wtorek, 05 grudnia 2023, imieniny: Anastazy, Gerald
Artykuły
Kwesta w Jaśle, Dębowcu, Desznicy oraz Nowym Żmigrodzie - Święto zmarłych 2014 w Jaśle i powiecie jasielskim
01 listopada 2014 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Dzień Wszystkich Świętych jest dniem zadumy nad śmiercią  i wspomnień o tych bliskich, którzy odeszli. Święto to jest obchodzone nie tylko w Polsce, lecz w wielu innych krajach. Znicze rozświetlają cmentarze w całym kraju. 

Od prawej: Andrzej Dybaś - radny Rady Miejskiej Jasła 

Tradycją jest, że przed cmentarzami prowadzone są kwesty przez młodzież oraz znane osoby z lokalnego życia politycznego. Kwesta odbyła się w JaśleDębowcu, Nowym Żmigrodzie oraz w Desznicy.

Tomasz Kasprzyk - kwestor

 W Jaśle kwestował między innymi Tomasz Kasprzyk oraz radny Andrzej Dybaś. Na Starym Cmentarzu kwestowało  łącznie kilkanaście osób, w tym lokalni działacze społeczni, politycy, harcerze oraz młodzież.

Od lewej: Barbara Goleń i Dorota Rzońca 

Wśród kwestujących była znana działaczka harcerska Dorota Rzońca oraz Barbara Goleń

 

W zbiórce pieniędzy aktywnie uczestniczyła młodzież, a w szczególności Natalia WróbelAnia Kalisz oraz Szymon Michałowski.

 

Dotychczas w przeprowadzonych kwestach zebrano kilkadziesiąt tysięcy złotych.  Udało się odrestaurować między innymi Pietę,  św. Jana Ewangelistę  i nagrobek Kleczkowskich. 

Kwesta na cmentarzu w Nowym Żmigrodzie  

W tym roku młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Parafii w Nowym Żmigrodzie przeprowadziła kwestę na cmentarzu parafialnym w Nowym Żmigrodzie.

Od lewej :  Joanna Marciszewska oraz Aleksandra Frydrych

- Zebrane pieniądze w całości będą przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków oraz kaplicy cmentarnej na cmentarzu w Nowym Żmigrodzie - powiedziała mi Aleksandra Frydrych, kwestorka - uczennica II LO w Jaśle. 

Cmentarz w Nowym Żmigrodzie - 1 listopad 2014 

Kwesta w Dębowcu   

Zbierano również pieniądze na remont organów w Kościele Parafialnym w Dębowcu. Kwestę prowadzili członkowie Miłośników Dębowca i Okolic oraz członkowie Rady Parafialnej.

Od lewej : Lidia Lepucka oraz Andrzej Dziedzic

- Kwesta tegoroczna jest przeznaczona na remont organów w kościele Parafialnym w Dębowcu. Są to organy z połowy XIX wieku. Remontowane są w Krakowie i niebawem spodziewamy się ich powrotu. Jest to stary i dobry instrument - powiedział mi Andrzej Dziedzic ze Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolic.

Maria Kurowska - kwesta na terenie Jasła 

- W poprzednim roku zbieraliśmy pieniądze na remont Kaplicy Cmentarnej. Zebraliśmy około 6 tys. złotych. Kilka poprzednich kwest było przeznaczonych na remont starych nagrobków na tutejszym cmentarzu. Udało się nam odrestaurować ponad 50 nagrobków, dzięki ofiarności ludzi odwiedzających ten cmentarz  kontunuował Andrzej Dziedzic.

Cmentarz w Dębowcu 

- Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również na jakiś zbożny cel będziemy zbierać pieniądze, bo potrzeb w Dębowcu jest sporo, a ofiarność ludzi znaczna. Chcemy to kontyuować, bo widzimy, że ludzie są zadowoleni i popierają tego rodzaju działania. Kwestujemy z ramienia Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolic. Kwestują z nami także członkowie Rady Parafialnej – zakończył Andrzej Dziedzic.

Desznica - Zabytkowy cmentarz wojenny z okresu  I wojny światowej 

Kwesta w Desznicy 

Kwestowano również w Desznicy, gdzie  młodzież zbierała pieniądze na remont zabytkowej cerkwi w Świątkowej Wielkiej. 

Cmentarz w Desznicy 

Od wczesnych godzin rannych służbę w rejonie cmentarzy pełnili policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Jasło - Stary Cmentarz 

Na świecie występuje szereg tradycji oraz wierzeń związanych ze Świętem Zmarłych.  Meksykanie wierzą, że w dzień zaduszny można nawiązać kontakt ze zmarłymi. Czynione jest to poprzez rozmowy ze zmarłymi. Na cmentarze przynosi się także pokarmy, by dusze posiliły się zapachem potraw po przebyciu drogi z zaświatów. Groby ozdabia się kwiatami i liśćmi palm.

Cmentarz w Jaśle przy ulicy Gajowej 

Natomiast Indianie wierzą, że zmarli powracają każdego roku do świata żywych. Przynoszą więc na groby potrawy, by zmarli mogli je skosztować.  Żydzi wspominają zmarłych w każdą rocznicę ich śmierci. Zapalają wówczas na grobach świece i odmawiają kadisz. Na grobach rabinów i cadyków pozostawiane są kartki z prośbami. W Stanach Zjednoczonych, Australii obchodzone jest Święto Duchów. 

Stanisław Grzywacz  

Liczba odsłon: 6181


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Dzisiaj 5 grudnia o godz. 17:00 w całym kraju zabrzmią syreny radiowozów policyjnych
05 grudnia 2023
Policjantki i Policjanci, pracownicy Policji, zaprzyjaźnione służby, wspierający Policję, któ..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2023