niedziela, 14 sierpnia 2022, imieniny: Alfred, Euzebiusz
Artykuły
Mundurowi z Tarnowa nagrali krótki film o bohaterskim żołnierzu z Jasielszczyzny
25 czerwca 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

Uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie w składzie Kacper Jedynak, Mateusz Żaba i Klaudia Słowik pod opieką mgra Tomasza Przygody wzięli udział w czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu dla klas mundurowych "Żołnierze w służbie historii" zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z siedzibą w Warszawie. Partnerem konkursu było Ministerstwo Obrony Narodowej.

Mundurowi z Tarnowa przedstawili postać mieszkańca Jasielszczyzny, urodzonego w 1913 w Bączalu Górnym, a zmarłego w 2000 w Jaśle - Władysława Bieniasa ps. "Stryj" - żołnierza 53 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych i 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, weterana kampanii wrześniowej, obrońcy Lwowa 1939, członka Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, który wraz z małżonką Katarzyną udzielił schronienia rodzinom wysiedlonym z Czeluśnicy i Gąsówki (1944 - 1945), więźnia w okresie Polski Ludowej przetrzymywanego w komunistycznej katowni na zamku w Rzeszowie, w więzieniu na terenie dawnego klasztoru karmelickiego w Nowym Wiśniczu i batalionie górniczym Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie (1948 - 1953).

Uczestnicy konkursu odwiedzili okolice Jasła początkiem maja br. dokąd dotarli pociągiem. Przeprowadzili wówczas wywiady z członkami rodziny Władysława Bieniasa, w tym z jego wnukiem Tomaszem oraz bratankiem - 95 letnim Janem Bieniasem, obywatelem Stanów Zjednoczonych zamieszkałym w Dąbrówce. Zapoznali się z materiałami fotograficznymi dokumentami i przyznanymi odznaczeniami. W chwili zadumy i refleksji przystanęli przy grobie bohatera na cmentarzu parafialnym w Bączalu Dolnym. Wspięli się także na górę Liwocz - najwyższy punkt Pogórza Ciężkowickiego.

Po wizycie na Ziemi Jasielskiej przygotowali życiorys bohaterskiego żołnierza oraz biograficzny film krótkometrażowy. Ponadto opracowali opisy miejsc pamięci narodowej zlokalizowanych na terenie Gminy Skołyszyn oraz przeprowadzili tzw. "żywą lekcję historii", której bohaterem był żołnierz II wojny światowej z Jasielszczyzny. Krzewienie wiedzy zorganizowane zostało w Szkole Podstawowej nr 14 im. Stefana Jaracza w Tarnowie. Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Gratulujemy sukcesu!

Celem konkursu "Żołnierze w służbie historii" jest zainteresowanie najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii oręża polskiego w XX wieku oraz jego wkładu w budowę niepodległego i niezależnego Państwa Polskiego. Uczestnicy konkursu przedstawiają sylwetki żołnierzy, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazują zdobytą przez siebie wiedzę innym.

Tomasz Bienas

Nagranie video pod linkiem: https://m.youtube.com/watch?v=7wPn7sEeTpM

 

 

Liczba odsłon: 817


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022