czwartek, 20 stycznia 2022, imieniny: Dobiegniew, Fabian
Artykuły
Jaki przewód do oświetlenia?
01 grudnia 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło
Oświetlenie to nieodzowny element wyposażenia każdego domu, mieszkania, biura czy innego obiektu użyteczność publicznej. Odpowiednio przygotowana i bezpieczna instalacja elektryczna, to jedna z podstawowych i najważniejszych kwestii. Chociaż na pierwszy rzut oka każdy przewód wygląda do siebie podobnie, wybór odpowiedniego modelu do oświetlenia jest niebagatelną kwestią. Jak zatem wygląda kwestia elektryczna w praktyce? Jaki przewód do naszego oświetlenia wybrać?

Przewody sztywne oraz giętkie - wybierz odpaleni rodzaj do swojej lampy

Przewody sztywne, które mają oznaczenie YDYp lub okrągłe YDY, ze sztywnymi żyłami 1-drutowymi, stosowane są zazwyczaj do układania na stałe w ścianach, posadzkach czy podwieszanych sufitach. 

Do wyboru pozostają także przewody giętkie okrągłe OMY, OWY bądź płaskie OMYp. Wyposażone są w giętkie żyłki liniowe. Stosuję się je do podłączeń wówczas, gdy przewody mogą zostać poruszane, a miejsce układania wymaga dużej elastyczności. Są to zazwyczaj meble bądź ciasne przestrzenie sufitowe. Taki rodzaj przewodów sprawdzi się również w przypadku, gdy urządzenie wyposażone jest w delikatne zaciski, które są podatne na wyłamanie. 

Z powyższych informacji jednoznacznie wynika, że warto wziąć pod uwagę umiejscowienie lampy. To również ma znacznie w odpowiednim wyborze prawidłowego przewodu, który spełni nasze oczekiwania. 

Rodzaj przewodu zależny od lampy

To, jaki przewód będzie odpowiedni, w dużej mierze zależy od rodzaju lampy wiszącej, do której będziemy podłączać energię elektryczną. 

Pojedyncze obwody oświetleniowe 230V załączane łącznikiem pojedynczym, z lampami nie wymagającymi uziemienia, z oznaczeniem II klasy ochronności, wymagają 2-żyłowych przewodów sztywnych, 1-drutowych do układania na stałe YDYp bądź YDY. Można także wybrać giętkie linkowe przewody OMYp, OMY bądź OWY.

Jeśli mamy pojedyncze obwody oświetleniowe 230V, które wymagają uziemienia, z I klasą ochronności, wówczas należy wybrać 3-żyłowe sztywne przewody, 1-drutowe do układania na stałe YDYp bądź YDY. W tej konfiguracji sprawdzą się także przewody giętkie OMY i OWY. 

Jeśli lampy wiszące to podwójne obwody oświetleniowe 230V, załączane łącznikiem świecznikowym wymagającymi uziemienia, wówczas należy wybrać przewody 4-żyłowe sztywne, 1-drutowe YDYp oraz YDY, bądź też giętkie, linkowe OWY. 

Lampy z potrójnym obwodem oświetleniowym 230V, załączane łącznikiem potrójnym, z oznaczeniem I klasy ochronności, nadają się 5-żyłowe przewody sztywne, 1-drutowe, YDYp bądź YDY oraz giętkie przewody linkowe OWY. 

Przekrój przewodów do lampy wiszącej

W praktyce do instalacji oświetleniowych, których napięcie sieciowe wynosi 230V AC, stosuje się przewody o przekroju 1.5mm2. Przede wszystkim stosuje się takie rozwiązanie do lampy, ze względu na większą wytrzymałość mechaniczną.

Jak można zauważyć, do lampy wiszącej w przewodzie oświetleniowym dobiera się ilość sekcji do klasy ochronności. 3-4-5 żyłowe przewody zależą przede wszystkim od łącznika. Dla przykładu, jeśli chcemy, by nasza lampa wisząca była obsługiwana dwoma łącznikami, wówczas warto wybrać 4-żyłowy przewód. 

By móc cieszyć się doskonałym użytkowaniem oświetlenia, które będzie spełniało nasze wymagania, lampy wiszące muszą zostać wyposażone w odpowiednie przewody, dzięki którym będziemy mieć całkowitą pewność co do bezpiecznego połączenia, jak również dysponowania regulacją oświetlenia. Przekonaj się, jakie to proste. Artykuł sponsorowany.

Liczba odsłon: 622


Brak komentarzy
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Wsparcie dla osób w kwarantannie, starszych, samotnych, niepełnosprawnych
22 stycznia 2022
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle informuje, iż osoby przebywające w kwarantannie, a także o..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2022