oprzyrządowaniem opartym na automatyce i robotyce oraz odpowiednim - pod kątem schorzeń i sprawności niepełnosprawnych pracowników, doborem technologii produkcji i usług, organizacji pracy, zakresów czynności, a także pomocą pracodawcy w leczeniu i rehabilitacji, dzięki którym zyskamy realną szansę na długoterminowe zwiększenie produktywności i jakości efektów pracy, bez ryzyka radykalnego pogorszenia czy utraty resztek zdrowia i sprawności. By tak się stało niezbędnym jest również eliminacja lęku pracodawcy, że podczas pracy wyrządzimy krzywdę sobie lub innym pracownikom czy też szkody w mieniu - oraz lęku  

niepełnosprawnych pracowników przed utratą orzeczenia skutkującą m.in. pozbawieniem prawa do ulg, zwolnień i wsparcia PFRON oraz utratą renty czy nawet pracy (wówczas pracodawca jest pozbawiony ulg we wpłatach na Fundusz lub dofinansowania do wynagrodzeń takich osób), dlatego:

 Apelujemy także, by Pan Prezydent zainicjował o:

- objęcie pracowników niepełnosprawnych dodatkowym ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków, finansowanym przez PFRON,

- uznanie, że legalna praca jest najwyższą formą rehabilitacji zawodowej, podlegającą szczególnej ochronie poprzez gwarancję utrzymania przez pracujące osoby niepełnosprawne posiadanego orzeczenia - poprzez nie wzywanie ich na Komisje Lekarskie, przez cały okres zatrudnienia.

 Szanowny Panie Prezydencie, zdając sobie sprawę, iż nie wszystkie osoby niepełnosprawne mogą pracować i zarabiać na siebie - w tym na konkurencyjnym rynku, dlatego bardzo prosimy, by Pan Prezydent podjął się dopilnowania by po wyborach i później utrzymane zostały pro-społeczne osiągnięcia ostatnich lat, pozwalające na wyrównywanie życiowych szans, w tym utrzymanie m.in.:

a)      skokowego wzrostu rent socjalnych i zwykłych oraz ich kwotowej waloryzacji,

b)      obligatoryjnej ulgi samochodowej w podatku PIT w wysokości 2280 zł/rok,

c)      ‘trzynastego’ świadczenia rentowego,

d)      programu „Dostępność plus” wspierającego dostosowania architektoniczne i cyfrowe ułatwiające życie osobom mającym trudności w poruszaniu i przemieszczaniu, a także usługi asystenta takich osób, który będzie ich wspierać w różnych okolicznościach i potrzebach,

e)      zapisów „Ustawy wprowadzającej szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności” wśród nich m.in. pierwszeństwo w dostępie do służby zdrowia, dostęp do lekarzy specjalistów bez skierowania, nielimitowanej rehabilitacji i zaopatrzenia ortopedycznego,

f)       500 zł świadczenia uzupełniającego dla osób całkowicie niezdolnych do samodzielnego życia,

g)      podwyższania wysokości odmrożonych po latach zasiłków: pielęgnacyjnego i opiekuńczego,

h)      podwyższania wysokości odmrożonego po latach wsparcia dla Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej.

 Zaś w trosce o najmłodszych z nas dopilnowanie utrzymania:

 a)      zapisów pakietu ustaw „Za życiem”

b)      500 zł świadczenia wychowawczego na dzieci niepełnosprawne bez limitu dochodowego,

c)      wypłacania i co-rocznej waloryzacji obecnego 1583-złotowego świadczenia pielęgnacyjnego,

d)      finansowania opieki wytchnieniowej i ośrodków szkolno-opiekuńczych.

 Szanowny Panie Prezydencie, łącząc wyrazy szacunku, wyrażamy głęboką ufność, że Pan Prezydent poczyni skuteczne starania, aby już nigdy nie dochodziło do wykorzystywania chorobowych przypadłości osób niepełnosprawnych do walki politycznej. Żywimy także nadzieję, że Pan Prezydent będzie gwarantem utrzymania, ww. pro-społecznych zdobyczy oraz inicjatorem innych pozytywnych działań na rzecz osób niepełnosprawnych, bo jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia na polu wyrównywania życiowych szans takich osób.

 Z poważaniem

Wojciech Gajewski, Prezes

Marek Stec, Pełnomocnik SON „Podkarpacie” ds. Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych

  

Do wiadomości:

- organizacje osób niepełnosprawnych i ich pracodawców,

- instytucje działające na rzecz takich osób,

- decydenci i politycy,

- media lokalne i ogólnopolskie,

- a/a.

 

 

Liczba odsłon: 1334


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Szpital Specjalistyczny w Jaśle zatrudni lekarzy
17 lutego 2020
Szpital Specjalistyczny w Jaśle zatrudni lekarzy na dyżury w Nocnej i świątecznej opiece w zakre..
16.2.2020
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2020