środa, 08 grudnia 2021, imieniny: Klement, Maria
Artykuły
Spotkanie samorządów w sprawie strategii rozwoju ponadlokalnego
15 października 2021 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

W piątek, 15 października, w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się spotkanie samorządów z powiatu jasielskiego zrzeszonych porozumieniem terytorialnym „Dorzecze Wisłoki” w sprawie opracowania Strategii Rozwoju Ponadlokalnego „Dorzecze Wisłoki” na lata 2022 – 2030.

W spotkaniu uczestniczyli: Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Andrzej Czernecki – Przewodniczący Związku Gmin Dorzecze Wisłoki, samorządowcy: Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Stanisław Pankiewicz – Wicestarosta, Przewodniczący PGZK „JASIEL”, Kazimierz Miśkowicz – Wójt Gminy Krempna, Grzegorz Bara – Wójt Gminy Nowy Żmigród, Marcin Bolek – Wójt Gminy Dębowiec, Bogusław Kręcisz – Wójt Gminy Skołyszyn, Rafał Papciak – Wójt Gminy Brzyska, Stanisław Żygłowicz – Burmistrz Kołaczyc, Tomasz Tłuściak – Zastępca Wójta Gminy Chorkówka oraz przedstawiciele pozostałych gmin powiatu jasielskiego, a także Janusz Pacher – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Jerzy Żygłowicz – Dyrektor Zlewni Wody Polskie w Jaśle i Jacek Woźniak – przedstawiciel Związku Miast Polskich.

Samorządowcy i przedstawiciele ZGDW spotkali się, aby zgłaszać propozycje do powstającej Strategii Rozwoju Ponadlokalnego „Dorzecze Wisłoki” na lata 2022 – 2030. Nowelizacja ustawy o rozwoju regionalnym z ubiegłego roku pozwala na planowanie inwestycji wykraczających poza terytorium jednego samorządu w ramach zawartego porozumienia.

Z Krajowej Strategii Rozwoju Terytorialnego 2030 wynika, że lepsza współpraca i znajomość problemów i potencjałów JST pozwoli samorządowi województwa trafnie posługiwać się takimi narzędziami polityki regionalnej jak Porozumienie terytorialne. Sąsiadujące gminy i powiaty, w skład których wchodzą te gminy, tworząc obszar powiązany funkcjonalnie i deklarując chęć współpracy, mogą w partnerstwie opracować zintegrowaną strategię rozwoju ponadlokalnego, wspólnie zaplanować i realizować przedsięwzięcia ukierunkowane na rozwój i podniesienie konkurencyjności regionu. Strategia ta pozwoli na planowanie inwestycji wykraczających poza terytorium jednego samorządu.

W związku z powyższym wszystkie gminy powiatu jasielskiego, powiat dębicki i mielecki oraz 22 gminy Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, wyraziły wolę wykorzystania wszelkich instrumentów sprzyjających rozwojowi w szczególności opracowanie wspólnej strategii, jej współfinansowanie oraz realizację.

Na dzisiejszym spotkaniu wszyscy zgodzili się, że konieczne jest powołanie zespołu, który określi wspólne dla samorządowców inwestycje i kierunki rozwoju. Pozwoli to na przygotowanie projektów o zasięgu ponadregionalnym, a tym samym określi priorytety dla rozwoju naszego regionu.

Liczba odsłon: 1723


nick:
*

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Odpowiedzialność za swoje komentarze ponosi Użytkownik. Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie.
Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
#1  ~zlewnia  |  niedziela, 17 października 2021 11:06
Nic nie zrobiono w kierunku poprawy zabezpieczenia p.powodziowego Jasła planowanego po masakrycznej powodzi jeszcze w 2010 roku, a zabierają się już do kolejnego ...bezpłodnego planowania na lata 2022-2030. Na tej "zlewni Wisłoki" pasie się wielu jakichś przewodniczących i dyrektorów.Zbędny twór. Do likwidacji.
#2  ~Ryba  |  sobota, 16 października 2021 00:18
Jak zwykle bicie piany
#3  ~a.lechowski  |  piątek, 15 października 2021 20:16
Mam nadzieje że wreszcie ktoś podejmie decyzję i zleci posprzątanie koryt i brzegów strumieni, rzeczek i rzek. Niezwłocznie trzeba przeprowadzić kontrolę pracy gminnych oczyszczalni ścieków ( nocą Wisłoką płyną bałwany piany co by świadczyło o wypuszczaniu niedoczyszczonych ścieków). Kila lat temu o istniejącej sytuacji powiadomiłem pismem zawierającym dokumentacje fotograficzną Gminę Osiek Jasielski, Związek Gmin Dorzecza Wisłoki i Zlewnia Wody Polskie w Jaśle.
Mapa powiatu jasielskiego
Najnowsze artykuły
Zmiany w zasadach bezpieczeństwa – nowe limity osób i nauka zdalna
07 grudnia 2021
Walka z IV falą pandemii trwa. Każdego dnia odnotowujemy wiele nowych zakażeń COVID-19. W trosce o n..
© Wirtualne Jasło - Wszelkie prawa zastrzeżone 2021