wtorek, 24 maja 2022, imieniny: Estera, Jan
Artykuły
Sąd warunkowo umorzył postępowanie Pana Ryszarda Holdmana
25 stycznia 2022 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

25 stycznia o godzinie 9:00 w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się kolejna rozprawa Pana Ryszarda Holdmana, oskarżonego o wytworzenie znacznej ilości środków odurzających (krzaków konopi), za co groziła mu kara 3-15 lat pozbawienia wolności. Sąd w trakcie rozprawy wydał wyrok i warunkowo umorzył postępowanie Pana Ryszarda na okres 2 lat!

Sędzia zakwalifikował czyny Pana Ryszarda jako występek, uzasadniając uprawę krzaków konopi na własny użytek medyczny jako niską szkodliwość czynu, biorąc dodatkowo pod uwagę jego stan zdrowia. Dla przypomnienia oskarżony zmaga się z wieloma chorobami, m.in. zwyrodnieniem kręgosłupa i niewydolnością oddechową. Leki przeciwbólowe, które stosował powodowały u niego problemy z wątrobą, nerkami i chudnięcie, a użycie marihuany traktował jako jedyne remedium na swoje dolegliwości.

Po rozprawie głos zabrała posłanka Lewicy oraz Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany Beata Maciejewska mówiąc: „Jestem bardzo zadowolona z wyroku.

Sąd rzetelnie i wnikliwie wgłębił się w sprawę Pana Ryszarda i wziął pod uwagę okoliczności, jakie jej towarzyszyły, czyli m.in. fakt, że konopie były uprawiane przez Pana Ryszarda na własne potrzeby medyczne oraz to, że jest to człowiek cieszący się dobrą opinią. Warunkowe umorzenie to korzystne rozstrzygnięcie. Dodatkowo osobiście mam satysfakcję, że moja praca jako parlamentarzystki i osoby reprezentującej Stowarzyszenie Pacjentów Cannabis Flos podczas rozprawy dała wymierne rezultaty, a Pan Ryszard nie pójdzie do więzienia.

Liczymy na więcej rozstrzygnięć w polskich sadach, uwzględniających dobro pacjentów.”

Głos zabrał także Mateusz Zbojna, twórca podcastu konopnego Otwieramy Oczy oraz aktywista Wolnych Konopi: „Sąd Przyjął nasze argumenty, zrozumiał, że Pan Ryszard nikomu nie robi krzywdy i jest chory. Umorzenie postępowania na okres 2 lat to bardzo dobry, przełomowy wynik, szczególnie na Podkarpaciu. Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w sprawę. Takie akcje pokazują, jak ważne są działania społeczne i aktywistyczne. Chodźcie z nami! Działajmy razem, trzymajmy się razem, grajmy do jednej bramki, a osiągniemy wielkie rzeczy i zmienimy to prawo!”

Liliana Wiech, adwokatka P. Ryszarda skomentowała sytuację następująco: P. Ryszard został oskarżony o zbrodnię, sąd zakwalifikował jednak to jako występek. Co prawda nie uznał, że była to znikoma społeczna szkodliwość czynu, jednak stwierdził, ze była niska. Możliwe było nawet 15 lat więzienia, a udało nam się wywalczyć warunkowe umorzenie. To bardzo dobry wynik, który daje nadzieję.

Do wyroku odniósł się także Łukasz Rydzik, inicjator protestów w sprawie Pana Ryszarda z 19 października w Krośnie i 15 listopada w Warszawie: „Bardzo cieszy mnie fakt, że Sąd w Krośnie podszedł tak rzetelnie do sprawy Pana Ryszarda. Dla wielu sądów sprawy związane z uprawą marihuany medycznej na własne potrzeby medyczne są nowością, a wyrok tego typu potwierdza, że szkodliwość społeczna takiego czynu jest znikoma. A przecież sytuacja w której pacjenci zamiast kupować lek w aptece i płacić za niego setki złotych mogą go wytworzyć w domu powinna być akceptowana społecznie i dopuszczona przez prawo.

Miejmy nadzieję, że kiedyś uda się nam zmienić przepisy i dopuścić do uprawy 4 krzaków na własne potrzeby medyczne dla wszystkich pacjentów.

Mateusz Zbojna

Liczba odsłon: 1908


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~pytanie  |  środa, 26 stycznia 2022 14:13
Czy on nadal może uprawiać konopie? ...jakby mógł to może by co nieco dla innych w ilości znikomej szkodliwości.
#2  ~Krzysiek  |  wtorek, 25 stycznia 2022 15:49
Gratulacje dla Pana Ryszarda...osobiście polecam CBD..ludziska mało wiedzą o właściwościach konopii.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Praca dorywcza Jasło - gdzie szukać zatrudnienia?
23 maja 2022
Czy w niedużym mieście na Podkarpaciu można znaleźć pracę dodatkową? Jeśli mieszkasz w Jaśle, nie bę..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022