wtorek, 27 lutego 2024, imieniny: Anastazja, Gabriel
Artykuły
Upamiętnienie 80. rocznicy Akcji „Gamrat”
06 grudnia 2023 | Dział: Kultura i przegląd prasy | Region: Miasto Jasło

W poniedziałkowy wieczór 4 grudnia przed pomnikiem Armii Krajowej na jasielskim osiedlu Gamrat odbyła się uroczystość patriotyczna pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Jasła. Jej organizatorami byli: Miasto Jasło,  Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Hufiec ZHP w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 11 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 12  z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury.

Zebranych powitał hm. Wiesław Hap – pomysłodawca, scenarzysta i prowadzący całość uroczystości, prezes SMJiRJ, historyk i regionalista, który przedstawił cel spotkania: Szanowni zebrani, spotykamy się dziś w ten grudniowy wieczór, aby uroczyście uczcić 80. rocznicę Akcji „Gamrat”, którą nocą  z 4 na 5 grudnia 1943 r. skutecznie przeprowadzili na niemiecki magazyn broni żołnierze Obwodu ZWZ-AK Jasło.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, informacje przygotowane przez W. Hapa na temat przyczyn, przebiegu i skutków Akcji „Gamrat” przybliżył druh Krzysztof Kapłona. Następnie odbył się okolicznościowy Apel Pamięci z udziałem drużyny sztandarowej Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, a później przedstawiciele organizatorów uroczystości na czele z Burmistrzem Miasta Jasła Ryszardem Pabianem złożyli przed pomnikiem poświęconym Uczestnikom Akcji „Gamrat” dwa zapalone znicze pamięci.

Po wysłuchaniu Hymnu Polskiego Państwa Podziemnego miał miejsce montaż słowno-muzyczny w którym zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Jaśle oraz Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. W ich wykonaniu zebrani wysłuchali kilku pieśni partyzanckich i żołnierskich oraz wierszy poświęconych Armii Krajowej. Szczególną wymowę miał utwór autorstwa Kacpra Barzyka, który zaprezentował wiersz „Ballada  o Tadeuszu Szymańskim „Borysie”, poświęcony głównemu bohaterowi Akcji „Gamrat”, członkowi swojej rodziny. Utwór uzyskał I miejsce w konkursie literackim zorganizowanym przez SMJiRJ oraz MDK w Jaśle na temat 80. rocznicy Akcji „Gamrat”.

Na zakończenie montażu słowno-muzycznego wszyscy uczestnicy tego patriotycznego zgromadzenia wysłuchali popularnej w latach II wojny światowej pieśni żołnierskiej „Serce w plecaku”, którą wykonał uczeń SP nr 12 w Jaśle i harcerz 139. DH „Lisy” druh Hubert Michałowski, a akompaniował mu na gitarze jego tato – Robert Michałowski, członek zarządu SMJiRJ.

Pod koniec uroczystości zabrał głos Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła, który podkreślił wagę i znaczenie pamiętnej akcji akowskiej z grudnia 1943 roku oraz podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tego wartościowego patriotycznego wydarzenia.

Przewodniczący zgromadzenia Wiesław Hap zwieńczył je następującymi słowami: Szanowni zebrani. Niech wszystkim nam przyświeca idea: Nigdy więcej wojny! Oby tragiczna historia Polski z lat 1939-1945, mimo tak skutecznych akcji polskiego podziemia niepodległościowego jak pamiętna Akcja „Gamrat” – już nigdy nie powtórzyła się na naszej polskiej i jasielskiej ziemi. Obyśmy o wojnach uczyli się tylko na lekcjach historii, niech nigdy nie dotkną nas i nasze kolejne pokolenia bezpośrednio.

Po zakończeniu uroczystości jej wielu uczestników odebrało okolicznościową publikację na temat Akcji „Gamrat” autorstwa Wiesława Hapa. Zarówno ona jak i sama uroczystość zostały zrealizowane w ramach  zadania publicznego przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego pt. „80. rocznica akcji „Gamrat” – zdobycia broni przez żołnierzy Obwodu ZWZ-AK Jasło” współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Jasła.                                                                                                                

/SMJiRJ/

 

Liczba odsłon: 630


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Kto z Jasła i powiatu jasielskiego otrzymał dotacje na remont zabytków
27 lutego 2024
Rząd Donalda Tuska przeznacza środki na renowację obiektów zabytkowych. Poniżej przedstawia..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2024