środa, 08 grudnia 2021, imieniny: Klement, Maria
Artykuły
Otwarcie wystawy Roberta Schumana w "Ekonomiku"
19 października 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

 „Polska jest potrzebna Europie, żeby się o nią troszczyć” – podkreślał prof. Zbigniew Krysiak, Prezes Instytutu Myśli Schumana, otwierając w Zespole szkół Nr 4 w Jaśle, 18 października br., wystawę „Robert Schuman Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”.

Jak mówił profesor, ekspozycja ukazuje osobę niezwykłą. „Doświadczył okrucieństwa 2 wojen światowych, studiował na 4 uniwersytetach, był premierem, ministrem finansów” – przypomniał. Dodał, że Robert Schuman, zgodnie z chrześcijańską etyką, całe swoje życie poświęcił temu, aby narody przestały ze sobą walczyć i tworzyły wspólnotę. Dla podkreślenia tych słów przytoczył słowa samego Roberta Schumana: „Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywistością. Z psychologicznego punktu widzenia byłoby to niemożliwe i nierozsądne, aby się ich pozbyć. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu, aby je usuwać lub dokonywać zrównywania lub unifikacji.”

Profesor Krysiak podkreślał, że wizji Schumana zawdzięczamy utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a potem powstanie Wspólnoty Europejskiej i Unii Europejskiej. Dodał, że dzisiejsza Unia Europejska odbiega od założeń i ideałów Schumana.

Przypomniał też jego słowa o wspólnocie europejskich państw opartej na wartościach chrześcijańskich, z zachowaniem ich różnorodności. Mówił, że Robert Schuman swoją wizję wspólnoty oparł na 3 wartościach: jedności, solidarności i pokoju. Jak wskazywał, tylko ich synteza może przynieść efekt.

Namawiał także młodzież zgromadzoną na sali do tworzenia grup Schumana.

Wystawa, mająca przede wszystkim charakter biograficzny, przedstawia kolejne etapy życia Roberta Schumana, ukazuje jego drogę do koncepcji idei wspólnoty narodów Europy, a także działalność Instytutu Myśli Schumana i Grupy Schumana.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli: prof. Zbigniew Krysiak - Prezes Instytutu Myśli Schumana, Alicja Zając – Senator RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Irena Baciak – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Jaśle, dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych oraz młodzież szkolna. Poprzez łącze online uczestników konferencji powitał również Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Starrostwo Powiatowe w Jaśle

Liczba odsłon: 1768


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~sss3  |  środa, 20 października 2021 09:30
Ach, gdyby UE chciała podążać ścieżką Schumana a nie Spinellego...
#2  ~Delfin  |  wtorek, 19 października 2021 23:07
To profesor, współautor tzw. raportu europ(o)sła Jakiego. Polecam stronę instytutu myśli Roberta Schumana i analizę treści tam publikowanych.
#3  ~a.lechowski  |  wtorek, 19 października 2021 19:38
Polska zwłaszcza pod rządami PiSu jest tak potrzebna UE jak wrzód na dole pleców.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zmiany w zasadach bezpieczeństwa – nowe limity osób i nauka zdalna
07 grudnia 2021
Walka z IV falą pandemii trwa. Każdego dnia odnotowujemy wiele nowych zakażeń COVID-19. W trosce o n..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021